Jedynie prawda jest ciekawa


Katar wsparł Rosję w walce o ceny gazu

16.11.2011

Najwięksi gracze na rynku gazu nadal zamierzają dyktować ceny według notowań ropy. Pozwoli im to zarabiać miliardy dolarów.

Gaz już taniał nie będzie – mówi dla Stefczyk.info Paweł Nierada, ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarze energetyki. – Dlatego byłoby dziwne, gdyby Katar nie poparł Rosji w jej propozycjach. Ropa nie będzie tanieć, więc Katar kierował się swoim interesem i postanowił nie rezygnować z możliwości lepszego zarabiania na swoim gazie – wyjaśnia.

W stolicy Kataru odbyło się ostatnio forum poświęcone gazowi. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Algierii, Boliwii, Wenezueli, Egiptu, Iranu, Kataru, Libii, Nigerii, Rosji, Nowej Gwinei oraz Trinidadu i Tobago. Kraje te posiadają blisko 70 proc. światowych złóż gazu. W roli obserwatorów obecni byli w Doha Norwegowie, Kazachowie i Holendrzy.

Eksporterzy nie mogą zrezygnować ze swojego prawa do powiązania cen ropy i gazu –stwierdził przywódca Kataru, którego cytuje Ekonomia24. Jego zdaniem nielogiczne byłoby powiększanie zróżnicowania między nimi.

Wypowiedź emira Kataru stanowiła silne wsparcie dla Rosji, która od dawna sprzeciwia się zmianie kalkulacji cen w umowach długoterminowych z klientami. Moskwa ma w tej sprawie poparcie również innych eksporterów, tym bardziej że Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje z jednej strony złotą erę gazu i wzrost zapotrzebowania na ten surowiec, a z drugiej – utrzymanie wysokich notowań ropy (ponad 100 dolarów za baryłkę w najbliższych latach).

W swej końcowej deklaracji uczestnicy Forum poparli także utrzymanie kontraktów długoterminowych jako podstawy funkcjonowania rynku i jego równowagi.

Paweł Nierada zaznacza, że ustalenia z Kataru dla naszego kraju nie są oczywiście rewelacyjną wiadomością, tym bardziej, że – jak zauważa – sytuacja przetargowa Polski wobec rosyjskiego Gazpromu jest bardzo słaba. – Dodatkowo pozycja ta osłabła po uruchomieniu Gazociągu Północnego. Odpadł bowiem argument o konieczności tłoczenia gazu przez polskie terytorium – dodaje.

Nasze szanse na uniezależnienie się od Rosji są mocno ograniczone podpisanym już długotrwałym kontraktem na dostawy surowca. Poza tym nie posiadamy potrzebnej do tego infrastruktury, cała infrastruktura jest nakierowana na Rosję – wskazuje Nierada.

RoJ

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook