Jedynie prawda jest ciekawa


Kowalczyk: Do 31 marca potrwa proces likwidacji MSP

03.01.2017

Proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa chcemy zakończyć do 31 marca - poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jak dodał, Rada ds. spółek może być skompletowana w przyszłym tygodniu.

-Ten proces likwidacji chcemy zakończyć do końca pierwszego kwartału, czyli do 31 marca. Okres trzymiesięczny będzie tym okresem przejściowym- powiedział we wtorek na konferencji prasowej Kowalczyk. -Ta rola wyprzedaży majątku, prywatyzacji - zostaje całkowicie zamknięta- zaznaczył Kowalczyk, który po odwołaniu we wrześniu ub.r. Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu przejął nadzór nad tym resortem.

W niedzielę weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa, co jest zgodne z zapowiedziami premier Beaty Szydło. Chodzi o dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów. Od stycznia br. weszła w życie ustawa o Prokuratorii Generalnej RP, która zastąpiła ustawę o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z 2005 r.

-Na podstawie tych trzech aktów prawnych Ministerstwo Skarbu Państwa z dniem 1 stycznia 2017 przechodzi w stan likwidacji, a więc nie będzie już funkcjonować minister Skarbu Państwa. Zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa jest w gestii Prezes Rady Ministrów, która przekaże na podstawie rozporządzenia zarządzanie tym majątkiem poszczególnym ministrom branżowym- powiedział Kowalczyk.

Jak dodał, "stosowne rozporządzenie, które będzie przekazywać zarządzanie nad poszczególnymi spółkami do poszczególnych ministrów", zostanie przyjęte we wtorek, w czasie posiedzenia Rady Ministrów. -Stosowny projekt dokumentów złożyłem- poinformował. Kowalczyk przekazał, że spółki będą rozdzielone do poszczególnych resortów zgodnie z zaproponowanym rozporządzeniem. -Generalnie spółki będą rozdzielone według branżowych właściwości ministrów- dodał.

Jak tłumaczył Kowalczyk, spółki energetyczne, górnicze przejdą pod nadzór ministra energii, spółki transportowe - do ministra infrastruktury i budownictwa, spółki związane z żeglugą śródlądowa, gospodarką morską - do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Spółki z sektora rolnego trafią pod nadzór ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Kilka spółek, w tym media publiczne, trafią do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Kilka spółek przejmie resort sportu i turystyki. -Większość spółek trafi pod nadzór ministra rozwoju i finansów. Związane jest to m.in. z tym, że wszystkie spółki, które nazywamy resztówkami, będą nadzorowane przez ministra rozwoju i finansów, ale tak naprawdę za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu - czyli tam będzie zarządzanie tymi udziałami w tych spółkach- -wyjaśnił Kowalczyk.

Minister dopytywany był przez dziennikarzy o przydział poszczególnych spółek do konkretnych resortów. Powiedział, że PLL LOT, GPW, PZU trafią pod nadzór ministra rozwoju i finansów. -Już w tej chwili PZU jest na zasadzie delegowania pisemnego w nadzorze ministra rozwoju i finansów. Pozostanie. Jeśli chodzi o LOT, również. Tutaj musimy zachować rozdzielność zarządzania nad LOT-em w stosunku do zarządzania infrastrukturą, czyli lotniskiem. Ze względu na prawo europejskie nie może być w jednym ręku zarządzane. Stąd tutaj właściwie nie mamy wyboru. Lotniskami zarządzać będzie minister infrastruktury i budownictwa- powiedział Kowalczyk.

Dodał, że po wtorkowym posiedzeniu rządu, kiedy to nadzór nad Giełdą Papierów Wartościowych przejdzie do ministra rozwoju i finansów, to on "będzie miał pieczę" nad środowym posiedzeniem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia GPW. W obradach przewidziano zmiany w składzie zarządu. Według mediów nowym prezesem GPW ma zostać Rafał Antczak. -Szczegółowe rozwiązanie dotyczące KGHM i Azotów - nie chciałbym uprzedzać decyzji Rady Ministrów, chociaż ona jest przygotowana (...). Nie chcę ogłaszać tego przed decyzją Rady Ministrów- zaznaczył.

Zgodnie z nowymi przepisami zostanie utworzona Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Jak powiedział Kowalczyk, Rada ma być skompletowana w przyszłym tygodniu. Ma ona być ciałem doradczym, zapewniającym prezesowi Rady Ministrów kompleksowe i profesjonalne wsparcie w zakresie koordynacji nadzoru właścicielskiego. Do 9-osobowej Rady po trzy osoby mają powoływać: premier, minister właściwy ds. gospodarki (obecnie minister rozwoju) oraz minister właściwy ds. energii (obecnie minister energii). Do zadań Rady będzie należało również opiniowanie kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych.

Kowalczyk poinformował, że procesem likwidacji MSP zajmie się likwidator. -Zaproponuję pani premier, by na tę funkcję likwidatora Ministerstwa Skarbu Państwa powołała dotychczasową panią dyrektor generalną Ministerstwa Skarbu Państwa. Proces likwidacji będzie polegał też na rozliczeniu spraw pracowniczych, majątkowych, archiwizacji, również ułożenie na nowo zarządzania majątkiem Ministerstwa Skarbu Państwa- powiedział. 

Dyrektorem Generalnym MSP jest Anna Mańk. Minister pytany o pracowników urzędu, powiedział, że znaczna grupa przejdzie do różnych ministerstw w związku z nadzorem nad dotychczasowymi spółkami - może to być kilkadziesiąt osób. Chodzi o ministerstwo energii, rozwoju, infrastruktury i budownictwa. Działający w MSP departament, który zajmuje się mieniem zabużańskim, ma przejść do ministra spaw wewnętrznych i administracji, to około 20 osób.

Ponadto - jak powiedział Kowalczyk - w KPRM powstanie departament w związku z nowym systemem zarządzania, szczególnie z systemem zarządzania i nadzoru przez Prezesa Rady Ministrów nad spółkami o istotnym znaczeniu dla gospodarki, zatrudnienie tam znajdzie kilkadziesiąt osób. -To będzie kilka, spółek, gdzie szczególną pieczę będzie miał Prezes Rady Ministrów- dodał. -Pracę ponownie zyska blisko 200 osób- powiedział. 

Jak przekazał, w urzędzie obecnie jest zatrudnionych mniej 400 osób. Rząd przekonuje, że likwidacja MSP spowoduje istotne ograniczenia biurokracji i administracji, co przyniesie oszczędności. Według szacunków rocznie mają one wynieść około 100 mln zł, a w ciągu 10 lat - ok. 1 mld zł. 

fot.[PAP/Paweł Supernak]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook