Jedynie prawda jest ciekawa


Kontrowersyjne zwiększenie promieniowania nadajników

08.10.2014

Operatorzy komórkowi zabiegają o zwiększenie promieniowania, ekolodzy protestują. Ministerstwo administracji i cyfryzacji popiera pomysł operatorów komórkowych, aby złagodzić normy promieniowania pochodzącego z nadajników - pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W Polsce promieniowanie PEM (poziom pól elektromagnetycznych) nie może przekraczać 0,1 W/m kw. Ostrzejsze przepisy są tylko w Szwajcarii, gdzie zapisano, że maksymalna moc nadajników w przypadku częstotliwości 900 MHz używanych w telefonii komórkowej, to 0,04 W/m kw. W większości krajów UE dozwolona moc anten to od 4,5 do 10 W/m kw.

Resort potwierdza, że obowiązujące u nas przepisy są jednymi z najostrzejszych na świecie. Jak twierdzi, oznacza to wyższe koszty, które muszą ponosić operatorzy, m.in. stawiając gęściej nadajniki. Skutki są podobno odczuwane przez konsumentów, ponieważ mniejszy zasięg nadajników często pogarsza jakość usług.

Gdyby wprowadzono zmiany w polskich przepisach, promieniowanie może się zwiększyć nawet 45-krotnie. To budzi wiele kontrowersji. Ministerstwo Środowiska zapowiada, że wniosek rozpatrzy, ale zastrzega, że ewentualna korekta przepisów nie nastąpi szybko, ponieważ wymaga wniesienia poprawek do siedmiu aktów prawnych.

Gazeta podkreśla, że w razie wprowadzenia nowych przepisów należy się spodziewać protestu ekologów.

„Dziennik Gazeta Prawna”/kop
[Fot. sxc.hu]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook