Jedynie prawda jest ciekawa

Kontrowersyjne zwiększenie promieniowania nadajników

08.10.2014

Operatorzy komórkowi zabiegają o zwiększenie promieniowania, ekolodzy protestują. Ministerstwo administracji i cyfryzacji popiera pomysł operatorów komórkowych, aby złagodzić normy promieniowania pochodzącego z nadajników - pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W Polsce promieniowanie PEM (poziom pól elektromagnetycznych) nie może przekraczać 0,1 W/m kw. Ostrzejsze przepisy są tylko w Szwajcarii, gdzie zapisano, że maksymalna moc nadajników w przypadku częstotliwości 900 MHz używanych w telefonii komórkowej, to 0,04 W/m kw. W większości krajów UE dozwolona moc anten to od 4,5 do 10 W/m kw.

Resort potwierdza, że obowiązujące u nas przepisy są jednymi z najostrzejszych na świecie. Jak twierdzi, oznacza to wyższe koszty, które muszą ponosić operatorzy, m.in. stawiając gęściej nadajniki. Skutki są podobno odczuwane przez konsumentów, ponieważ mniejszy zasięg nadajników często pogarsza jakość usług.

Gdyby wprowadzono zmiany w polskich przepisach, promieniowanie może się zwiększyć nawet 45-krotnie. To budzi wiele kontrowersji. Ministerstwo Środowiska zapowiada, że wniosek rozpatrzy, ale zastrzega, że ewentualna korekta przepisów nie nastąpi szybko, ponieważ wymaga wniesienia poprawek do siedmiu aktów prawnych.

Gazeta podkreśla, że w razie wprowadzenia nowych przepisów należy się spodziewać protestu ekologów.

„Dziennik Gazeta Prawna”/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Ubostwo 16.10.2017

  Te dane niejednego zaszokują. Zobacz jak Polska walczy z ubóstwem

  W ostatnich latach ubóstwo w Unii Europejskiej spadło najbardziej w Polsce, a rosło najmocniej w Grecji - wynika z danych Eurostatu. Największe ryzyko ubóstwa występuje obecnie w Bułgarii, a najmniejsze w Czechach.

 2. Biurowiec 16.10.2017

  Pomimo lamentów totalnej opozycji gospodarka pędzi jak szalona! Jest kolejna prognoza

  Agencja Standard&Poor's Global Ratings podwyższyła szacunki dynamiki PKB Polski na lata 2019-20 do 3,5 proc. i 3,0 proc. rocznie z 3,0 proc. i 2,9 proc. prognozowanych w lipcu - wynika z datowanych na 13. października prognoz S&P. Do 3,5 proc. z 2,1 proc. zrewidowano szacunek inflacji na 2019 r.

 3. Kolejtory 16.10.2017

  Kolej może zarobić spore pieniądze. Rośnie zainteresowanie gruntami

  Spółka BGK Nieruchomości interesowała się gruntami kolejowymi PKP w 82 lokalizacjach, ostatecznie wybrała 17 dla programu Mieszkanie plus - poinformował Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP, cytowany przez poniedziałkowy "Nasz Dziennik".

 4. LOT 14.10.2017

  Morawiecki: LOT wstaje z kolan

  Grupa LOT notuje rekordowe wyniki, najlepsze w ciągu ostatnich 10 lat - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty w USA. Jak powiedział, firma ta nie tylko wstaje z kolan, ale staje się ważnym partnerem w Europie Środkowej.

 5. Swinoujscieport 14.10.2017

  Rosną przeładunki w Szczecinie i Świnoujściu

  Porty w Szczecinie i Świnoujściu w pierwszych dziewięciu miesiącach br. przeładowały o ponad 6 proc. więcej ładunków ropy, gazu i rudy niż w analogicznym okresie 2016 r.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook