Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz: WZL będą miały co robić

13.07.2015

„Chcemy bardzo, aby te zakłady rozwinęły się tak jak inne zakłady lotnicze w Polsce w ciągu ostatnich lat” -podkreślił wicepremier Tomasz Siemoniak podczas wizyty Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi. Zakłady wizytowała także premier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński.

"To są zakłady, które w tej chwili radzą sobie świetnie" - oceniła Kopacz, informując, że w 2014 r. spółka, która zajmuje się modernizacją i remontami wojskowych śmigłowców, miała ok. 30 mln zł zysku, a obecnie ma podpisane umowy na 112 mln zł. "W perspektywie kilkunastu lat te osoby, które są zatrudnione zarówno tu, jak i w Dęblinie (gdzie jest oddział firmy - PAP), a jest tych osób blisko 700, mają zapewnioną pracę" - powiedziała Kopacz.

Podkreśliła, że ostatnia decyzja MON, które w kwietniu wybrało śmigłowiec H225M Caracal na nowy śmigłowiec wielozadaniowy dla wojska spowodują, że zakłady z Łodzi "będą miały, co robić". To właśnie w WZL nr 1 ma zostać uruchomiona linia montażowa nowych śmigłowców.

"Chcemy bardzo, aby te zakłady rozwinęły się tak jak inne zakłady lotnicze w Polsce w ciągu ostatnich lat" - podkreślił z kolei wicepremier Siemoniak. Jak wyjaśnił, z tego właśnie powodu MON wymagało od oferentów w przetargu na śmigłowce, by remonty i modernizacje maszyn były w przyszłości prowadzone właśnie w Łodzi.

Siemoniak dodał, że negocjacje kontraktu z producentem H225M, firmą Airbus Helicopters, są w końcowej fazie. Jak zaznaczył, umowa pozwoli stworzyć miejsca pracy i rozwijać projekt tzw. Wyżyny Lotniczej, który będzie oznaczał inwestycje w Łodzi, Radomiu i Dęblinie.

"Przyszłe zamówienia naszej armii - ten program jest bardzo ambitny, zakrojony na lata - chcemy lokować w polskim przemyśle obronnym. W tym roku 5,5 mld zł wydamy w polskim przemyśle obronnym, to jest blisko 70 proc. wydatków. Te pieniądze tworzą miejsca pracy, dają podatki" - podkreślił Siemoniak.

"Chcemy bardzo, żeby ten plan modernizacji (sił zbrojnych - PAP) do 2022 r. był z jak największym udziałem polskiego przemysłu obronnego. Żeby to obok funduszy unijnych była jedna z lokomotyw rozwoju, ale też i żeby nowoczesna technologia do Polski przy tej okazji przypływała. Jestem przekonany, że gdy się tutaj spotkamy za pięć lat, będą państwo widzieli jeden z najnowocześniejszych zakładów na świecie w tej branży" - dodał szef MON.

Zwrócił też uwagę, że na początku lipca w spółce Rosomak (dawniej Wojskowe Zakłady Mechaniczne) w Siemianowicach Śląskich ogłoszono, że Słowacja kupi 30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak w nowej wersji. Szef MON podkreślił, że "jesteśmy bardzo blisko pierwszego od lat kontraktu na eksport naszego sprzętu" dzięki rozmowom premierów Polski i Słowacji. "Podziękują pani premier, bo dzięki majowej rozmowie z prezydentem Bułgarii jesteśmy bliscy kontraktu na remonty bułgarskich MiG-ów-29" - poinformował szef MON.

Zaznaczył też, że duże projekty dla sił zbrojnych i na eksport można realizować dzięki podjętej przez obecny rząd dwa lata temu decyzji o konsolidacji zbrojeniówki.

Wicepremier Piechociński podkreślił z kolei, że badania i rozwój w zbrojeniówce mają znaczenie dla całej gospodarki. "Chcemy dać nowy impuls, aby z przemysłu zbrojeniowego poszła fala dużych innowacji także w przemyśle cywilnym" - powiedział Piechociński. "Ten program sektorowy, militarny, także elementy offsetu są bardzo istotne dla technicznej modernizacji polskiej gospodarki" - dodał.

Piechociński powiedział, że do 2020 r. udział przemysłu w PKB powinien wzrosnąć do 25 proc. z obecnych 22 proc. "Przemysł zbrojeniowy jest szczególnym elementem. To nie jest tylko kwestia zapewnienia polskiej armii odpowiedniego, wysokiej jakości sprzętu. To jest także kwestia implementowania w polskiej przestrzeni gospodarczej najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych" - powiedział Piechociński.

Zwrócił uwagę, że sektor lotniczy ma jedną z najwyższych rentowności w gospodarce, zaś pensje dla wykwalifikowanych robotników są dużo wyższe niż średnia w przemyśle. "O te rozwiązania zabiegamy. Chcemy nasycić polską przestrzeń gospodarczą właśnie w takie miejsca pracy" - podkreślił.

Pytany o zarzuty pod adresem MON w związku z wyborem śmigłowca H225M Siemoniak podkreślił, że wszystkie trzy oferty w postępowaniu były zbliżone cenowo. Zaznaczył, że chce, by umowa offsetowo-przemysłowa (negocjowana przez Ministerstwo Gospodarki) i umowa na dostawy (negocjowana przez MON) były dobre. "Nie ścigamy się tutaj z terminem wyborów, chcemy po prostu, żeby to były korzystne warunki" - podkreślił szef MON pytany o czerwcowy apel posłów PiS, by z podpisaniem umowy o dostawie śmigłowców wstrzymać się do czasu sformowania nowego rządu.

Decyzja MON o wyborze Caracala wywołała liczne protesty wśród związkowców i załóg zakładów w Mielcu i Świdniku, które konkurowały z Airbus Helicopters, a także samorządowców regionów lubelskiego i podkarpackiego. Poparcie dla rozstrzygnięcia wyrazili natomiast związkowcy z WZL nr 1 w Łodzi, gdzie (oraz w zakładach w Radomiu i Dęblinie) Airbus Helicopters obiecał inwestycje i miejsca pracy.

w czerwcu PZL Świdnik pozwały Inspektorat Uzbrojenia MON, domagając się zakończenia postępowania bez wyboru oferty. W poniedziałek Siemoniak powtórzył, że skierowanie pisma do sądu "to dużo lepsza droga niż polityczne wystąpienia czy demonstracje związkowe". "Jestem spokojny o rozstrzygnięcie sądu na korzyść zamawiającego" - zapewnił szef MON.

Przed konferencja prasową premier i wicepremierzy zwiedzili zakłady i obejrzeli remontowane w nich śmigłowce wojskowe.

PAP/mmil

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook