Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jabłoński: przewalutowanie kredytów ryzykowne

20.03.2014

Przewalutowanie kredytów hipotecznych wzorem Węgier to ryzykowny pomysł. Bo jeżeli można ingerować w ten rodzaj umów cywilnoprawnych, jakim są umowy kredytowe, to rodzi się pytanie dlaczego nie ingerować też w inne umowy – mówi w rozmowie z „Super Expressem” ekonomistą i członek zarządu Centrum im. Adama Smitha dr. Ireneusz Jabłoński.

Według niego stanowiłoby to istotne podważenie swobody zawierania i egzekwowania umów cywilnoprawnych. -Wpłynęłoby na obniżenie pewności ich egzekwowania. Jeśli z powodów społecznych, czytaj politycznych, można w to ingerować, to można podważyć też inne umowy– twierdzi ekonomista.

-Trzeba odróżnić troskę o rozwiązanie problemu ekonomicznego szeregu gospodarstw domowych od ustawowego znoszenia zobowiązań wynikających z umów kredytowych. Ta druga sytuacja grozi wręcz pogorszeniem pewności obrotu gospodarczego - dodaje.

Jego zdaniem takie rozwiązanie byłoby możliwe w Polsce. -Niektórzy populistyczni politycy mogliby odwołać się do tego precedensu, który, powtarzam, moim zdaniem byłby niebezpieczny – podkreśla Jabłoński. Oraz dodaje: „Zmienianie decyzją polityczną warunków umowy, która była zawierana na zasadzie dobrowolności, to byłby populizm. Ale to jest polityka, czyli świat, który nie podlega racjonalnym osądom”.

Ryb, SE

Fot.[PAP/epa]

Słowa kluczowe:

kredyty

,

waluta

,

umowy

,

Węgry

Warto poczytać

 1. tesla-17389691280 22.10.2016

  Samochody Tesla promocją polskich mocy

  Rząd korzysta z fali popularności samochodu elektrycznego Tesla, by promować rozwój zużycia energii elektrycznej z polskich mocy, głównie węglowych.

 2. st-st 21.10.2016

  Gróbarczyk: Nie możemy stracić tej stoczni

  Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej Magdalena Smółka poinformowała na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że jest zmuszona do wystawienia przedsiębiorstwa na sprzedaż.

 3. coins-9486031280 21.10.2016

  Opozycja przeciw surowym karom za wyłudzenia VAT

  "Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy".

 4. knfwpolityce 21.10.2016

  Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

  Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?

 5. szym-st 21.10.2016

  Nord Stream 2 testem dla UE

  Szymański stwierdził, że Polska jest gotowa bronić fundamentalnych wartości Wspólnoty, nawet za cenę wejścia na drogę sądową.

 6. fr-st 21.10.2016

  Projekty dot. frankowiczów w komisji finansów

  Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz'15, a drugi - klub PO.

 7. tr-st 21.10.2016

  Rolnicy będą mogli zarobić więcej

  Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm.

 8. cow-17143801920 20.10.2016

  Wzrosną wydatki na rolnictwo

  Wydatki na rolnictwo w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook