Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz'15 za likwidacją akcyzy na samochody

27.02.2017

"Polska to jedyny kraj UE stosujący akcyzę na samochody, a służy to tylko zapewnieniu wpływów do budżetu kosztem obywateli" - uważają politycy Kukiz'15. Dlatego - jak poinformował Stanisław Tyszka - klub Kukiz'15 przygotował projekt likwidujący akcyzę na samochody.

Wicemarszałek Sejmu, poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej stosujący akcyzę na samochody. Jak dodał, Polska czyni tak z własnej woli, ponieważ Unia nie nakłada na nasz kraj takiego obowiązku - zgodnie z dyrektywą o podatku akcyzowym, państwa Unii muszą opodatkować akcyzą prąd, alkohol i tytoń. 

Tyszka podkreślił, że objęcie podatkiem akcyzowym samochodów w praktyce prowadzi do podwójnego opodatkowania tego samego towaru - obecnie opodatkowuje się akcyzą samochody, najpierw w momencie ich nabycia, a następnie w trakcie ich używania, poprzez objęcie akcyzą paliwa do samochodów osobowych. Zdaniem Tyszki, opodatkowanie akcyzą samochodów jest nieuzasadnione i taki podatek powinien zostać zniesiony. Wicemarszałek Sejmu poinformował, że klub Kukiz'15 przygotował projekt ustawy, który zakłada likwidację akcyzy na samochody. "Objęcie samochodów akcyzą przyczynia się do nałożenia na obywateli ciężaru opodatkowania niewspółmiernego do panujących w Polsce uwarunkowań społeczno-gospodarczych" - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

Według Tyszki, objęcie samochodów akcyzą ma tylko i wyłącznie charakter fiskalny, podatek ten nie spełnia żadnej innej roli, niż zapewnienie wpływów budżetowych kosztem obywateli. Również poseł Kukiz'15 Krzysztof Sitarski ocenił, akcyza na samochody, to "bezzasadne obciążenie fiskalne". Przekonywał, że likwidacja akcyzy na samochody spowoduje, że zwiększy się dostęp obywateli do nowszych i bezpieczniejszych pojazdów, a co za tym idzie, będzie mniej zanieczyszczeń. Inicjatywa ustawodawcza Kukiz'15 to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji "Wolnościowego Poniedziałku", polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. 

Poprzednio zgłoszone zostały projekty dotyczące: likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. dnia podatkowego, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, likwidacji gabinetów politycznych w samorządach, obniżenia podatku VAT na e-booki i e-prasę oraz utworzenia Polskiego Instytutu Żywności.

kk/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 4. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 5. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook