Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz'15: Chcemy cofnąć podatek Tuska

15.05.2017

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) zapowiedział, że jego ugrupowanie chce cofnięcia tzw. podatku Tuska, czyli wprowadzonego od 1 stycznia 2013 roku limitu kosztów uzyskania przychodów dla twórców.

Podchodzimy zupełnie inaczej do polityki gospodarczej, dlatego chcemy odwrócić podwyżki niesłużące obywatelom zaczynając od tzw. "podatku Tuska" dla twórców - podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Tyszka. 

"Dziś chcemy cofnąć tzw. podatek Tuska, czyli wprowadzony od 1 stycznia 2013 roku limit kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Dotyczy ten projekt 35 zawodów między innymi pisarzy, artystów, dziennikarzy, ale również informatyków, czy architektów i wynalazców" - dodał wicemarszałek. 

Przypomniał felieton Tadeusza Boy-Żeleńskiego z 1928 roku zatytułowany "Paradoksy Fiskalne", którym przekonał on ówczesnego ministra skarbu i prezydenta Ignacego Mościckiego do tego, żeby wprowadzić tego typu - jak to nazwał Tyszka - "mecenat państwowy nad działalnością twórczą". Jak dodał, minister skarbu w 1928 roku wprowadził zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, które wynosiły przez wiele lat 50 proc. 

Zdaniem wicemarszałka rząd byłego premiera, a obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska "nie wiadomo do końca dlaczego, prawdopodobnie ze względów fiskalnych, a może żeby dać +pstryczka+ twórcom, ograniczył koszty uzyskania przychodu" - podkreślił. Jak dodał, Kukiz'15 chce doprowadzić do tego "żeby nie było limitów dla kosztów uzyskania przychodu dla twórców". 

Przypomniał również, że Prawo i Sprawiedliwość wraz z prezydentem Andrzejem Dudą wskazywali wszystkie podwyżki podatków. "W momencie jak przejęli władzę nie dość, że nie cofnęli żadnego z tych podatków, to jeszcze zaczęli wprowadzać swoje podatki nowe i podwyższają podatki dotychczasowe" - zauważył wicemarszałek.

 

ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook