Jedynie prawda jest ciekawa


Jurgiel: Nie tylko ministerstwo odpowiada za wieś

30.01.2017

Rozwój wsi został wpisany do w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel powiedział, że rozwój obszarów wiejskich jest wpisany w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, za którą odpowiedzialny będzie rząd. Zapowiedział też utworzenie wojewódzkich programów rozwoju obszarów wiejskich.

"We wtorek rząd przyjmie Strategię (na rzecz) Odpowiedzialnego Rozwoju i tam naprawdę duża jest pozycja rozwoju obszarów wiejskich" - powiedział Jurgiel w poniedziałek na konferencji prasowej w Lublinie, gdzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym prezentacji programu działań ministerstwa na lata 2015-2019.

"Udało się zapisać szereg zapisów stawiających wieś polską w takiej sytuacji, że za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich odpowiedzialność bierze rząd, nie tylko minister rolnictwa i rozwoju wsi" - podkreślił Jurgiel.

Minister dodał, że działania w Strategii będą nakierowane m.in. na tworzenie miejsc pracy oraz politykę społeczną na obszarach wiejskich. "Ta Strategia daje szansę i ona będzie podstawą dla opracowania też paktu dla obszarów wiejskich" - zaznaczył.

Jurgiel podkreślił, że zapisy w Strategii będą przełożone na działania w poszczególnych województwach, w których do końca roku mają powstać programy rozwoju obszarów wiejskich.

"Chcemy powołać zespoły do rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w poszczególnych województwach. Będzie nadzorował to wojewoda, natomiast głównym odpowiedzialnym za przygotowanie programu rozwoju rynku, rolnictwa i obszarów wiejskich województwa będzie dyrektor ośrodka doradztwa rolniczego" - powiedział minister.

Zaznaczył, że ministerstwo przejęło od samorządów prowadzenie ośrodków doradztwa rolniczego, nie dlatego, że chce ograniczyć samorządność. "My musimy mieć instrument do prowadzenia polityki rolnej w terenie" - podkreślił.

To te ośrodki - zdaniem Jurgiela - powinny mieć największą wiedzę o problemach rolników na terenie danego województwa. "Powinny te problemy zbierać, uzgadniać z pozostałą administracją i stworzyć (sformułować) potrzeby lokalne, które pozwolą od 2020 roku przygotować regionalne czy wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich. Teraz mamy jeden PROW, a będzie 16 PROW-ów, tak jak jest to w większości państw Unii Europejskiej" - powiedział Jurgiel.

Jak podkreślił, w każdym województwie jest inne zróżnicowanie produkcji rolnej i do tych wymogów mają być dostosowane programy, tak aby można było wspierać rolnictwo w każdym regionie. "Przystępujemy do ścisłej współpracy z administracją rolną w województwie. Zapraszamy do tego izby rolnicze, inne instytucje, które chcą współpracować przy tworzeniu takich programów" - dodał.

Jurgiel zapowiedział także, że w połowie lutego trafi do parlamentu ustawa dotycząca powołania Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, która będzie integrować pięć obecnie działających instytucji kontrolnych w tym zakresie. "Jeśli pełnomocnik stwierdzi, że jest w stanie przeprowadzić wprowadzenie tej ustawy do końca roku, to od 1 stycznia 2018 r. będziemy mieli w Polsce, tak jak w większości państw Unii Europejskiej, jedną instytucję, jeśli chodzi o kontrole bezpieczeństwa i jakości żywności" - powiedział.

Minister poinformował też, że w sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi została w piątek przyjęta ustawa dotycząca optymalizacji funkcjonowania administracji rolnej, likwidująca Agencję Rynku Rolnego. "Wierzę, że do końca lutego zostanie podpisana przez prezydenta" - dodał.

Jak wyjaśnił, w Polsce będą funkcjonowały dwie agencje. Jedna z nich będzie agencją płatniczą i tę rolę pełnić ma Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Drugą będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia, który przejmie zadania realizowane przez ARR i Agencję Nieruchomości Rolnych. "To będzie skupione w jednej instytucji, która zacznie funkcjonować od 1 września tego roku" – zaznaczył Jurgiel.

Minister pytany o działania związane ze zwalczaniem ASF (afrykańskiego pomoru świń) powiedział, że nowe ogniska się pojawiają, ale nie w hodowli świń, tylko u dzików i to w już wyznaczonych strefach zagrożenia.

"Sprawa jest o tyle rozwiązana, że wypłacamy odszkodowania za utylizację. Jest program, który już idzie - myślę, w ciągu tygodnia, dwóch - (wypłaty) rekompensat w związku ze stratami związanymi z sytuacją rynkową" - zaznaczył.

Chodzi o rekompensaty dla rolników, którzy z powodu wyznaczonych stref zagrożenia nie mogli sprzedawać zdrowych świń we właściwym czasie i potem przerośnięte zwierzęta musieli sprzedać po niższych cenach. Jurgiel powiedział, że rekompensaty będą naliczane (1,50 zł lub 2 zł za kg) i wypłacane na podstawie rachunku sprzedaży żywca ze stref zagrożonych.

Mly/PAP

fot. [PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook