Jedynie prawda jest ciekawa


Koleje Śląskie gotowe na darmowe przejazdy

28.01.2017

Koleje Śląskie są przygotowane do ewentualnego wdrożenia planu umożliwiającego kierowcom i ich współpasażerom bezpłatne przejazdy pociągami - podała w sobotę należąca do samorządu woj. śląskiego spółka. Na razie nie zapadła jednak decyzja o bezpłatnej komunikacji kolejowej.

"O ewentualnym wdrożeniu planu oraz umożliwieniu skorzystania z bezpłatnych przejazdów poinformujemy w osobnym komunikacie na naszej stronie internetowej" - zapowiedział w sobotnim komunikacie rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. Darmowy przejazd miałby właściciel samochodu, który zamiast autem wybrałby podróż koleją, oraz dwie osoby towarzyszące. 

Decyzja w tej sprawie należeć będzie do samorządu, który podejmie ją na podstawie aktualnych wskaźników obrazujących zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu. 

Choć w ostatnich dniach w regionie utrzymują się bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, sytuacja nie jest aż tak zła jak kilka tygodni temu, kiedy w niektórych miejscach normy były przekroczone nawet o kilkaset, a nawet o rekordowe 1500 proc. Służby środowiskowe ostrzegają przed ryzykiem przekroczenia poziomów alarmowych, jednak nie wszędzie jakość powietrza jest określana jako zła lub bardzo zła; w części regionu jest ona umiarkowana lub dostateczna, co jednak także wiąże się z przekroczeniem dopuszczalnych norm. 

Według prognozy służb środowiskowych na sobotę, bardzo zła jakość powietrza dotyczy przede wszystkim Kotliny Żywieckiej, aglomeracji górnośląskiej oraz środkowej części województwa, gdzie występują przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10 powyżej 200 mikrogramów na metr sześc., przy dopuszczalnym dobowym poziomie 50 mikrogramów na m sześc. W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, gdzie poziom 50 mikrogramów na m sześc. również jest przekraczany, jakość powietrza oceniana jest jako zła, w Bielsku-Białej i Częstochowie oraz w południowej części regionu - dostateczna, a w północnej części województwa - umiarkowana. 

Prognoza na niedzielę mówi o bardzo złej jakości powietrza zarówno w Kotlinie Żywieckiej i aglomeracji górnośląskiej, jak i aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz środkowej części regionu. Jeżeli taka sytuacja utrzyma się również w poniedziałek, możliwa będzie decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji kolejowej. 

Jak podały w sobotę Koleje Śląskie, jeżeli zapadnie decyzja o darmowych przejazdach, będzie można z nich skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach, wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki-Bohumin. 

"We wskazanym przez nas w osobnym komunikacie terminie podczas kontroli biletów wystarczyłoby okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy lub dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza ich właścicielem, podróż mogłyby odbywać dodatkowo dwie osoby towarzyszące" - poinformowały Koleje Śląskie. 

Bezpłatne przejazdy miałyby zachęcać do pozostawienia aut w garażach i do korzystania z transportu kolejowego. Zdaniem ekspertów, choć na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, również emisja spalin samochodowych ma niemałe znaczenie. Udział transportu samochodowego w miastach w tworzeniu smogu szacowany jest na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy. 

W ostatnich dniach w woj. śląskim jakość powietrza stopniowo pogarszała się, czemu sprzyjały spadki temperatury. Służby środowiskowe określały z reguły jakość powietrza dla większości części województwa jako dostateczną lub złą. W związku z prognozą silnego mrozu i słabego wiatru, sytuacja uległa pogorszeniu. Właśnie takie warunki - większy mróz przy słabym wietrze lub jego braku - służby określają jako "utrudniające rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego". 

W kolejnych dniach w woj. śląskim spodziewana jest właśnie taka pogoda. Gdy jednak w ciągu mroźnej nocy wartości stężeń zanieczyszczeń powietrza wyraźnie wzrastają, rano, gdy mróz jest lżejszy i pojawia się wiatr, sytuacja w niektórych miejscach poprawia się, a odczyty stacji pomiarowych wskazują mniejsze przekroczenia dopuszczalnych norm. 

Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie internetowej http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/. Dane pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza - w woj. śląskim jest ich najwięcej w Polsce. Natomiast pod adresem http://spjp.katowice.pios.gov.pl/ podawana jest informacja o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę - tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń. 

Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren. Z powodu smogu osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegmę, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. 


ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook