Jedynie prawda jest ciekawa


Katowicki Holding Węglowy walczy o samodzielność

26.12.2016

-Gdy Polska Grupa Górnicza chwali się zyskami, to Katowicki Holding Węglowy walczy o samodzielność- pisze Interia za Dziennikiem Gazetą Prawną. Na portalu czytamy, że PGG ma dodatni wynik finansowy drugi miesiąc z rzędu.

Od maja do listopada PGG miała 362,5 mln zł straty (na 2016 r. założyła 370 mln zł). Ale w październiku wynik netto był dodatni i wyniósł 15 mln zł, a w listopadzie 18,6 mln zł. Średnio węgiel z PGG, którego wydobycie kosztuje 237,34 zł za tonę, sprzedawano po 238,25 zł za tonę, co oznacza 91 gr zarobku na tonie. Przy wydobyciu na poziomie 2 mln ton zysk ze sprzedaży węgla to 1,82 mln zł, skąd więc dziesięciokrotnie wyższy od tej kwoty wynik netto w listopadzie? Spółka zapewnia, że konsekwentnie realizuje plan restrukturyzacji i tnie koszty.

Dla porównania - cena węgla w KHW w listopadzie była na tonie o ponad 24 zł wyższa niż w PGG, a w październiku o 17 zł. Holding jednak jest cały czas na minusie. - PGG sprzedała do Agencji Rezerw Materiałowych 1,3 mln ton węgla po ok. 10 zł za 1 GJ, gdy średnia cena rynkowa wynosiła 8,5 zł - mówi DGP osoba znająca sprawę. Ale sprzedaż do ARM to nic nowego - tak węgiel sprzedaje też np. KHW. To specyficzna forma kredytu dla spółek węglowych - ARM płaci drożej, węgiel zostaje na zwałach przy kopalniach, a potem, gdy znajduje się nabywca, spółka odkupuje paliwo od ARM za nieco wyższą cenę. Jednak taki manewr jest dobry na krótką metę. A co dalej? "Rzeczpospolita" napisała, że PGG będzie mieć w tym roku 1 mld zł straty. PGG zapewniła, że nie przekroczy ona 0,5 mld zł, a wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że będzie to 400 mln zł.- czytamy na Interii.

Portal pisze, że do połączenia Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego ma dojść w I kw. 2017 r. Resort energii zapowiada, że po 10 stycznia odbędą się rozmowy ze stroną społeczną. Jak dowiedział się DGP, dzisiaj banki zdecydują, czy dadzą Holdingowi więcej czasu na samodzielną restrukturyzację. Na razie porozumienie obowiązuje tylko do końca roku, a KHW chce je przedłużyć do końca marca 2017 r., na razie zaś przynajmniej do końca stycznia. Pieniądze na wypłaty w KHW skończą się w lutym, spółka nie ma już 80 mln zł na wypłatę czternastki.

Rządowy plan zakładał dokapitalizowanie KHW kwotą 700 mln zł z Enei, TF Silesia i Węglokoksu. Jednak po włączeniu KHW do PGG ma to być przynajmniej 1,1 mld zł - tyle że dla PGG, a nie dla KHW. Przeciwko fuzji protestuje załoga Holdingu i to mimo tego, iż jej zarobki są mniejsze niż w PGG. - Połączenie dwóch niezrestrukturyzowanych spółek nie poprawi ich sytuacji. Widać, że Polska Grupa Górnicza nie będzie chyba spółką, na którą stawia Skarb Państwa - mówi DGP Krzysztof Gadowski, poseł PO. - W ustawie o zasadach zarządzania mieniem państwowym, którą właśnie procedował Sejm, na liście najważniejszych firm górniczych jest tylko Jastrzębska Spółka Węglowa - dodaje.

fot.[You Tube]

 

pc/interia.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook