Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny krok do repolonizacji banków

25.09.2016

Alior Bank, którego głównym udziałowcem jest PZU, uzyskał wyłączność negocjacyjną na działalność bankową Raiffeisen Bank Polska. Z kolei PKO BP złożył wiążącą ofertę na zakup 100 proc. akcji Raiffeisen-Leasing Polska i również uzyskał wyłączność negocjacyjną. Zdaniem ekspertów to kroki prowadzące do "repolonizacji" sektora bankowego w Polsce.

Alior Bank złożył ofertę nabycia od Raiffeisen Bank International wydzielonej podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska (RBPL) i rozpoczął okres wyłącznych negocjacji w sprawie przeprowadzenia transakcji - podał w minionym tygodniu Alior Bank w komunikacie.

Bank zastrzegł jednocześnie, że rozpoczęcie negocjacji z RBI "nie oznacza, iż transakcja nabycia podstawowej działalności RBPL dojdzie do skutku".

Także PKO BP poinformował ostatnio w komunikacie, że rozpoczął negocjacje z RBI dotyczące nabycia przez bank 100 proc. akcji spółki Raiffeisen-Leasing Polska (RLPL) "zawierając w dniu 21 września 2016 r. z RBI porozumienie o prowadzeniu negocjacji na zasadzie wyłączności".

Jednocześnie PKO BP poinformował, że zawarcie takiej transakcji spowoduje, że może nie spełnić warunków wypłaty dywidendy za 2015 rok.

Pytani przez PAP analitycy bankowi przyznają, że ruchy te można uznać za przejaw zapowiadanego przez obecne władze procesu "repolonizacji" banków.

Zdaniem analityka Haitong Banku Kamila Stolarskiego, gdyby do tych transakcji doszło, o kilka procent więcej sektora bankowego byłoby spolonizowane, bo właścicielem Alioru jest PZU, kontrolowane przez skarb państwa.

"Zatem to kolejny krok w kierunku konsolidacji i repolonizacji sektora bankowego" - ocenia. Raifeissen byłby według niego kolejnym bankiem, który będzie mógł być klasyfikowany jako kontrolowany przez polski kapitał.

"Na pewno nie jest to jednak fundamentalna zmiana, bo to zmiana w ramach trendu. Nie wydaje mi się też, by to zamykało sprawę i zmieniało zamiary ekipy rządzącej w sprawie kolejnych przejęć" - komentuje.

Michał Sobolewski z DM BOŚ także przyznaje, że przejęcie Raiffeisena przez Alior "zwiększyłoby udział banków kontrolowanych przez rodzimy kapitał, to jest zgodne z zapowiedziami polityków". Przyznaje też, że innym podmiotem zaangażowanym w tę transakcję byłby PKO BP, "który poprzez przejęcie spółki leasingowej znacznie zwiększyłby swoje udziały rynkowe".

"Przejęcie Raiffeisena daje Alior Bankowi szanse na znalezienie się w pierwszej piątce największych banków. Na razie jest w dziesiątce, a przejęcie Raiffeisena daje im piąte-szóste miejsce. Co sprawia, że około roku 2019-20 Alior powinien być w stanie zrealizować swój cel strategiczny" - komentuje analityk BOŚ.

Jego zdaniem po przejęciu Alior "ma szansę poprawy rentowności, więc kierunek jest zrozumiały". "Możemy się też zastanowić nad podejściem rynku. Cena akcji Aliora się osłabia, ale to nie powinno dziwić, bo do zakupu Raiffeisena będzie musiał przeprowadzić emisję akcji" - zaznacza. "Tym niemniej uzasadnienie biznesowe tego ruchu jak najbardziej słuszne" - dodaje.

Jego zdaniem również trzeba pamiętać, że rynek po kryzysie finansowym stracił dynamikę. "Są też dużo ostrzejsze regulacje dla sektora, większe obciążenia kosztowe, stąd tendencja do konsolidacji. Ruch Aliora jest dużym stopniu reakcją na spowolnienie. Alior będzie zatem istotnym graczem na rynku, ale nie będzie to ta skala działalności, co BZ WBK czy PKO BP" - zaznacza Sobolewski.

Także prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz w wypowiedzi dla IAR, komentując planowane zamiary Aliora i PKO BP wobec Raiffeisen Bank Polska i Raiffeisen-Leasing Polska przyznał, że polskie instytucje finansowe wykorzystują okazję, żeby zwiększyć udział kapitału krajowego w polskim systemie bankowym.

Zaznaczył, że repolonizacja nie jest wymuszona przez polski rząd, ale jest skutkiem kryzysu finansowego na rynkach światowych. Dodał zarazem, że proces ten powinien być przeprowadzony w sposób rozważny, by uniknąć "nadmiernego upolitycznienia instytucji finansowych".

Obecnie do polskich podmiotów należy ponad 35 procent polskiego sektora bankowego.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w 2012 r. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 r.

Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że nie wyraziła sprzeciwu wobec przejęcia Banku BPH przez Alior Bank, a konkretnie nabycia przez Alior akcji BPH, ale bez części hipotecznej, czyli kredytów mieszkaniowych.

Największym instytucyjnym inwestorem Alior Banku jest od 2015 roku PZU, które przejęło wówczas 25,19 proc. akcji. Po przejęciu BPH Alior stał się dziewiątym największym bankiem w Polsce.

W mediach pojawiły się też głosy, że PZU mogłoby kupić od Unicredit także udziały w Pekao SA. Gdyby do tego doszło, PZU miałoby w swoich rękach znaczną część polskiego systemu bankowego.

PKO Bank Polski jest z kolei liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły pod koniec 2015 roku prawie 267 mld zł. Akcje banku od 2004 r. notowane są na GPW.

Raiffeisen Bank Polska S.A. (działający obecnie pod nazwą Raiffeisen Polbank) został założony jeszcze w 1991 roku. Aktywa Grupy na koniec I półrocza 2016 r. osiągnęły poziom 54,0 mld zł.

W 2012 roku Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na przejęcie przez Raiffeisen Bank Polska Polbanku EFG należącego do greckiego Eurobanku. Postawiła jednak warunki. Jednym z nich było zobowiązanie inwestora, że wprowadzi akcje połączonego banku na warszawską giełdę najpóźniej do 30
czerwca 2016 r. Jednak do tego czasu bankowi austriackiemu nie udało się znaleźć inwestora.

Wiosną br. KNF oświadczyła, że uzna wprowadzenie Raiffeisen Bank Polska SA na GPW (IPO) za dokonane pod warunkiem wydzielenia części dysponującej kredytami frankowymi i połączenie jej z Raiffeisen Bank International AG (bankiem matką) oraz nabycia części bez kredytów przez giełdowy bank krajowy. Miałoby do tego dojść do końca roku.


wkt/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook