Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lepiej rodzić na Białorusi niż w Polsce

07.05.2013

Nasz kraj zajął dopiero 28. miejsce w rankingu państw, w których najbezpieczniej jest urodzić i wychowywać dziecko. Polskę wyprzedziła m.in. Białoruś. Na czele zestawienia znalazły się kraje skandynawskie, na samym jego końcu – afrykańskie.

Od 1990 r. udało się znacznie ograniczyć liczbę zgonów wśród matek i dzieci na świecie – wśród matek o blisko połowę (z 543 tys. do 287 tys. rocznie), a wśród dzieci do 5. roku życia o ponad 40 proc. (z 12 mln do 6,9 mln rocznie).

Wciąż jednak na świecie milion dzieci umiera w ciągu pierwszej doby od narodzin (jedno co dwie minuty), a 3 mln - w pierwszym tygodniu. Zgony noworodków stanowią prawie połowę (43 proc.) wszystkich zgonów wśród dzieci do 5. roku życia - wynika z opublikowanego we wtorek raportu "The State of World's Mothers" amerykańskiej organizacji Save The Children.

Ze wszystkich 176 państw ujętych w zestawieniu najlepszym miejscem dla matki i dziecka są Finlandia, Szwecja i Norwegia. W pierwszej dziesiątce lokują się także: Islandia, Holandia, Dania, Hiszpania, Belgia, Niemcy i - jako jedyne państwo spoza Europy - Australia.

Za Polską, która jest 28., uplasowały się m.in.: Luksemburg (29. miejsce), USA (30.), Japonia (31.) czy Zjednoczone Emiraty Arabskie (50.). Spośród krajów postkomunistycznych Polskę wyprzedziły np. Estonia (21.), Czechy (24.) i ex aequo Białoruś i Litwa (26.).

Na końcu zestawienia znalazły się wyłącznie państwa Afryki subsaharyjskiej, m.in. Demokratyczna Republika Konga, Somalia, Sierra Leone, Mali, Niger, Nigeria i Czad.

Pod uwagę branych jest kilka głównych kryteriów: stan zdrowia matek, śmiertelność wśród dzieci do 5. roku życia, wykształcenie i zasobność kobiet oraz ich udział we władzach kraju.

W raporcie widocznie zaznacza się przepaść między krajami bogatymi i biednymi. Na kraje biedniejsze przypada ok. 98 proc. zgonów wśród dzieci do 5. roku życia; na kraje rozwinięte - ok. 1 proc.

W grupie 34 krajów rozwiniętych na USA przypada najwięcej (60 proc.) zgonów wśród noworodków w pierwszej dobie od urodzenia. Tylko częściowo te dane tłumaczy fakt, że na USA przypada prawie jedna trzecia ludności wszystkich państw rozwiniętych. W USA co roku w pierwszej dobie życia umiera 11,3 tys. noworodków, podczas gdy w całej Unii Europejskiej - 5,8 tys., choć w UE rodzi się o milion dzieci więcej (5,3 mln).

Pod względem umieralności noworodków w pierwszej dobie życia Polska zajmuje siódme miejsce wśród państw rozwiniętych. W naszym kraju w ciągu pierwszych 24 godzin od porodu umiera 670 noworodków rocznie - dwa zgony na 1000 urodzeń. Więcej zgonów na 1000 urodzeń w pierwszej dobie życia dziecka notuje się m.in. w Kanadzie, Szwajcarii, na Łotwie, w Australii i Nowej Zelandii.

Główne przyczyny umieralności noworodków to komplikacje podczas przedwczesnego porodu, infekcje, niedotlenienie, sepsa i zapalenie płuc.

Autorzy raportu zaznaczają jednak, że w 75 proc. przypadków śmierci dzieci i noworodków można by zapobiec w prosty sposób - zwiększając dostępność m.in. zastrzyków sterydowych dla matek rodzących przedwcześnie (ułatwiają dziecku oddychanie), przyrządów do resuscytacji, zastrzyków antybiotykowych (do leczenia sepsy i zapalenia płuc u noworodków).

PAP/JKUB

[fot. PAP/Marcin Bielecki]

Słowa kluczowe:

poród

,

noworodek

,

zdrowie

Warto poczytać

 1. tesla-17389691280 22.10.2016

  Samochody Tesla promocją polskich mocy

  Rząd korzysta z fali popularności samochodu elektrycznego Tesla, by promować rozwój zużycia energii elektrycznej z polskich mocy, głównie węglowych.

 2. st-st 21.10.2016

  Gróbarczyk: Nie możemy stracić tej stoczni

  Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej Magdalena Smółka poinformowała na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że jest zmuszona do wystawienia przedsiębiorstwa na sprzedaż.

 3. coins-9486031280 21.10.2016

  Opozycja przeciw surowym karom za wyłudzenia VAT

  "Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy".

 4. knfwpolityce 21.10.2016

  Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

  Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?

 5. szym-st 21.10.2016

  Nord Stream 2 testem dla UE

  Szymański stwierdził, że Polska jest gotowa bronić fundamentalnych wartości Wspólnoty, nawet za cenę wejścia na drogę sądową.

 6. fr-st 21.10.2016

  Projekty dot. frankowiczów w komisji finansów

  Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz'15, a drugi - klub PO.

 7. tr-st 21.10.2016

  Rolnicy będą mogli zarobić więcej

  Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm.

 8. cow-17143801920 20.10.2016

  Wzrosną wydatki na rolnictwo

  Wydatki na rolnictwo w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook