Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Katar wsparł Rosję w walce o ceny gazu

16.11.2011

Najwięksi gracze na rynku gazu nadal zamierzają dyktować ceny według notowań ropy. Pozwoli im to zarabiać miliardy dolarów.

Gaz już taniał nie będzie – mówi dla Stefczyk.info Paweł Nierada, ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarze energetyki. – Dlatego byłoby dziwne, gdyby Katar nie poparł Rosji w jej propozycjach. Ropa nie będzie tanieć, więc Katar kierował się swoim interesem i postanowił nie rezygnować z możliwości lepszego zarabiania na swoim gazie – wyjaśnia.

W stolicy Kataru odbyło się ostatnio forum poświęcone gazowi. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Algierii, Boliwii, Wenezueli, Egiptu, Iranu, Kataru, Libii, Nigerii, Rosji, Nowej Gwinei oraz Trinidadu i Tobago. Kraje te posiadają blisko 70 proc. światowych złóż gazu. W roli obserwatorów obecni byli w Doha Norwegowie, Kazachowie i Holendrzy.

Eksporterzy nie mogą zrezygnować ze swojego prawa do powiązania cen ropy i gazu –stwierdził przywódca Kataru, którego cytuje Ekonomia24. Jego zdaniem nielogiczne byłoby powiększanie zróżnicowania między nimi.

Wypowiedź emira Kataru stanowiła silne wsparcie dla Rosji, która od dawna sprzeciwia się zmianie kalkulacji cen w umowach długoterminowych z klientami. Moskwa ma w tej sprawie poparcie również innych eksporterów, tym bardziej że Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje z jednej strony złotą erę gazu i wzrost zapotrzebowania na ten surowiec, a z drugiej – utrzymanie wysokich notowań ropy (ponad 100 dolarów za baryłkę w najbliższych latach).

W swej końcowej deklaracji uczestnicy Forum poparli także utrzymanie kontraktów długoterminowych jako podstawy funkcjonowania rynku i jego równowagi.

Paweł Nierada zaznacza, że ustalenia z Kataru dla naszego kraju nie są oczywiście rewelacyjną wiadomością, tym bardziej, że – jak zauważa – sytuacja przetargowa Polski wobec rosyjskiego Gazpromu jest bardzo słaba. – Dodatkowo pozycja ta osłabła po uruchomieniu Gazociągu Północnego. Odpadł bowiem argument o konieczności tłoczenia gazu przez polskie terytorium – dodaje.

Nasze szanse na uniezależnienie się od Rosji są mocno ograniczone podpisanym już długotrwałym kontraktem na dostawy surowca. Poza tym nie posiadamy potrzebnej do tego infrastruktury, cała infrastruktura jest nakierowana na Rosję – wskazuje Nierada.

RoJ

[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Katar

Warto poczytać

 1. bank77 27.03.2017

  Polacy coraz bardziej się bogacą

  Dziennik.pl podaje, że imponujący jest obecnie w Polsce skok zarobków.

 2. grupawyszehradzka111 27.03.2017

  Polska biznesowym liderem V4

  - Najłatwiej prowadzić biznes w Polsce wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju.

 3. koleee 27.03.2017

  KE dofinansuje bilety dla młodzieży z UE

  Komisja Europejska przeznaczy 2,5 mln euro na dofinansowanie biletów dla 7 tys. młodych mieszkańców UE na podróż do dowolnego kraju unijnego.

 4. taurrr 27.03.2017

  Grupa Tauron i jej spółki zgłosiły najwięcej projektów do PBSE

  PBSE to sektorowy program, będący skierowaną do sektora elektroenergetycznego częścią Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój".

 5. moodyspolskieradioSI 27.03.2017

  Moody's optymistycznie o polskim PKB

  Agencja ratingowa Moody's podwyższyła szacunek PKB Polski na 2017 r. do 3,2 proc. rok do roku z 2,9 proc. rdr prognozowanych w styczniu - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Agencja oceniła, iż perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce się poprawiły.

 6. 1280px-Zamekkrolewskifasadasaska02 26.03.2017

  Warszawa: Szczyt premierów V4 i Kongres Innowatorów

  W Warszawie 27-28 marca 2017 r. odbędzie się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw V4.

 7. ketchup-356438960720 26.03.2017

  GfK: Na sosy i dressingi wydaliśmy 1,3 mld zł

  - Polskie gospodarstwa domowe przeznaczyły w ubiegłym roku na zakupy produktów z kategorii sosów i dressingów niemal 1,3 mld złotych - wynika z danych firmy GfK.

 8. dzeicko-steff 25.03.2017

  Szefowa MRPiPS : Polacy nie marnotrawią środków z 500 plus

  Polacy nie marnotrawią środków z Programu 500 plus; nie potwierdziły się też obawy, że program spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy - mówiła w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook