Jedynie prawda jest ciekawa


Kaufland przegrał z prof. Pawłowicz

21.02.2017

Po interwencji poseł Krystyny Pawłowicz (PiS) Kaufland zadeklarował, że zrezygnuje z używania słowa "nasze" w odniesieniu do haseł reklamowych zawierających zwroty: "rodzime produkty", "polskie produkty" czy "rodzimi dostawcy"- informuje portal press.pl.


Press przypomina, że 18 września posłanka Prawa i Sprawiedliwości opublikowała na Facebooku informację, że prosi UOKiK o interwencję. Prof. Pawłowicz uznała, że Kaufland wprowadza w błąd polskich konsumentów hasłem: "Odkryj i rozkoszuj się NASZYMI RODZIMYMI produktami". Jej zdaniem sieć sklepów w ten sposób sugeruje, że jest polskim przedsiębiorcą i sprzedaje głównie polskie produkty.

Prezes UOKiK Marek Niechciał uznał zarzuty Krystyny Pawłowicz. Poinformował o nich spółkę, która zarządza sklepami Kaufland w Polsce, a ta zobowiązała się do zmiany sloganów reklamowych. Portal pisze, że Urząd w liście do posłanki Pawłowicz zaznacza, że deklaracja otrzymana od przedsiębiorcy "nie jest równoznaczna z przyznaniem się do naruszenia przepisów". UOKiK zwrócił także uwagę, że "zdecydowaną większość przychodów ze sprzedaży produktów spożywczych Kaufland osiągnął na sprzedaży produktów polskich, pochodzących od polskich dostawców". Według portalu wyborcza.pl, Kaufland w swoich sklepach ma ich ponad 6 tys., współpracuje też z blisko 1,2 tys. krajowych dostawców. 

Branża ocenia sprawę jako niepotrzebną i niebezpieczną uległość wobec polityków. -Biedronka, firma portugalska, miała długotrwałą kampanię reklamową, której hasło brzmiało "My Polacy tak mamy" -i nikt nie miał z tym problemu - powiedział Tomasz Pisanko, dyrektor strategii agencji Artegence. Dodał, że "nazwa Kaufland jest dla polskiego ucha tak niemiecka, jak tylko się da" i " brzmi jak echa bitwy pod Grunwaldem". -Prawdopodobnie clou pomysłu kreatywnego miało być to, że w sieci o obcej nazwie znajdziemy to, co polskie, bliskie, od zawsze nasze. Takie kontrasty budzą napięcie i zwracają uwagę na komunikat, jak widać udało się to doskonale -dodał Pisanko. -Jeśli firma uważa, że robi coś zgodnie z prawem, to nie powinna tego zmieniać tylko z powodu czyjegoś niezadowolenia, szczególnie jeśli chodzi o polityka-  uważa Dariusz Kubuj, strateg z firmy Kubuj Strategia. 

Jego zdaniem "Kaufland nie powinien się tak łatwo poddawać". Argumentuje to tym, że "teraz bardzo trudno przesądzić jednoznacznie o polskości jakiegoś produktu". W artykule press.pl trudno szukać głosu strony przeciwnej. Dobrani rozmówcy  przyklaskują Kauflandowi. -To znak, że "dobra zmiana" ma moc sprawczą, także poza oficjalnymi procedurami- powiedział Marcin Bełza, prezes zarządu pracowni koncepcyjnej One Eleven. Jego zdaniem "cała sytuacja jest niebezpieczna". -Prywatna spółka, jaką jest Kaufland, ulega naciskom UOKiK, który z kolei wyraźnie ulega naciskom polityków - to bardzo groźne zjawisko. Fakt takiej decyzji można tłumaczyć w prosty sposób: albo w Kauflandzie uważają, że im takie posłuszeństwo "na wyrost" pomoże w robieniu biznesu, albo się boją, że nieposłuszeństwo mocno im zaszkodzi- stwierdził Bełza. 

-Mieli do wyboru: albo iść na wojnę z posłanką Pawłowicz, która będzie zarzucać "Niemcom" kłamstwo, albo wybrać święty spokój i robić swoje. I ja rozumiem, że wybrali to drugie, że wolą, by ich nie obsiadły prawicowe media. Ale, oczywiście, jest to niebezpieczna uległość biznesu wobec polityki i do niczego dobrego to nie doprowadzi- dodał Bartosz Gomółka, head of planning department w agencji BBDO Warszawa.

fot.[Fratria]

pc/press.pl

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 3. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 4. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 5. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook