Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Katar wsparł Rosję w walce o ceny gazu

16.11.2011

Najwięksi gracze na rynku gazu nadal zamierzają dyktować ceny według notowań ropy. Pozwoli im to zarabiać miliardy dolarów.

Gaz już taniał nie będzie – mówi dla Stefczyk.info Paweł Nierada, ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarze energetyki. – Dlatego byłoby dziwne, gdyby Katar nie poparł Rosji w jej propozycjach. Ropa nie będzie tanieć, więc Katar kierował się swoim interesem i postanowił nie rezygnować z możliwości lepszego zarabiania na swoim gazie – wyjaśnia.

W stolicy Kataru odbyło się ostatnio forum poświęcone gazowi. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Algierii, Boliwii, Wenezueli, Egiptu, Iranu, Kataru, Libii, Nigerii, Rosji, Nowej Gwinei oraz Trinidadu i Tobago. Kraje te posiadają blisko 70 proc. światowych złóż gazu. W roli obserwatorów obecni byli w Doha Norwegowie, Kazachowie i Holendrzy.

Eksporterzy nie mogą zrezygnować ze swojego prawa do powiązania cen ropy i gazu –stwierdził przywódca Kataru, którego cytuje Ekonomia24. Jego zdaniem nielogiczne byłoby powiększanie zróżnicowania między nimi.

Wypowiedź emira Kataru stanowiła silne wsparcie dla Rosji, która od dawna sprzeciwia się zmianie kalkulacji cen w umowach długoterminowych z klientami. Moskwa ma w tej sprawie poparcie również innych eksporterów, tym bardziej że Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje z jednej strony złotą erę gazu i wzrost zapotrzebowania na ten surowiec, a z drugiej – utrzymanie wysokich notowań ropy (ponad 100 dolarów za baryłkę w najbliższych latach).

W swej końcowej deklaracji uczestnicy Forum poparli także utrzymanie kontraktów długoterminowych jako podstawy funkcjonowania rynku i jego równowagi.

Paweł Nierada zaznacza, że ustalenia z Kataru dla naszego kraju nie są oczywiście rewelacyjną wiadomością, tym bardziej, że – jak zauważa – sytuacja przetargowa Polski wobec rosyjskiego Gazpromu jest bardzo słaba. – Dodatkowo pozycja ta osłabła po uruchomieniu Gazociągu Północnego. Odpadł bowiem argument o konieczności tłoczenia gazu przez polskie terytorium – dodaje.

Nasze szanse na uniezależnienie się od Rosji są mocno ograniczone podpisanym już długotrwałym kontraktem na dostawy surowca. Poza tym nie posiadamy potrzebnej do tego infrastruktury, cała infrastruktura jest nakierowana na Rosję – wskazuje Nierada.

RoJ

[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Katar

Warto poczytać

 1. monitor-13072271920 22.10.2016

  Atak hakerów na internet w USA

  Hakerzy zaatakowali infrastrukturę internetową w Stanach Zjednoczonych. Skutkiem ataku była blokada popularnych stron internetowych oraz usług połączonych z siecią.

 2. market-1266663960720 22.10.2016

  Szybka reakcja Polski wobec skażonych jaj

  "Polska podjęła niezbędne działania w reakcji na wykrycie jaj skażonych salmonellą" - takie jest stanowisko Komisji Europejskiej.

 3. tesla-17389691280 22.10.2016

  Samochody Tesla promocją polskich mocy

  Rząd korzysta z fali popularności samochodu elektrycznego Tesla, by promować rozwój zużycia energii elektrycznej z polskich mocy, głównie węglowych.

 4. st-st 21.10.2016

  Gróbarczyk: Nie możemy stracić tej stoczni

  Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej Magdalena Smółka poinformowała na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że jest zmuszona do wystawienia przedsiębiorstwa na sprzedaż.

 5. coins-9486031280 21.10.2016

  Opozycja przeciw surowym karom za wyłudzenia VAT

  "Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy".

 6. knfwpolityce 21.10.2016

  Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

  Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?

 7. szym-st 21.10.2016

  Nord Stream 2 testem dla UE

  Szymański stwierdził, że Polska jest gotowa bronić fundamentalnych wartości Wspólnoty, nawet za cenę wejścia na drogę sądową.

 8. fr-st 21.10.2016

  Projekty dot. frankowiczów w komisji finansów

  Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz'15, a drugi - klub PO.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook