Jedynie prawda jest ciekawa


Krajowa SKOK: sytuacja sektora się poprawia

18.10.2017
skok18072017
Krajowa SKOK: sytuacja sektora się poprawia

Mimo medialnej nagonki i nieustannych ataków polityków Platformy Obywatelskiej sytuacja polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych stopniowo się poprawia. O dobrej kondycji sektora SKOK mówił niedawno wicepremier Mateusz Morawiecki. Z kolei Krajowa SKOK w wydanym dziś komunikacie podkreśla, że po wyłączeniu kas, którymi zarządzają komisarze z nadania KNF, kasy wypracowały za poprzedni rok dodatni wynik finansowy na poziomie 31, 2 mln złotych.

Krajowa SKOK odniosła się do cytowanego przez niektóre media raportu GUS.

- Po pierwsze dotyczy on 2016 roku, po drugie podaje wartości uśrednione – wyjaśnia Mariusz Wielebski, rzecznik prasowy Krajowej SKOK. – Sytuacja poszczególnych kas jest różna i nie można jej uogólniać na cały sektor. 

Wielebski przypomina, że w podobny sposób o sytuacji sektora wypowiadają się przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego. O tym, że poszczególne kasy należy traktować i oceniać osobno oraz że ich sytuacja jest różna mówił podczas czerwcowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych przewodniczący KNF Marek Chrzanowski. We wrześniu podobne stanowisko przedstawił wicepremier Mateusz Morawiecki. 

- Oczywiście w niektórych przypadkach, kilku SKOK-ów, podobnie jak w przypadkach kilku banków, doszło do udzielania kredytów w sposób niewłaściwy. Jednak cały sektor, podobnie jak cały sektor bankowy, to jest sektor, który trzyma się dobrze i patrząc na szczegóły całego tego procesu restrukturyzacji sektora SKOK-ów uważam, że Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi te działania we właściwy sposób – stwierdził Mateusz Morawiecki. Według niego „dzisiaj problemy w niektórych małych SKOK-ach w porównaniu do kredytów we frankach szwajcarskich są naprawdę bardzo niewielkie”. 

„Kasa Krajowa ze zrozumieniem przyjęła pozytywną ocenę działań, mających na celu restrukturyzację SKOK-ów, dokonaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jego opinię na temat dobrej kondycji całego sektora Kas, podobnie jak całego sektora bankowego” – pisze w komunikacie rzecznik Krajowej SKOK Mariusz Wielebski. 

„W ocenie Kasy Krajowej, należy wyróżnić dwie grupy Kas prowadzących działalność operacyjną: Kasy, w których działają ich organy statutowe oraz Kasy pod zarządem komisarycznym ustanowionym przez KNF. Zmniejszająca się liczba członków w Kasach a przede wszystkim malejąca wartość  aktywów są niemal wyłącznie związane z upadłościami Kas lub ich przejmowaniem przez banki. Należy również wskazać na zmianę dotyczącą ilości placówek, zmiana ta związana jest nie tylko z upadłościami Kas ale także z procesami  restrukturyzacyjnymi systemu SKOK, które mają na celu dostosowywanie sektora do sytuacji rynkowej” – wyjaśnia Wielebski. 

Krajowa SKOK zdecydowanie podkreśla również konieczność „odrębnego analizowania sytuacji Kas kierowanych przez ich organy statutowe i Kas pozostających pod zarządem komisarycznym, bo ich sytuacja finansowa i kapitałowa kształtuje się całkowicie odmiennie, czego przykładem jest wygenerowany w  2016 r. wynik finansowy na poziomie (-)139,7 mln zł, podczas gdy Kasy, z pominięciem tych, gdzie ustanowiono zarządców komisarycznych, wypracowały dodatni wynik finansowy na poziomie 31,2 mln zł. Analizowanie danych dotyczących Kas bez wyodrębnienia tych dwóch grup może prowadzić do uproszczonych wniosków odnośnie sytuacji sektora Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i utrudniać prawidłową ocenę poszczególnych grup Kas” – czytamy w komunikacie. 

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook