Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne inwestycje programu Mieszkanie+

13.04.2017

Około 30 umów inwestycyjnych chce zawrzeć w tym półroczu koordynująca pilotaż programu Mieszkanie Plus spółka BGK Nieruchomości. Jej przedstawiciele szacują, że w fazę realizacji może do końca roku wejść około 20 spośród tych inwestycji.

"W tym półroczu chcemy mieć zawartych ok. 30 umów warunkowych inwestycyjnych czy przedwstępnych" - powiedział PAP w czwartek członek zarządu BGKN Grzegorz Muszyński. "Myślę, że do końca roku dwie trzecie z tych 30 umów (inwestycyjnych) zamieni się w realizację" - oszacował przedstawiciel BGKN, nawiązując do umowy podpisanej tego dnia w Katowicach. 

Zgodnie z jej zapisami spółka sfinansuje tam budowę ok. 500 mieszkań na wynajem, które powstaną na miejskim gruncie nieopodal zabytkowego osiedla Nikiszowiec. Partnerzy liczą, że będą mieli wykonawcę i zgodę na budowę przed końcem br. Dotąd BGKN podpisał dwie umowy inwestycyjne - w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W Białej Podlaskiej powstanie 186 mieszkań, a w Jarocinie - 258 lokali. Dokładną liczbę mieszkań w Katowicach określi projekt architektoniczny, który będzie częścią kontraktu realizacyjnego planowanego według formuły "projektuj i buduj". "Wchodzimy (z programem Mieszkanie Plus - PAP) już powoli w fazę realizacyjną. () Jesteśmy teraz na tym etapie, że zamieniamy listy intencyjne na konkretne umowy inwestycyjne" - wskazał Muszyński. "Chcielibyśmy mieć do końca roku w jakimś tam procesie ponad 10 tys. mieszkań" - zadeklarował. 

Muszyński przypomniał, że realizacja programu Mieszkanie Plus pozostaje na etapie pilotażowym - inwestycje będą na razie realizowane przez BGKN przede wszystkim tam, gdzie proces inwestycyjny jest na tyle zaawansowany, aby można było podpisywać już umowy. Przykładem jest rozpoczęta inwestycja w Białej Podlaskiej, gdzie miasto dysponowało projektem i w pełni uzbrojoną działką, a BGKN wszedł jedynie z finansowaniem. 

W Katowicach powstanie natomiast pierwsza inwestycja Mieszkania Plus typu greenfield, gdzie projekt architektoniczny powstanie z uwzględnieniem dostarczonego przez miasto planu urbanistycznego - jednak już ściśle pod kątem założeń rządowego programu. "To, że dziś mówimy o (katowickim - PAP) Nikiszowcu, to pierwszy etap (realizacji programu Mieszkanie Plus w Katowicach - PAP). Liczymy, że tych inwestycji w samych Katowicach w najbliższych 36 miesiącach będzie co najmniej kilka" - zasygnalizował Muszyński. Członek zarządu BGKN zaznaczył, że spółka pracuje obecnie nad szeregiem lokalizacji wskazanych przez samorządy, a także przez prywatnych inwestorów. Analizuje ponadto potencjalne inwestycje na zaproponowanych czy wynalezionych przez jej pracowników gruntach, które należą do zasobów Skarbu Państwa, np. spółki PKP SA (z samorządami i spółkami z udziałem Skarbu Państwa podpisano już liczne listy intencyjne). BGKN zamierza prowadzić inwestycje przede wszystkim w formule spółek celowych. "Jedna spółka - jedna realizacja" - wyjaśnił Muszyński. Jeżeli partnerem spółki celowej będzie samorząd (również poprzez spółkę samorządową, np. towarzystwo budownictwa społecznego), wówczas to on włoży do niej grunt, a BGKN całość finansowania - stając się większościowym właścicielem takiej spółki. 

W przypadku terenu obok katowickiego Nikiszowca szacunkowa wartość działki to 10 mln zł, a zaangażowanie BGKN w finansowanie inwestycji - ok. 100 mln zł. Po zrealizowaniu inwestycji spółka samorządowa może wyjść ze spółki celowej; może też w niej pozostać na zakładaną obecnie perspektywę 25 lat. "Szukamy takiego rozwiązania, które będzie optymalne z perspektywy wysokości czynszu. Wcześniejsze wyjście samorządu oznacza pewne zwiększenie stawki czynszu. Pozostanie w spółce przez 25 lat troszeczkę nam czynsz obniża" - podkreślił Muszyński. Zadeklarował, że BGKN stara się pozostawać w ogłoszonych przez premier Beatę Szydło widełkach 10-20 zł netto czynszu za metr kwadratowy. W przypadku Warszawy, czy być może Krakowa, cena może nieco przekraczać 20 zł - choć i tak pozostanie znacznie poniżej rynkowej. Kolejne inwestycje w pilotażu Mieszkania Plus mają opierać się na projektach architektonicznych budynków powstających ściśle pod kątem założeń programu - w odniesieniu do konkretnych lokalizacji. 

W coraz większym stopniu mają czerpać ze spodziewanych efektów ogłoszonego przez BGKN konkursu architektonicznego - na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego. Zgodnie z założeniami konkursu modelowe domy mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt ich budowy nie powinien przekroczyć 2 tys. zł netto za mkw. BGKN jest zainteresowane, aby projekty zawierały rozwiązania wykorzystujące częściową i pełną prefabrykację lub w inny sposób usprawniały budowę i ograniczały czasochłonność prac budowlanych. Wyniki konkursu mają być ogłoszone we wrześniu br. Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego jedną ze składowych jest program Mieszkanie Plus, rząd przyjął pod koniec września ub. roku. 

Program przewiduje budowę tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności, gdzie średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kw., a w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania ma być to ok. 12 do 24 zł za metr kw. Mieszkania mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Operacyjne prowadzenie inwestycji i zarządzanie powstałymi zasobami lokalowymi będzie koordynować Narodowy Operator Mieszkaniowy - obecnie funkcję tę pełni BGK Nieruchomości. Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook