Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

21.10.2016

Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?


Stało się to, o czym mówiło się i pisało już od kilku tygodni. KNF jednogłośnie zawiesiła 21 października działalność Banku Spółdzielczego w Nadarzynie i wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości banku. Już wcześniej informowaliśmy, że Bank Spółdzielczy w Nadarzynie ma problemy z regulowaniem świadczeń wobec swoich klientów w zakresie wypłaty środków. Zauważyli to także urzędnicy KNF, którzy dniem 21 października 2016 r. ustanowili w banku zarząd komisaryczny w składzie: Małgorzata Korsakowska–Słowik, Krystyna Chlebowska i Edward Gałecki.

Jednocześnie KNF w komunikacie umieszczonym na swojej stronie internetowej informuje, że „(…) W kwietniu 2016 r., po informacjach medialnych o niekorzystnej sytuacji Banku Spółdzielczego w Nadarzynie, z banku nastąpił niekontrolowany odpływ depozytów. W okresie od 15 do 21 kwietnia 2016 r. stan bazy depozytowej obniżył się o 72,1 mln złotych, z 239,9 mln złotych do 167,8 mln złotych. Łączne obniżenie bazy depozytowej Banku Spółdzielczego w Nadarzynie w okresie od 15 kwietnia do 19 października 2016 r. wyniosło 99,3 mln zł i spowodowane było wycofaniem środków przez klientów banku. Ostatecznie doprowadziło to do trwałej i nie dającej się odwrócić utraty płynności płatniczej przez bank.”

Można odnieść wrażenie, że za upadek Banku Spółdzielczego odpowiadają sami klienci, którzy masowo wypłacali depozyty z banku, a Andrzej Jakubiak i jego urzędnicy robili wszystko, żeby uratować instytucję finansową przed spektakularnym upadkiem. Przypomnijmy więc, co wydarzyło się w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie i co naprawdę spowodowało upadek banku. Źródłem kłopotów tej instytucji są wielomilionowe wyłudzenia, do jakich doszło w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie. Zobowiązania były brane pod zastaw ziemi rzekomo wartej fortunę, bo kryjącej np. złoża. W prowadzonym dotychczas śledztwie zatrzymano już 13 osób, w tym b. prezesa i b. wiceprezesa banku. Według Agnieszki Zabłockiej-Konopki, rzeczniczki Prokuratury Regionalnej w Warszawie, podejrzanym postawiono zarzuty dotyczące między innymi niegospodarności wielkich rozmiarów oraz oszustw. Dokonywane przez nich wyłudzenia dokonywane były przy współpracy z osobami zarządzającymi bankiem, a zabezpieczeniem wyłudzanych kredytów były m. in. fałszywe wyceny nieruchomości.

O złej sytuacji banku i możliwości popełnienia przestępstwa KNF wiedział już w lutym 2016 roku. Co ludzie Andrzeja Jakubiaka, prominentnej postaci związanej z Platformą Obywatelską, zrobili żeby zadbać o właściwe zabezpieczenie depozytów? Z komunikatu dowiadujemy się, że Komisja Nadzoru Finansowego „zidentyfikowała nieprawidłowości” w BS w Nadarzynie już na początku 2016 roku, co skutkowało zawiadomieniem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa (4 lutego 2016 roku). Co od tego czasu zrobił KNF?  „Ustalenia kontroli KNF były też podstawą do skierowania do Banku Spółdzielczego w Nadarzynie szczegółowych zaleceń, m.in. w zakresie pełnego przeglądu portfela kredytowego, zobowiązania banku do opracowania programu postępowania naprawczego, poinformowania Komisji Nadzoru Audytowego (KNA) o zastrzeżeniach do pracy biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe banku i udzielenia zarządowi banku upomnienia, co doprowadziło do dokonania przez radę nadzorczą zmian w składzie zarządu Banku Spółdzielczego w Nadarzynie”. Grupa urzędników KNF-u przez osiem długich miesięcy tak intensywnie ratowała Bank Spółdzielczy, że w końcu trzeba było zawiesić jego działalność. Operacja się udała, ale pacjent zmarł. Przy okazji komunikat KNF-u uspokaja, że depozyty klientów banku są chronione przez BFG, a ogólna  sytuacja bankowości spółdzielczej w Polsce jest stabilna.

Warto poczytać

 1. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 2. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 3. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

 4. 3498425619685389265508513446467992387321856n 09.06.2018

  Zakończyła się budowa Dreamlinera upamiętniającego stulecie odzyskania Niepodległości

  W fabryce Boeinga w Everett zakończyło się właśnie malowanie najnowszego z Dreamlinerów w wersji 787-9. Wyjątkowa biało-czerwona maszyna zarejestrowana jako SP-LSC upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował LOT w komunikacie przekazanym w sobotę PAP

 5. ztmgdynia06062018 06.06.2018

  Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

  Zgodnie z zapowiedziami miast, które są stronami porozumienia metropolii trójmiejskiej, w dniu 1 czerwca 2018 roku w życie weszła ulga w postaci całorocznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W gronie sygnatariuszy jedynym wyjątkiem okazała się Rumia.

 6. rolnictwo 04.06.2018

  Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

  Najnowszy raport NIK szokuje. Fatalne wyniki polskiego rolnictwa zmuszą Izbę do działania

 7. lot01062018 01.06.2018

  Polska Grupa Lotnicza przejmie LOT?

  Polska Grupa Lotnicza (PGL) złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie przejęcia wyłącznej i bezpośredniej kontroli nad Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, LOT Aircraft Maintenance Services i LS Airport Services - poinformował UOKiK.

 8. 1270trumpelini 31.05.2018

  To nowa wojna celna? Szef KE zapowiada nałożenie ceł odwetowych na towary z USA

  To zły dzień dla światowego handlu - ocenił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, komentując wprowadzone w czwartek przez USA cła na stal i aluminium

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook