Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejna ważna decyzja w Senacie

30.11.2016

Senator Grzegorz Bierecki złożył poprawkę dotyczącą zwiększenia odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Parlament pracuje nad ustawą okołobudżetową, która zakłada zmiany w kilku ustawach. Najwięcej emocji wzbudził punkt, w którym wprowadzono m.in. przepis dotyczący umorzenia pożyczek udzielonych FUS przez Skarb Państwa na finansowanie świadczeń gwarantowanych przez państwo, których termin spłaty przypada na 31 marca 2017 r. Chodzi o 39 mld 151 mln 886 tys. zł, które z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „pożyczył” sobie rząd Donalda Tuska, by łatać dziurę budżetową. Teraz te pieniądze zostaną zwrócone.

Jak zapewnił autor  poprawki, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych  senator Grzegorz Bierecki, nowe prawo jest odpowiedzią na kreatywną księgowość poprzedniego rządu i ministra Rostowskiego.

"My uważamy, że parlament powinien znać rzeczywisty, prawdziwy stan finansów państwa i tego typu sztuczki księgowe nie powinny być stosowane. To jest powszechny standard, za to się w innych krajach o rozwiniętych gospodarkach ministrów finansów bije po łapach. My nie chcemy stosować takich sztuczek" – powiedział Bierecki.

Jako przykład senator podał Brazylię, gdzie wobec prezydent Dilmy Rousseff przeprowadzono procedurę impeachmentu i w sierpniu 2016 roku zdjęto ją z urzędu. Formalnym powodem były bezprawne działania rządu, których celem było domknięcie budżetu państwa i ukrycie powiększenia się deficytu, czyli podobna kreatywna księgowość, jaką uprawiał minister finansów w rządzie Tuska.

"Szkoda tylko, że u nas zabrakło takich standardów. Całe szczęście ministra Rostowskiego odwołali sami wyborcy" – powiedział przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Projekt ustawy okołobudżetowej reguluje też przepisy związane ze świadczeniami dla nauczycieli, pracowników uczelni publicznych, wojska, policji i innych służb mundurowych. Senator Bierecki zapewnił, że na zmianach skorzysta więcej osób.

Opozycji nie spodobało się, że według poprawki fundusz socjalny ma zostać zwiększony o 8,4 proc.

"Poprawka, która dotyczy zwiększenia odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych przewiduje, że będziemy to realizować konsekwentnie, ale etapowo. Tak też postępujemy" – powiedział senator.

Przypomnijmy, że projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2017 r. jest bardzo ściśle związany z projektem przyszłorocznego budżetu, a jej uchwalenie zapewnia pełną realizację ustawy budżetowej.

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 2. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 3. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 4. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 5. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 6. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 7. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook