Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz: po wizycie w Chinach przyspieszenie współpracy

09.06.2013

Przebywająca z oficjalną wizytą w Chinach marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała, że zadba o to, aby przyjazny klimat spotkań z chińskimi przywódcami przełożył się na sukcesy gospodarcze, co było głównym celem delegacji polskiego parlamentu w Chinach.

Kopacz powiedziała, że Chiny ze swoimi ogromnymi rezerwami dewizowymi są dla Polski ważnym partnerem gospodarczym i nasz kraj, jako lider ekonomiczny Europy Środkowej powinien zrobić wszystko, żeby być w centrum zainteresowania inwestorów chińskich.

Kopacz stwierdziła, że rozmowy z chińskimi politykami były bardzo konkretne i poruszono w nich najbardziej istotne zagadnienia dla polskiej gospodarki. Rozmówcy byli znakomicie przygotowani do dyskusji i towarzyszył im sztab fachowców, którzy zostali wskazani do dalszych negocjacji.

Zgodnie z opinią Kopacz, zarówno przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu chińskiego) Zhang Dejiang jak i wiceprzewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej (odpowiednik wiceprezydenta) Li Yuanchao, zgodnie wyrazili wolę budowania dalszych silnych związków ekonomicznych między obu krajami. Zhang zadeklarował, że Polska jest przez władze Chin traktowana w sposób uprzywilejowany i może być bramą dla chińskiego kapitału otwierającą drogę do inwestycji i innych przedsięwzięć biznesowych w Europie Środkowej, do czego podstawą jest umowa o strategicznym partnerstwie z 2011.

Za najważniejsze sukcesy w dyskusji o gospodarce marszałek Kopacz uznała ustalenia w sprawie wzajemnego dostępu do giełd papierów wartościowych obu krajów, deklarację współpracy w energetyce, w tym w wydobyciu gazu łupkowego, zapowiedź chińskich inwestycji infrastrukturalnych, poprawę bilansu płatniczego poprzez intensyfikację polskiego eksportu, wymianę doświadczeń w zakresie ochrony środowiska i przyjęcie oferty polskich wyższych uczelni skierowaną do studentów chińskich.

Kopacz wyraziła przekonanie że, w wielu dziedzinach negocjacji doszło do podjęcia kilku wiążących decyzji. Wśród nich na uwagę zasługuje - według niej -            stworzenie przez chiński Exim Bank specjalnego funduszu inwestycyjnego w wysokości 500 mln dolarów na inwestycje w Europie Środkowej, z czego 35 proc. Chińczycy zadeklarowali zainwestować w Polsce.

Do porozumienia w sprawie wzajemnego dostępu do giełd doszły organizacje kontrolne obu krajów - Komisja Nadzoru Finansowego i chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych.  Jeszcze w tym roku ma zostać podpisane porozumienie w tej sprawie.

Zdaniem Kopacz krytykowany przez media i polskich polityków termin początku wizyty (przypadający 4 czerwca - w 24 rocznicę masakry na Placu Tiananmen - PAP) nie był błędem politycznym bowiem polska delegacja jako jedna z pierwszych przyjechała na spotkanie nowych władz Chin i zrealizowała w pełni gospodarcze cele tej wizyty.

Co więcej, Kopacz wyraziła przekonanie, że zrobiła bardzo wiele również w kwestii otwartego upomnienia się o poszanowanie praw człowieka w Chinach. W rozmowie z Zhangiem wystosowała apel do władz chińskich o ratyfikacje przez ten kraj Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich.

Postulat organizacji wyjazdów studyjnych między instytucjami obu państw odpowiedzialnych za wymiar sprawiedliwości, politykę socjalną i równouprawnienie został zaakceptowany przez Zhanga. Kopacz zapewniła go, że strona polska podtrzymuje gotowość uruchomienia bilateralnych mechanizmów konsultacji dotyczących dialogu społecznego oraz praw człowieka, co również zostało przyjęte ze zrozumieniem.

Kopacz oceniła, że trasa wizyty została dobrze zaplanowana. Obok ważnych dla strategicznych stosunków polsko-chińskich spotkań z politykami na najwyższym szczeblu państwowym, zostały zorganizowane dwa wyjazdy do władz prowincjonalnych Tianjinu i Kantonu, co przeniosło poziom dyskusji z deklaracji ogólnych na obszar konkretnych ustaleń. Co więcej, rozmówcy lokalni byli przygotowani do rozmów przez władze centralne i dyskusja była kontynuacją rozpoczętych wcześniej zagadnień, bez konieczności przedstawiania całych tematów od początku.

Zdaniem Kopacz, najważniejszym i osiągniętym zamierzeniem było stworzenie dobrego klimatu politycznego do intensyfikacji współpracy gospodarczej, bowiem bez takich działań trudno jest odnieść sukces w Chinach - kraju rządzonym centralnie, o dużym autorytecie władzy.

Ważnymi ustaleniami rozmów z politykami chińskimi było ustanowienie  systemu kontynuacji dalszych negocjacji w gronie fachowców, które będą sterowane przez polską ambasadę w Pekinie. Kopacz zadeklarowała wszechstronną pomoc przy realizacji postulatów skierowanych przez stronę chińską do rządu polskiego.

Współpraca regionalna zdaniem Kopacz, jest jednym z najważniejszych elementów współpracy gospodarczej, bowiem jej wynik najbardziej efektywnie wpływa na wysokość obrotów wymiany między krajami. Wizyta w Kantonie, jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Chin, miała szczególne znaczenie, ponieważ bardzo bliskie jest podpisanie umowy partnerskiej między Łodzią i Kantonem oraz Gdynią i Zhuhai - specjalną strefą ekonomiczną w prowincji Guangdong.

W czasie ośmiodniowej wizyty w Chinach Kopacz i grupa polskich parlamentarzystów prowadziła rozmowy z przywódcami chińskimi w Pekinie a później spotkała się z przedstawicielami władz lokalnych, wydzielonego miasta Tianjin, czwartego co do wielkości portu chińskiego i prężnego ośrodka przemysłu ciężkiego oraz prowincji Guangdong, największego regionu gospodarczego Chin, przynoszącego ponad 12 proc. chińskiego PKB. W ostatnim dniu delegacja polska, w towarzystwie przedstawicieli Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, przedstawiła ofertę współpracy władzom miasta Zhuhai.

PAP

[FOTO: Ewa Kopacz i Zhang Dejiang, szef Komitetu Stałego chińskiego parlamentu. Fot. news.cn]

Warto poczytać

 1. 1270hgwwwa 19.01.2018

  Prezydent Warszawy poleciła reprywatyzować nieruchomości przeznaczone na drogi

  - Komisja weryfikacyjna posiada informacje, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście poleciła reprywatyzować nieruchomości, które w przyszłości są przeznaczone na drogi

 2. Elektrowniajadrowa 18.01.2018

  To już pewne. W Polsce powstanie elektrownia jądrowa

  Elektrownia jądrowa będzie w Polsce budowana - to jest mój pogląd i ja go podtrzymuję - powiedział w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że jesteśmy dosyć blisko od tego, żeby powstał model finansowy

 3. samsung 11.01.2018

  Francja: Pozew przeciwko Samsungowi za reklamy wprowadzające w błąd

  Dwie francuskie organizacje pozarządowe poinformowały w czwartek o złożeniu w sądzie w Paryżu pozwu przeciw koncernowi Samsung i jego francuskiej filii z powodu reklam wprowadzających w błąd i łamania praw pracowników, czego firma miała dopuścić się w Chinach.

 4. 1270rafalskaministerbiala 11.01.2018

  Rafalska: nic na to nie wskazuje, że będzie trzeba zwiększać finansowanie na "500 plus"

  Ok. 24,5 mld zł - taką kwotę w budżecie na 2018 r. zaplanowano na program "500 plus". Nic nie wskazuje na to, że będzie trzeba ją powiększać- powiedziała minister Elżbieta Rafalska

 5. Londyn 03.01.2018

  Wielka Brytania chce przystąpić do umowy handlowej w Azji

  Przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii przeprowadzili nieformalne rozmowy ws. przystąpienia kraju do zrzeszającej 11 państw azjatyckich Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP), co ma pobudzić brytyjski eksport po Brexicie - podaje w środę "Financial Times".

 6. 1270lot 02.01.2018

  LOT zarobił w 2017 r. ponad 280 mln zł na działalności podstawowej

  Polskie Linie Lotnicze LOT w ubiegłym roku zarobiły ponad 280 mln zł na działalności podstawowej, czyli przewozie pasażerów - poinformował we wtorek prezes spółki Rafał Milczarski. To o ok. 100 mln zł więcej niż w 2016 r. Linia w ub.r. przewiozła prawie 7 mln pasażerów.

 7. 1270sklepikzmarzenami 30.12.2017

  Od Nowego Roku koniec z bezpłatnymi foliówkami w sklepach

  Od 1 stycznia 2018 roku do każdej plastikowej torby przy kasie doliczana będzie opłata recyklingowa na poziomie 20 groszy.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook