Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz: po wizycie w Chinach przyspieszenie współpracy

09.06.2013

Przebywająca z oficjalną wizytą w Chinach marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała, że zadba o to, aby przyjazny klimat spotkań z chińskimi przywódcami przełożył się na sukcesy gospodarcze, co było głównym celem delegacji polskiego parlamentu w Chinach.

Kopacz powiedziała, że Chiny ze swoimi ogromnymi rezerwami dewizowymi są dla Polski ważnym partnerem gospodarczym i nasz kraj, jako lider ekonomiczny Europy Środkowej powinien zrobić wszystko, żeby być w centrum zainteresowania inwestorów chińskich.

Kopacz stwierdziła, że rozmowy z chińskimi politykami były bardzo konkretne i poruszono w nich najbardziej istotne zagadnienia dla polskiej gospodarki. Rozmówcy byli znakomicie przygotowani do dyskusji i towarzyszył im sztab fachowców, którzy zostali wskazani do dalszych negocjacji.

Zgodnie z opinią Kopacz, zarówno przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu chińskiego) Zhang Dejiang jak i wiceprzewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej (odpowiednik wiceprezydenta) Li Yuanchao, zgodnie wyrazili wolę budowania dalszych silnych związków ekonomicznych między obu krajami. Zhang zadeklarował, że Polska jest przez władze Chin traktowana w sposób uprzywilejowany i może być bramą dla chińskiego kapitału otwierającą drogę do inwestycji i innych przedsięwzięć biznesowych w Europie Środkowej, do czego podstawą jest umowa o strategicznym partnerstwie z 2011.

Za najważniejsze sukcesy w dyskusji o gospodarce marszałek Kopacz uznała ustalenia w sprawie wzajemnego dostępu do giełd papierów wartościowych obu krajów, deklarację współpracy w energetyce, w tym w wydobyciu gazu łupkowego, zapowiedź chińskich inwestycji infrastrukturalnych, poprawę bilansu płatniczego poprzez intensyfikację polskiego eksportu, wymianę doświadczeń w zakresie ochrony środowiska i przyjęcie oferty polskich wyższych uczelni skierowaną do studentów chińskich.

Kopacz wyraziła przekonanie że, w wielu dziedzinach negocjacji doszło do podjęcia kilku wiążących decyzji. Wśród nich na uwagę zasługuje - według niej -            stworzenie przez chiński Exim Bank specjalnego funduszu inwestycyjnego w wysokości 500 mln dolarów na inwestycje w Europie Środkowej, z czego 35 proc. Chińczycy zadeklarowali zainwestować w Polsce.

Do porozumienia w sprawie wzajemnego dostępu do giełd doszły organizacje kontrolne obu krajów - Komisja Nadzoru Finansowego i chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych.  Jeszcze w tym roku ma zostać podpisane porozumienie w tej sprawie.

Zdaniem Kopacz krytykowany przez media i polskich polityków termin początku wizyty (przypadający 4 czerwca - w 24 rocznicę masakry na Placu Tiananmen - PAP) nie był błędem politycznym bowiem polska delegacja jako jedna z pierwszych przyjechała na spotkanie nowych władz Chin i zrealizowała w pełni gospodarcze cele tej wizyty.

Co więcej, Kopacz wyraziła przekonanie, że zrobiła bardzo wiele również w kwestii otwartego upomnienia się o poszanowanie praw człowieka w Chinach. W rozmowie z Zhangiem wystosowała apel do władz chińskich o ratyfikacje przez ten kraj Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich.

Postulat organizacji wyjazdów studyjnych między instytucjami obu państw odpowiedzialnych za wymiar sprawiedliwości, politykę socjalną i równouprawnienie został zaakceptowany przez Zhanga. Kopacz zapewniła go, że strona polska podtrzymuje gotowość uruchomienia bilateralnych mechanizmów konsultacji dotyczących dialogu społecznego oraz praw człowieka, co również zostało przyjęte ze zrozumieniem.

Kopacz oceniła, że trasa wizyty została dobrze zaplanowana. Obok ważnych dla strategicznych stosunków polsko-chińskich spotkań z politykami na najwyższym szczeblu państwowym, zostały zorganizowane dwa wyjazdy do władz prowincjonalnych Tianjinu i Kantonu, co przeniosło poziom dyskusji z deklaracji ogólnych na obszar konkretnych ustaleń. Co więcej, rozmówcy lokalni byli przygotowani do rozmów przez władze centralne i dyskusja była kontynuacją rozpoczętych wcześniej zagadnień, bez konieczności przedstawiania całych tematów od początku.

Zdaniem Kopacz, najważniejszym i osiągniętym zamierzeniem było stworzenie dobrego klimatu politycznego do intensyfikacji współpracy gospodarczej, bowiem bez takich działań trudno jest odnieść sukces w Chinach - kraju rządzonym centralnie, o dużym autorytecie władzy.

Ważnymi ustaleniami rozmów z politykami chińskimi było ustanowienie  systemu kontynuacji dalszych negocjacji w gronie fachowców, które będą sterowane przez polską ambasadę w Pekinie. Kopacz zadeklarowała wszechstronną pomoc przy realizacji postulatów skierowanych przez stronę chińską do rządu polskiego.

Współpraca regionalna zdaniem Kopacz, jest jednym z najważniejszych elementów współpracy gospodarczej, bowiem jej wynik najbardziej efektywnie wpływa na wysokość obrotów wymiany między krajami. Wizyta w Kantonie, jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Chin, miała szczególne znaczenie, ponieważ bardzo bliskie jest podpisanie umowy partnerskiej między Łodzią i Kantonem oraz Gdynią i Zhuhai - specjalną strefą ekonomiczną w prowincji Guangdong.

W czasie ośmiodniowej wizyty w Chinach Kopacz i grupa polskich parlamentarzystów prowadziła rozmowy z przywódcami chińskimi w Pekinie a później spotkała się z przedstawicielami władz lokalnych, wydzielonego miasta Tianjin, czwartego co do wielkości portu chińskiego i prężnego ośrodka przemysłu ciężkiego oraz prowincji Guangdong, największego regionu gospodarczego Chin, przynoszącego ponad 12 proc. chińskiego PKB. W ostatnim dniu delegacja polska, w towarzystwie przedstawicieli Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, przedstawiła ofertę współpracy władzom miasta Zhuhai.

PAP

[FOTO: Ewa Kopacz i Zhang Dejiang, szef Komitetu Stałego chińskiego parlamentu. Fot. news.cn]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook