Jedynie prawda jest ciekawa


Katar wsparł Rosję w walce o ceny gazu

16.11.2011

Najwięksi gracze na rynku gazu nadal zamierzają dyktować ceny według notowań ropy. Pozwoli im to zarabiać miliardy dolarów.

Gaz już taniał nie będzie – mówi dla Stefczyk.info Paweł Nierada, ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarze energetyki. – Dlatego byłoby dziwne, gdyby Katar nie poparł Rosji w jej propozycjach. Ropa nie będzie tanieć, więc Katar kierował się swoim interesem i postanowił nie rezygnować z możliwości lepszego zarabiania na swoim gazie – wyjaśnia.

W stolicy Kataru odbyło się ostatnio forum poświęcone gazowi. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Algierii, Boliwii, Wenezueli, Egiptu, Iranu, Kataru, Libii, Nigerii, Rosji, Nowej Gwinei oraz Trinidadu i Tobago. Kraje te posiadają blisko 70 proc. światowych złóż gazu. W roli obserwatorów obecni byli w Doha Norwegowie, Kazachowie i Holendrzy.

Eksporterzy nie mogą zrezygnować ze swojego prawa do powiązania cen ropy i gazu –stwierdził przywódca Kataru, którego cytuje Ekonomia24. Jego zdaniem nielogiczne byłoby powiększanie zróżnicowania między nimi.

Wypowiedź emira Kataru stanowiła silne wsparcie dla Rosji, która od dawna sprzeciwia się zmianie kalkulacji cen w umowach długoterminowych z klientami. Moskwa ma w tej sprawie poparcie również innych eksporterów, tym bardziej że Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje z jednej strony złotą erę gazu i wzrost zapotrzebowania na ten surowiec, a z drugiej – utrzymanie wysokich notowań ropy (ponad 100 dolarów za baryłkę w najbliższych latach).

W swej końcowej deklaracji uczestnicy Forum poparli także utrzymanie kontraktów długoterminowych jako podstawy funkcjonowania rynku i jego równowagi.

Paweł Nierada zaznacza, że ustalenia z Kataru dla naszego kraju nie są oczywiście rewelacyjną wiadomością, tym bardziej, że – jak zauważa – sytuacja przetargowa Polski wobec rosyjskiego Gazpromu jest bardzo słaba. – Dodatkowo pozycja ta osłabła po uruchomieniu Gazociągu Północnego. Odpadł bowiem argument o konieczności tłoczenia gazu przez polskie terytorium – dodaje.

Nasze szanse na uniezależnienie się od Rosji są mocno ograniczone podpisanym już długotrwałym kontraktem na dostawy surowca. Poza tym nie posiadamy potrzebnej do tego infrastruktury, cała infrastruktura jest nakierowana na Rosję – wskazuje Nierada.

RoJ

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook