Jedynie prawda jest ciekawa


Koleje Śląskie gotowe na darmowe przejazdy

28.01.2017

Koleje Śląskie są przygotowane do ewentualnego wdrożenia planu umożliwiającego kierowcom i ich współpasażerom bezpłatne przejazdy pociągami - podała w sobotę należąca do samorządu woj. śląskiego spółka. Na razie nie zapadła jednak decyzja o bezpłatnej komunikacji kolejowej.

"O ewentualnym wdrożeniu planu oraz umożliwieniu skorzystania z bezpłatnych przejazdów poinformujemy w osobnym komunikacie na naszej stronie internetowej" - zapowiedział w sobotnim komunikacie rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. Darmowy przejazd miałby właściciel samochodu, który zamiast autem wybrałby podróż koleją, oraz dwie osoby towarzyszące. 

Decyzja w tej sprawie należeć będzie do samorządu, który podejmie ją na podstawie aktualnych wskaźników obrazujących zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu. 

Choć w ostatnich dniach w regionie utrzymują się bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, sytuacja nie jest aż tak zła jak kilka tygodni temu, kiedy w niektórych miejscach normy były przekroczone nawet o kilkaset, a nawet o rekordowe 1500 proc. Służby środowiskowe ostrzegają przed ryzykiem przekroczenia poziomów alarmowych, jednak nie wszędzie jakość powietrza jest określana jako zła lub bardzo zła; w części regionu jest ona umiarkowana lub dostateczna, co jednak także wiąże się z przekroczeniem dopuszczalnych norm. 

Według prognozy służb środowiskowych na sobotę, bardzo zła jakość powietrza dotyczy przede wszystkim Kotliny Żywieckiej, aglomeracji górnośląskiej oraz środkowej części województwa, gdzie występują przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10 powyżej 200 mikrogramów na metr sześc., przy dopuszczalnym dobowym poziomie 50 mikrogramów na m sześc. W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, gdzie poziom 50 mikrogramów na m sześc. również jest przekraczany, jakość powietrza oceniana jest jako zła, w Bielsku-Białej i Częstochowie oraz w południowej części regionu - dostateczna, a w północnej części województwa - umiarkowana. 

Prognoza na niedzielę mówi o bardzo złej jakości powietrza zarówno w Kotlinie Żywieckiej i aglomeracji górnośląskiej, jak i aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz środkowej części regionu. Jeżeli taka sytuacja utrzyma się również w poniedziałek, możliwa będzie decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji kolejowej. 

Jak podały w sobotę Koleje Śląskie, jeżeli zapadnie decyzja o darmowych przejazdach, będzie można z nich skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach, wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki-Bohumin. 

"We wskazanym przez nas w osobnym komunikacie terminie podczas kontroli biletów wystarczyłoby okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy lub dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza ich właścicielem, podróż mogłyby odbywać dodatkowo dwie osoby towarzyszące" - poinformowały Koleje Śląskie. 

Bezpłatne przejazdy miałyby zachęcać do pozostawienia aut w garażach i do korzystania z transportu kolejowego. Zdaniem ekspertów, choć na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, również emisja spalin samochodowych ma niemałe znaczenie. Udział transportu samochodowego w miastach w tworzeniu smogu szacowany jest na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy. 

W ostatnich dniach w woj. śląskim jakość powietrza stopniowo pogarszała się, czemu sprzyjały spadki temperatury. Służby środowiskowe określały z reguły jakość powietrza dla większości części województwa jako dostateczną lub złą. W związku z prognozą silnego mrozu i słabego wiatru, sytuacja uległa pogorszeniu. Właśnie takie warunki - większy mróz przy słabym wietrze lub jego braku - służby określają jako "utrudniające rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego". 

W kolejnych dniach w woj. śląskim spodziewana jest właśnie taka pogoda. Gdy jednak w ciągu mroźnej nocy wartości stężeń zanieczyszczeń powietrza wyraźnie wzrastają, rano, gdy mróz jest lżejszy i pojawia się wiatr, sytuacja w niektórych miejscach poprawia się, a odczyty stacji pomiarowych wskazują mniejsze przekroczenia dopuszczalnych norm. 

Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie internetowej http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/. Dane pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza - w woj. śląskim jest ich najwięcej w Polsce. Natomiast pod adresem http://spjp.katowice.pios.gov.pl/ podawana jest informacja o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę - tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń. 

Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren. Z powodu smogu osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegmę, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. 


ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 3. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 4. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 5. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook