Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kraj sekretarzy stanu. Jest ich stanowczo za dużo

16.07.2014

Przepisy prawa przewidują, że w każdym ministerstwie powinien być zatrudniony jeden sekretarz stanu. Jednak rzeczywistość wygląda inaczej, a idealnym przykładem nadmiaru stanu sekretarzy jest ministerstwo finansów.

W resortach bardzo trudno przyjmuje się literę prawa, która stanowi, że minister swoje zadania wykonuje przy pomocy sekretarza i podsekretarza stanu oraz gabinetu politycznego.

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje jednak przykład „cudownego rozmnożenia” do którego doszło w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz resorcie finansów.

„W tym pierwszym mamy dwóch sekretarzy stanu: Zbigniewa Rynasiewicza (posła PO) oraz Adama Zdziebłę (senatora PO). W resorcie finansów to Izabela Leszczyna (posłanka PO) oraz Janusz Cichoń (poseł PO)” - wylicza gazeta.

Warto zaznaczyć, że w tych resortach zatrudnieni są również podsekretarzowie stanu. Warto przypomnieć, że w ministerstwie finansów tak liczną drużynę wybudował były już minister Jacek Rostowski, który miał 10 zastępców!

Gdzie haczyk w zatrudnieniu?

„Z brzmienia przepisu wynika, że chodzi o sekretarza, a nie sekretarzy stanu. Widać, że ustawodawca użył w tym przypadku celowo liczby pojedynczej. Gdyby było inaczej, posłużyłby się liczbą mnogą, tak jak w przypadku podsekretarzy” - czytamy w dzienniku.

Zdaniem ekspertów panująca w ministerstwach jest ewidentnym naruszeniem przepisów prawa. Problem w tym, że za złamanie prawa nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności, gdyż nie ma jak i czym ukarać ministrów.

Konstytucjonaliści uważają, że zachowanie ministrów to ewidentne psucie państwa i dodają, że premier jest odpowiedzialny za zachowanie swoich podopiecznych.

Jednak wszyscy wiemy, że taka sytuacja jest powszechnie akceptowana również przez samego premiera. Stanowiska w ministerstwach stanowią doskonałą formę współpracy w koalicji, którą głównie z przypadku PSL ;polega na obsadzaniu swoich ludzi gdzie tylko można.

A podatnicy, niech płacą na ich utrzymanie.

Dziennik Gazeta Prawna, lz

[fot:  Wikimedia CC-BY-3.0]]

Warto poczytać

 1. amazon 27.10.2016

  Kolejne centrum Amazona w Polsce

  Amerykańska firma stworzy centrum logistyki w Kołbaskowie.

 2. mid-16a25076 27.10.2016

  Premier zapowiada inwestycje w Polsce Północno-Wschodniej

  "Rząd kładzie duży nacisk, aby projekty infrastrukturalne właśnie w tym regionie rozwijać" - mówiła Beata Szydło.

 3. pgnig 26.10.2016

  PGNiG o zagrożeniu dostaw gazu przez KE

  Zapowiadane decyzje KE ws. zwiększenia Gazpromowi możliwości wykorzystywania gazociągu OPAL i ws. nadużywania monopolistycznej pozycji przez tę spółkę stanowią zagrożenie dla dostaw gazu w naszej części Europy - oceniło w środę po południu PGNiG.

 4. caracalehelikopko 26.10.2016

  Będą zwolnienia w Airbus Helicopters

  Francuski producent śmigłowców Airbus Helicopters ogłosił, że do roku 2018 firma zmniejszy zatrudnienie o blisko 600 pracowników.

 5. amber-4182351920 26.10.2016

  Bursztynnicy nie chcą zmian w prawie geologicznym

  Projektowana nowelizacja praw geologicznego i górniczego obejmie bursztyn własnością górniczą, zamiast - jak dotąd - prawem własności nieruchomości gruntowej.

 6. eu-flag-9111831920 26.10.2016

  KE żąda wyjaśnień ws. budżetów na 2017r.

  Komisja Europejska zwróciła się o wyjaśnienia do siedmiu państw strefy euro, m.in. Włoch, Portugalii i Hiszpanii, w sprawie projektów ich budżetów na przyszły rok.

 7. mid-epa05603265 26.10.2016

  Tusk o CETA: "Rozmowy w Belgii trwają"

  "Ze względu na stanowisko Belgii Unia Europejska wciąż nie jest gotowa do podpisania umowy handlowej CETA z Kanadą"

 8. mid-16a26054 26.10.2016

  Szydło o problemach z CETA: "UE jest w kryzysie"

  "Problemy z podpisaniem CETA między Kanadą i UE pokazują, że Unia przeżywa kolejny kryzys, nie potrafi uzgodnić jednego stanowiska co do ważnych umów"

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook