Jedynie prawda jest ciekawa


KNF - kim jest Andrzej Jakubiak?!

18.01.2016

Komisja Nadzoru Finansowego nie sprawdziła się w sytuacjach kryzysowych. To już jasne, dobitnie pokazują to przykłady SKOK-u Wołomin i wołomińskiego SK Banku.

Komisja, mimo swojej wszechwładzy zawiodła uczestników rynku – i to tych, których bronić powinna przede wszystkim, obywateli. Nowy projekt ustawy prawo bankowe rozszerza jeszcze bardziej kompetencje podwładnych Andrzeja Jakubiaka. Pytanie tylko w jakim celu – przecież KNF od dawna miała narzędzia do sprawnej interwencji w sektorze finansowym. Po prostu nie potrafiła ich wykorzystać.

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt zmiany ustawy Prawo Bankowe i ustawy o SKOK. Oba są efektem prac rozpoczętych z inicjatywy Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Oba rodzą ryzyko pogwałcenia podstawowych zasad demokracji, prowadząc do wyłączenia z postępowań administracyjnych samych zainteresowanych – banków, banków spółdzielczych czy SKOK-ów.

Bezprawne uprawnienia?

Projekt zmian ustaw obejmujących poszczególne instytucje finansowe, będący pokłosiem żądań KNF, zakłada dziś m.in. rezygnację z szeregu artykułów Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Komisja nie będzie zatem musiała zapewniać stronom czynnego udziału w postępowaniu dotyczącym wprowadzenia zarządu komisarycznego. KNF nie będzie musiała także informować o wszczęciu postępowania administracyjnego, ani uwzględniać okoliczności będących ważnymi dowodami w sprawie.

W myśl nowych przepisów, do postępowania nie zostaną też dopuszczone organizacje zewnętrzne. Jak podkreślają eksperci Kasy Krajowej, która ustawowo uprawniona jest do reprezentowania spółdzielczych kas – to zaprzepaszczenie całego demokratycznego dorobku prawnego, który zakłada udział społeczeństwa w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Tym samym pozbywamy się jednego z filarów społeczeństwa obywatelskiego.

A wszystko pod przykrywką skuteczności nadzoru nad sektorem finansowym. Nadzoru, który ma już tak szerokie kompetencje, że – jak okazało się w ubiegłym roku – nawet sprawujący formalną kontrolę nad pracami Komisji premier RP nie ma możliwości weryfikacji dokonań KNF kierowanej przez Andrzeja Jakubiaka.

Kim jest Andrzej Jakubiak?


Andrzej Jakubiak to człowiek promowany przez ludzi Platformy Obywatelskiej i będący w bliskich kontaktach ze strukturami partii. Swoją karierę zaczynał jeszcze w czasach Polski Ludowej. Po ukończeniu studiów na wydziale Prawa i Administracji UW w 1982 roku natychmiast trafił do Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, gdzie spędził 9 lat. Z Ministerstwa Jakubiak przeniósł się do Centrali Narodowego Banku Polskiego. Od lutego 1995 roku do roku 2001, a zatem za czasów Jakubiaka w NBP upadło 5 banków komercyjnych i 89 banków spółdzielczych zmuszając Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wypłaty ponad 814 milionów złotych gwarancji.

W NBP Jakubiak zagrzał miejsce do roku 2006, kiedy aktywnie włączył się do rozgrywek politycznych. Obecny szef nadzoru pełnił do 2011 roku funkcję zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Polityka i finanse

Najlepiej zarabiający wiceprezydent Warszawy dał pokaz swoich możliwości i wsławił się brutalną pacyfikacją warszawskich kupców spod Pałacu Kultury w 2009 roku. Przez centrum stolicy przetoczyły się wówczas regularne bitwy, podczas których poszkodowanych zostało ponad 100 osób. Z urzędu miasta przenosi się do Komisji Nadzoru Finansowego. W oświadczeniu majątkowym prezentuje potężne, przekraczające milion złotych zadłużenie i niewielkie oszczędności.

Mimo wielkich zobowiązań wobec nadzorowanych przez siebie instytucji, Jakubiak zarządza urzędem twardą ręką, nie waha się przed publicznym miotaniem oskarżeń – najpierw przeciwko SKOK-om, później bankom spółdzielczym.

KNF zwiastunem nieszczęść

Choć publiczne wystąpienia tworzą wizerunek Jakubiaka, jako racjonalnego zarządcy, Komisja Nadzoru Finansowego pod jego władzą, notuje kolejne porażki. Wybucha głośny skandal z nabitymi w polisolokaty, a następnie kredyty we franku szwajcarskim. Wobec KNF padają publiczne zarzuty niewłaściwej troski o dobro konsumentów i dbania wyłącznie o interes wielkich banków. Skandalicznego obrazu całości dopełnia wycofanie się z polskiej giełdy słoweńskiego banku KBM Nova, na którego akcjach tracą polscy inwestorzy. Wreszcie rozpoczynają się upadki instytucji finansowych.

Zarządzana przez Andrzeja Jakubiaka Komisja Nadzoru Finansowego dociska spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, nad którymi w myśl ustawy przeforsowanej przez polityków PO, od niedawna sprawuje nadzór. Kolejni zarządcy komisaryczni ustanawiani przez Komisję są w praktyce tylko likwidatorami majątku spółdzielczych kas. Upada SKOK Wspólnota, następnie – w atmosferze głośnego skandalu SKOK Wołomin, a po nim SK Bank – największy bank spółdzielczy w kraju. BFG zostaje obciążony koniecznością wypłaty depozytów ludziom oszczędzającym w tych instytucjach.

Komisja się tłumaczy

Komisja Nadzoru Finansowego tłumaczy się – i tym uzasadnia dziś konieczność zmiany przepisów – zbyt małymi możliwościami nadzorczymi i licznymi procedurami administracyjnymi, które muszą zostać zachowane przy wprowadzaniu zarządów komisarycznych. Czy na pewno tłumaczy się słusznie?

O sytuacji SKOK-u Wołomin, Andrzej Jakubiak i KNF zostali poinformowani już w 2012 roku, kiedy Kasa Krajowa zdawała relację o kondycji sektora SKOK. Wśród spółdzielczych kas, o których wątpliwej kondycji donosiła centralna instytucja sektora SKOK, były obok Wołomina, także SKOK Kopernik, SKOK Kujawiak i SKOK im. Kard. Stefana Wyszyńskiego z Wrześni. Dlaczego, mając tę wiedzę, Komisja latami zwlekała z rozpoczęciem odpowiednich procedur administracyjnych? Wszystko wskazuje na to, że to opieszałość, a nie brak możliwości stał się przyczyną tragedii na rynku finansowym.

Potwierdza to także sytuacja SK Banku, nota bene, również z Wołomina. Opublikowany przez Komisję harmonogram działań nadzorczych wobec banku spółdzielczego zamiast oczyścić KNF z zarzutów, rodzi kolejne pytania – dlaczego tak późno, dlaczego nie wykorzystano wszystkich dostępnych narzędzi i dlaczego całość bardziej przypomina zamiatanie sprawy pod dywan, zamiast przyczyniać się do rozwiązania problemów.

Minister zauważył luki

O terminowość i jakość działań KNF w tej sprawie pytał już w listopadzie 2014 roku Jerzy Polaczek. - Czy moment wprowadzenia zarządu komisarycznego, sposób, działania samego zarządu przesądziły o niekontrolowanej „panice” klientów i przyczyniły się do utraty płynności w niecały tydzień po wprowadzeniu zarządu komisarycznego przez KNF (18 sierpnia 2015 r. w trybie prawa bankowego KNF został poinformowany o utracie płynności)?

- Jak wytłumaczyć bowiem sytuację, iż obecnie szacowane odpisy wynoszą 1,4 mld zł ale jeszcze we wrześniu (4 września 2015 r.) KNF poinformował NBP o wystąpieniu straty w SK Banku tyle, że strata ta „wstępnie oszacowana” wynosiła „zaledwie” 25,5 mln zł i kapitały były dodatnie 324 mln zł.(!) – dodawał polityk PiS.

Polityka siły, czy polityka prawa?

Czy zatem KNF potrzebuje dodatkowych uprawnień? W świetle faktów, potrzebuje przede wszystkim skutecznego zarządzania. Komisja Nadzoru Finansowego pokazała bowiem, że w relacjach z instytucjami finansowymi potrafi dochodzić swoich praw. Potwierdzają to eksperci spółdzielczych kas, potwierdzają również przedstawiciele banków spółdzielczych przypominając o siłowym wręcz forsowaniu przez Komisję własnych decyzji.

Dodatkowe uprawnienia niewątpliwie ułatwią Komisji Nadzoru Finansowego działania administracyjne – ułatwić jej mogą sprzedaż polskiego kapitału zagranicznym koncernom, ułatwić mogą doprowadzenie do kolejnych upadłości i rozpaczy prostych ludzi, którzy odkładają na lokatach oszczędności życia.

Administracja państwowa to bowiem nie tylko przepisy, to także ludzie którzy je egzekwują.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


RUM

[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 4. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 5. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook