Jedynie prawda jest ciekawa


Kaufland przegrał z prof. Pawłowicz

21.02.2017

Po interwencji poseł Krystyny Pawłowicz (PiS) Kaufland zadeklarował, że zrezygnuje z używania słowa "nasze" w odniesieniu do haseł reklamowych zawierających zwroty: "rodzime produkty", "polskie produkty" czy "rodzimi dostawcy"- informuje portal press.pl.


Press przypomina, że 18 września posłanka Prawa i Sprawiedliwości opublikowała na Facebooku informację, że prosi UOKiK o interwencję. Prof. Pawłowicz uznała, że Kaufland wprowadza w błąd polskich konsumentów hasłem: "Odkryj i rozkoszuj się NASZYMI RODZIMYMI produktami". Jej zdaniem sieć sklepów w ten sposób sugeruje, że jest polskim przedsiębiorcą i sprzedaje głównie polskie produkty.

Prezes UOKiK Marek Niechciał uznał zarzuty Krystyny Pawłowicz. Poinformował o nich spółkę, która zarządza sklepami Kaufland w Polsce, a ta zobowiązała się do zmiany sloganów reklamowych. Portal pisze, że Urząd w liście do posłanki Pawłowicz zaznacza, że deklaracja otrzymana od przedsiębiorcy "nie jest równoznaczna z przyznaniem się do naruszenia przepisów". UOKiK zwrócił także uwagę, że "zdecydowaną większość przychodów ze sprzedaży produktów spożywczych Kaufland osiągnął na sprzedaży produktów polskich, pochodzących od polskich dostawców". Według portalu wyborcza.pl, Kaufland w swoich sklepach ma ich ponad 6 tys., współpracuje też z blisko 1,2 tys. krajowych dostawców. 

Branża ocenia sprawę jako niepotrzebną i niebezpieczną uległość wobec polityków. -Biedronka, firma portugalska, miała długotrwałą kampanię reklamową, której hasło brzmiało "My Polacy tak mamy" -i nikt nie miał z tym problemu - powiedział Tomasz Pisanko, dyrektor strategii agencji Artegence. Dodał, że "nazwa Kaufland jest dla polskiego ucha tak niemiecka, jak tylko się da" i " brzmi jak echa bitwy pod Grunwaldem". -Prawdopodobnie clou pomysłu kreatywnego miało być to, że w sieci o obcej nazwie znajdziemy to, co polskie, bliskie, od zawsze nasze. Takie kontrasty budzą napięcie i zwracają uwagę na komunikat, jak widać udało się to doskonale -dodał Pisanko. -Jeśli firma uważa, że robi coś zgodnie z prawem, to nie powinna tego zmieniać tylko z powodu czyjegoś niezadowolenia, szczególnie jeśli chodzi o polityka-  uważa Dariusz Kubuj, strateg z firmy Kubuj Strategia. 

Jego zdaniem "Kaufland nie powinien się tak łatwo poddawać". Argumentuje to tym, że "teraz bardzo trudno przesądzić jednoznacznie o polskości jakiegoś produktu". W artykule press.pl trudno szukać głosu strony przeciwnej. Dobrani rozmówcy  przyklaskują Kauflandowi. -To znak, że "dobra zmiana" ma moc sprawczą, także poza oficjalnymi procedurami- powiedział Marcin Bełza, prezes zarządu pracowni koncepcyjnej One Eleven. Jego zdaniem "cała sytuacja jest niebezpieczna". -Prywatna spółka, jaką jest Kaufland, ulega naciskom UOKiK, który z kolei wyraźnie ulega naciskom polityków - to bardzo groźne zjawisko. Fakt takiej decyzji można tłumaczyć w prosty sposób: albo w Kauflandzie uważają, że im takie posłuszeństwo "na wyrost" pomoże w robieniu biznesu, albo się boją, że nieposłuszeństwo mocno im zaszkodzi- stwierdził Bełza. 

-Mieli do wyboru: albo iść na wojnę z posłanką Pawłowicz, która będzie zarzucać "Niemcom" kłamstwo, albo wybrać święty spokój i robić swoje. I ja rozumiem, że wybrali to drugie, że wolą, by ich nie obsiadły prawicowe media. Ale, oczywiście, jest to niebezpieczna uległość biznesu wobec polityki i do niczego dobrego to nie doprowadzi- dodał Bartosz Gomółka, head of planning department w agencji BBDO Warszawa.

fot.[Fratria]

pc/press.pl

Warto poczytać

 1. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 2. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 3. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 4. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 5. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 6. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 7. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 8. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook