Jedynie prawda jest ciekawa


KNF - kim jest Andrzej Jakubiak?!

18.01.2016

Komisja Nadzoru Finansowego nie sprawdziła się w sytuacjach kryzysowych. To już jasne, dobitnie pokazują to przykłady SKOK-u Wołomin i wołomińskiego SK Banku.

Komisja, mimo swojej wszechwładzy zawiodła uczestników rynku – i to tych, których bronić powinna przede wszystkim, obywateli. Nowy projekt ustawy prawo bankowe rozszerza jeszcze bardziej kompetencje podwładnych Andrzeja Jakubiaka. Pytanie tylko w jakim celu – przecież KNF od dawna miała narzędzia do sprawnej interwencji w sektorze finansowym. Po prostu nie potrafiła ich wykorzystać.

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt zmiany ustawy Prawo Bankowe i ustawy o SKOK. Oba są efektem prac rozpoczętych z inicjatywy Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Oba rodzą ryzyko pogwałcenia podstawowych zasad demokracji, prowadząc do wyłączenia z postępowań administracyjnych samych zainteresowanych – banków, banków spółdzielczych czy SKOK-ów.

Bezprawne uprawnienia?

Projekt zmian ustaw obejmujących poszczególne instytucje finansowe, będący pokłosiem żądań KNF, zakłada dziś m.in. rezygnację z szeregu artykułów Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Komisja nie będzie zatem musiała zapewniać stronom czynnego udziału w postępowaniu dotyczącym wprowadzenia zarządu komisarycznego. KNF nie będzie musiała także informować o wszczęciu postępowania administracyjnego, ani uwzględniać okoliczności będących ważnymi dowodami w sprawie.

W myśl nowych przepisów, do postępowania nie zostaną też dopuszczone organizacje zewnętrzne. Jak podkreślają eksperci Kasy Krajowej, która ustawowo uprawniona jest do reprezentowania spółdzielczych kas – to zaprzepaszczenie całego demokratycznego dorobku prawnego, który zakłada udział społeczeństwa w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Tym samym pozbywamy się jednego z filarów społeczeństwa obywatelskiego.

A wszystko pod przykrywką skuteczności nadzoru nad sektorem finansowym. Nadzoru, który ma już tak szerokie kompetencje, że – jak okazało się w ubiegłym roku – nawet sprawujący formalną kontrolę nad pracami Komisji premier RP nie ma możliwości weryfikacji dokonań KNF kierowanej przez Andrzeja Jakubiaka.

Kim jest Andrzej Jakubiak?


Andrzej Jakubiak to człowiek promowany przez ludzi Platformy Obywatelskiej i będący w bliskich kontaktach ze strukturami partii. Swoją karierę zaczynał jeszcze w czasach Polski Ludowej. Po ukończeniu studiów na wydziale Prawa i Administracji UW w 1982 roku natychmiast trafił do Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, gdzie spędził 9 lat. Z Ministerstwa Jakubiak przeniósł się do Centrali Narodowego Banku Polskiego. Od lutego 1995 roku do roku 2001, a zatem za czasów Jakubiaka w NBP upadło 5 banków komercyjnych i 89 banków spółdzielczych zmuszając Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wypłaty ponad 814 milionów złotych gwarancji.

W NBP Jakubiak zagrzał miejsce do roku 2006, kiedy aktywnie włączył się do rozgrywek politycznych. Obecny szef nadzoru pełnił do 2011 roku funkcję zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Polityka i finanse

Najlepiej zarabiający wiceprezydent Warszawy dał pokaz swoich możliwości i wsławił się brutalną pacyfikacją warszawskich kupców spod Pałacu Kultury w 2009 roku. Przez centrum stolicy przetoczyły się wówczas regularne bitwy, podczas których poszkodowanych zostało ponad 100 osób. Z urzędu miasta przenosi się do Komisji Nadzoru Finansowego. W oświadczeniu majątkowym prezentuje potężne, przekraczające milion złotych zadłużenie i niewielkie oszczędności.

Mimo wielkich zobowiązań wobec nadzorowanych przez siebie instytucji, Jakubiak zarządza urzędem twardą ręką, nie waha się przed publicznym miotaniem oskarżeń – najpierw przeciwko SKOK-om, później bankom spółdzielczym.

KNF zwiastunem nieszczęść

Choć publiczne wystąpienia tworzą wizerunek Jakubiaka, jako racjonalnego zarządcy, Komisja Nadzoru Finansowego pod jego władzą, notuje kolejne porażki. Wybucha głośny skandal z nabitymi w polisolokaty, a następnie kredyty we franku szwajcarskim. Wobec KNF padają publiczne zarzuty niewłaściwej troski o dobro konsumentów i dbania wyłącznie o interes wielkich banków. Skandalicznego obrazu całości dopełnia wycofanie się z polskiej giełdy słoweńskiego banku KBM Nova, na którego akcjach tracą polscy inwestorzy. Wreszcie rozpoczynają się upadki instytucji finansowych.

Zarządzana przez Andrzeja Jakubiaka Komisja Nadzoru Finansowego dociska spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, nad którymi w myśl ustawy przeforsowanej przez polityków PO, od niedawna sprawuje nadzór. Kolejni zarządcy komisaryczni ustanawiani przez Komisję są w praktyce tylko likwidatorami majątku spółdzielczych kas. Upada SKOK Wspólnota, następnie – w atmosferze głośnego skandalu SKOK Wołomin, a po nim SK Bank – największy bank spółdzielczy w kraju. BFG zostaje obciążony koniecznością wypłaty depozytów ludziom oszczędzającym w tych instytucjach.

Komisja się tłumaczy

Komisja Nadzoru Finansowego tłumaczy się – i tym uzasadnia dziś konieczność zmiany przepisów – zbyt małymi możliwościami nadzorczymi i licznymi procedurami administracyjnymi, które muszą zostać zachowane przy wprowadzaniu zarządów komisarycznych. Czy na pewno tłumaczy się słusznie?

O sytuacji SKOK-u Wołomin, Andrzej Jakubiak i KNF zostali poinformowani już w 2012 roku, kiedy Kasa Krajowa zdawała relację o kondycji sektora SKOK. Wśród spółdzielczych kas, o których wątpliwej kondycji donosiła centralna instytucja sektora SKOK, były obok Wołomina, także SKOK Kopernik, SKOK Kujawiak i SKOK im. Kard. Stefana Wyszyńskiego z Wrześni. Dlaczego, mając tę wiedzę, Komisja latami zwlekała z rozpoczęciem odpowiednich procedur administracyjnych? Wszystko wskazuje na to, że to opieszałość, a nie brak możliwości stał się przyczyną tragedii na rynku finansowym.

Potwierdza to także sytuacja SK Banku, nota bene, również z Wołomina. Opublikowany przez Komisję harmonogram działań nadzorczych wobec banku spółdzielczego zamiast oczyścić KNF z zarzutów, rodzi kolejne pytania – dlaczego tak późno, dlaczego nie wykorzystano wszystkich dostępnych narzędzi i dlaczego całość bardziej przypomina zamiatanie sprawy pod dywan, zamiast przyczyniać się do rozwiązania problemów.

Minister zauważył luki

O terminowość i jakość działań KNF w tej sprawie pytał już w listopadzie 2014 roku Jerzy Polaczek. - Czy moment wprowadzenia zarządu komisarycznego, sposób, działania samego zarządu przesądziły o niekontrolowanej „panice” klientów i przyczyniły się do utraty płynności w niecały tydzień po wprowadzeniu zarządu komisarycznego przez KNF (18 sierpnia 2015 r. w trybie prawa bankowego KNF został poinformowany o utracie płynności)?

- Jak wytłumaczyć bowiem sytuację, iż obecnie szacowane odpisy wynoszą 1,4 mld zł ale jeszcze we wrześniu (4 września 2015 r.) KNF poinformował NBP o wystąpieniu straty w SK Banku tyle, że strata ta „wstępnie oszacowana” wynosiła „zaledwie” 25,5 mln zł i kapitały były dodatnie 324 mln zł.(!) – dodawał polityk PiS.

Polityka siły, czy polityka prawa?

Czy zatem KNF potrzebuje dodatkowych uprawnień? W świetle faktów, potrzebuje przede wszystkim skutecznego zarządzania. Komisja Nadzoru Finansowego pokazała bowiem, że w relacjach z instytucjami finansowymi potrafi dochodzić swoich praw. Potwierdzają to eksperci spółdzielczych kas, potwierdzają również przedstawiciele banków spółdzielczych przypominając o siłowym wręcz forsowaniu przez Komisję własnych decyzji.

Dodatkowe uprawnienia niewątpliwie ułatwią Komisji Nadzoru Finansowego działania administracyjne – ułatwić jej mogą sprzedaż polskiego kapitału zagranicznym koncernom, ułatwić mogą doprowadzenie do kolejnych upadłości i rozpaczy prostych ludzi, którzy odkładają na lokatach oszczędności życia.

Administracja państwowa to bowiem nie tylko przepisy, to także ludzie którzy je egzekwują.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


RUM

[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook