Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kto obroni zbrojeniówkę

19.03.2013

Jeżeli MON i inne resorty nie zadbają, by polski przemysł zbrojeniowy miał pracę, to za dwa lata ten przemysł będzie mógł się pakować – stwierdził wiceszef MON Waldemar Skrzypczak.

Wiceminister wziął udział w konferencji "Dni przemysłu". Konferencja miała - jak powiedział - pokazać, jakich zmian oczekuje MON w polskim przemyśle zbrojeniowym.

- Interesy sił zbrojnych i polskiego przemysłu obronnego wzajemnie się przenikają, siła armii jest pochodną kondycji przemysłu i odwrotnie - powiedział Skrzypczak.

Za celową uznał - "w kontekście tego, co się dzieje na świecie" - dalszą konsolidację rodzimego przemysłu zbrojeniowego (rząd ma wypracować jej koncepcję do końca marca). Dodał, że sama konsolidacja jest przesądzona, rząd rozważa natomiast różne warianty tego procesu.

Odpowiedzialny za zakupy i modernizację armii Skrzypczak zaznaczył, że wojsko chce dysponować najnowszymi technologiami - rodzimymi i pozyskanymi od partnerów zagranicznych. Wyraził przekonanie, że aby się rozwijać krajowe firmy potrzebują transferu technologii, powinny też starać się o kontrakty za granicą.

- Polskie siły zbrojne nie utrzymają polskiej zbrojeniówki, musi ona mieć również towary eksportowe – powiedział. Przyznał zarazem, że wsparcie dla przemysłu zbrojeniowego jest zadaniem dla ministerstw. - Jeżeli MON i inne resorty nie zadbają, by polski przemysł zbrojeniowy miał pracę, to za dwa lata ten przemysł będzie mógł się pakować - powiedział.

Zaznaczył, że MON popiera zawiązywanie przez krajowe firmy konsorcjów, które przygotowują projekty odpowiadające koncepcji rozwoju armii. Ostatnio powstało kilka konsorcjów mających pracować m.in. nad nową platformą pancerną, przyszłymi transporterami i modernizacją czołgów Leopard.

We wtorek przy okazji "Dni przemysłu" zawiązano kolejne konsorcjum - 11 firm pod wodzą Bumaru chce pracować nad krajowym systemem obrony przeciwrakietowej. - Chodzi o to, żeby polskie firmy miały jak największy wkład w realizację tego zlecenia - powiedział prezes Bumaru Krzysztof Krystowski. Zgodził się, że polskie wojsko nie może być jedynym klientem i przypomniał, że strategia Bumaru zakłada zwiększenie pięciokrotne eksportu.

Skrzypczak poinformował o pracach nad zmianami systemu zakupów sprzętu wojskowego, m.in. przyznaniu wiceministrowi ds. modernizacji uprawnień decyzyjnych przy zakupach o wartości do 100 mln zł, uproszczeniu zasad uzgadniania lub opiniowania dokumentów i nowych regulacji dotyczących wydatków.

- Budżet zadaniowy, który musimy zrealizować w ciągu roku nie ma uzasadnienia w odniesieniu do
programów wieloletnich. Nie można w ciągu jednego roku rozstrzygnąć kontraktu wartego 10 miliardów - powiedział Skrzypczak. Za słuszne uznał przekazywanie producentom zaliczek na poczet przyszłych całościowych dostaw, bez wymogu, by po zaliczce następowała częściowa dostawa, np. śrub do okrętu, który ma być gotowy później.

Skrzypczak zapowiedział, że w najbliższych dniach zostanie wybrany dostawca silników różnych mocy - napędzających pojazdy od ciężarówek po samobieżne armatohaubice. Poinformował, że  6 międzynarodowych potentatów, z którymi negocjowano. Produkcja silników ma się rozpocząć w Polsce jeszcze w tym roku.

Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch przedstawił plany zakupów i modernizacji sprzętu na najbliższe dwie dekady. Wojsko chce kupić dodatkowe transportery Rosomak - ma ich być łącznie 877 - w różnych wersjach, w tym ze 120-milimetrowym moździerzem; 120 armatohaubic Krab i 60 samobieżnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Homar.

Oprócz śmigłowców transportowych, poszukiwawczo-ratowniczych i do zwalczania okrętów podwodnych (obecnie trwa przetarg na 70 maszyn) do 2022 r. armia planuje zakup ponad 30 nowych śmigłowców uderzeniowych. W planie są zakupy bezałogowych statków powietrznych o różnych wielkościach i zasięgach. Marynarka Wojenna ma otrzymać sześć okrętów patrolowych i obrony wybrzeża. Jednostki o budowie modułowej mają się różnić długością kadłuba.

O kondycji przemysłu zbrojeniowego i koniecznych zmianach mówili także wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan i wiceminister Rafał Baniak z Ministerstwa Skarbu Państwa, które jest właścicielem wielu zakładów tej branży.

Bogdan opowiedział się za utrzymaniem offsetu jako sposobu na transfer technologii i za szybkim połączeniem firm w jeden koncern. - Pełna konsolidacja jest potrzebna, by odgrywać rolę w Europie i na świecie. Rozdrobnienie nie sprzyja znajdowaniu źródeł finansowania i konkurencyjności – ocenił. Do słabości polskiej zbrojeniówki zaliczył silne uzależnienie od jednego klienta - MON – i niewielki potencjał. Za szansę uznał ustawowy mechanizm finansowania armii, w tym wydatków na modernizację.

Zdaniem Baniaka "należy postawić znak równości między konsolidacją a rewitalizacją". Przekonywał, że właśnie w wyniku konsolidacji powstały światowe potęgi zbrojeniowe jak Boeing, EADS, BAE Systems. Uspokajał, że koncentracja spółek w grupach kapitałowych jest wyłącznie zmianą właściciela akcji i nie grozi utratą zdobytych kontraktów, a łatwiej promować kilka podmiotów niż kilkadziesiąt.

Pytany, jak z perspektywy 10 lat polską armię zmieniła operacja iracka, Skrzypczak, który w 2005 r. dowodził wielonarodową dywizją w tym kraju, powiedział: - Od dawna mówię, że jedyna korzyść z Iraku dla Polski jest taka, że to jest zupełnie inna armia niż w 2003 roku. Przeszła ogromne przeobrażenia mentalne, jeśli chodzi o żołnierzy i dowódców. Zmieniono szkolenie w kierunku, który pozwolił wykonywać zadania w Iraku, Afganistanie i Czadzie, armia ma też zupełnie inne wyposażenie, inaczej działa, inaczej używa środków walki.

PAP/JKUB

[fot. bumar.com]
Słowa kluczowe:

Bumar

,

MON

,

eksport

,

przemysł

,

zbrojeniowy

Warto poczytać

 1. tree-12837211280nasi 22.01.2017

  Nowe zasady wycinania drzew na posesji

  Ministerstwo zastrzega, że zmiany nie oznaczają tego, że brak jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów.

 2. 1024px-Zahlungsmittel 22.01.2017

  Analitycy: EBC na razie nie zmieni polityki

  Europejski Bank Centralny nie zmienia swojej polityki, bo uważa, że sygnały o wzroście inflacji nie są jeszcze wskaźnikiem trwałej tendencji.

 3. mid-epa05731232 21.01.2017

  Będzie projekt centralnego rejestru faktur

  - Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur - powiedział szef resortu finansów Mateusz Morawiecki.

 4. mid-epa05731233 21.01.2017

  Morawiecki: Przeszacowany eksport w 2014-2015 r.

  "Mianowicie dziś już wiemy, że co najmniej 20 mld zł lub 30 mld zł eksportu w roku 2014 czy 2015, to był eksport fikcyjny wynikający z pustych faktur VAT”.

 5. 58dd1cf0dab4432787519cdab3b6de7a 20.01.2017

  Korytarz Północny coraz bliżej realizacji

  „To jest konkurencja, to jest istotny element polskiej strategii różnicowania źródeł dostaw” - powiedział Piotr Naimski.

 6. office-15747171280 20.01.2017

  Wzrost koniunktury w gospodarce

  „Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości wyższe niż przed miesiącem”.

 7. digital-marketing-17253401280 20.01.2017

  Największe wyzwania firm na rok 2017

  Według ekspertów wyzwanie dotyczące przyciągania talentów i zatrzymywania wartościowych pracowników będzie jednym z kluczowych.

 8. 5c05c2cd7e0e488b9a8ce266e2a886c3orlenSI 20.01.2017

  PERN kupił prawie 5 proc. akcji Orlenu

  „Usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego” - podkreśliło Ministerstwo Energii w komunikacie.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook