Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Izby rolnicze chcą przywrócić ubój rytualny

17.12.2013

Krajowa Rada Izb Rolniczych będzie zbierać podpisy pod projektem przywracającym w Polsce ubój rytualny - zapowiedział jej prezes Wiktor Szmulewicz. Ma to być projekt obywatelski, identyczny z rządowym, odrzuconym przez Sejm w lipcu tego roku.

Na początku br. rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który dopuszczał tzw. ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadzał zakaz stosowania tzw. klatek obrotowych podczas tego typu uboju. W połowie lipca został on jednak odrzucony przez Sejm.

Projekt ten Krajowa Rada Izb Rolniczych zamierza zgłosić raz jeszcze, tym razem jako obywatelski. By to zrobić, musi w ciągu trzech miesięcy zebrać 100 tys. podpisów. Rada powołała już Komitet Inicjatywy Ustawodawczej do ich zbierania. Szmulewicz powiedział PAP, że kilka dni temu została o tym poinformowana marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

"Zebranie tylu podpisów nie jest żadnym problemem, można to zrobić w ciągu tygodnia" - uważa Szmulewicz. Podpisy zbiera 5 tys. przedstawicieli Izb. Jak zaznaczył Szmulewicz Izbom zależy, aby zebrać znacznie więcej podpisów niż wymagane 100 tys., by podkreślić wagę zmiany przepisów.

Jak argumentował wszystkie kraje mają możliwość zabijania zwierząt zgodnie z wymogami religijnymi, a Polska tylko traci na utrzymywaniu tego typu zakazu.

Największymi odbiorcami wołowiny są kraje arabskie, które wymagają, by zwierzęta były zabijane zgodnie z określonym rytuałem. W wyniku spadku popytu na ten gatunek mięsa, ceny żywca wołowego obniżyły się o 2 zł na kg. Oznacza to, że rolnicy tracą cały zysk na tej produkcji - podkreślił.

Pod koniec listopada 2012 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis rozporządzenia ministra rolnictwa, który dopuszczał rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia, jako niezgodny z konstytucją i orzekł, że straci on moc z dniem 1 stycznia 2013 r. Od tego dnia zaczęło obowiązywać unijne rozporządzenie, które dopuszcza ubój rytualny na potrzeby religijne. Część prawników uważała, iż oznacza to, że w Polsce obowiązują wprost unijne przepisy i nie potrzeba zmieniać polskiego prawa; inni byli zdania, że konieczna jest nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba uznał, że zgodnie z wyrokiem TK od 2013 r. ubój rytualny jest w Polsce nielegalny. Zaproponował, by rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie
zwierząt. Rada Ministrów zaakceptowała projekt autorstwa ministerstwa rolnictwa pod koniec kwietnia br. Do Sejmu trafił on na początku maja br. i po dyskusji na forum parlamentu oraz protestach
obrońców zwierząt 12 lipca Sejm go odrzucił.

Głosowanie zostało z zadowoleniem przyjęte przez obrońców praw zwierząt, negatywnie - przez producentów żywca oraz związki wyznaniowe. Pod koniec sierpnia br. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Związek wnioskował o zbadanie zgodności ustawy o ochronie zwierząt, która nie przewiduje uboju rytualnego, z konstytucją i Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Kilka dni wcześniej do TK wpłynęło zapytanie Sądu Rejonowego w Białymstoku ws. dopuszczalności uboju rytualnego, jaki miał miejsce w Tykocinie 12 marca br. Chodziło o przepis ustawy o ochronie zwierząt, zabraniający takiego uboju. Do tej pory TK nie wydał wyroku w tych sprawach.

W listopadzie br. producenci mięsa oraz dwa związki religijne (żydowski i muzułmański) poskarżyły się Komisji Europejskiej na polskie przepisy zakazujące uboju rytualnego, które - ich zdaniem - naruszają prawo unijne. Według konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja, który występował w ich imieniu, Polska nie spełniła wymogów koniecznych do utrzymania krajowych przepisów zakazujących uboju rytualnego, gdyż dokonała bezskutecznej notyfikacji w KE. Jego zdaniem wprowadzenie zakazu wymagało uchwalenia odpowiedniej ustawy przed końcem 2012 r. Takiej ustawy nie uchwalono, w związku z tym - jego zdaniem - w Polsce obowiązuje unijne rozporządzenie dopuszczające ubój rytualny w rzeźniach. KE na razie nie zajęła się tą kwestią.

ansa/ PAP

[fot.sxc.hu]

Słowa kluczowe:

ustawa

,

zwięrzęta

,

zakaz

Warto poczytać

 1. money-1428594960720 23.01.2017

  MF sprzedało obligacje za ponad 10 mld zł

  - Ministerstwo Finansów sprzedało w poniedziałek na dwóch przetargach obligacje skarbowe za ponad 10 mld zł - wynika z komunikatów resortu finansów.

 2. 89b9aad75f204e49ac18052fcef9ef1estocznia 23.01.2017

  Gróbarczyk: Będzie odbudowa Stoczni w Szczecinie

  "Dzięki staraniom całego rządu udało się doprowadzić do finalizacji umowy. Silesia sprzedała Stocznię Szczecińską Funduszowi Inwestycyjnemu Mars”.

 3. kor 23.01.2017

  Morawiecki: 20 mld zł z fikcyjnego eksportu elektroniki

  W MF już oszacowaliśmy, np. na ile było fikcyjnego eksportu elektroniki: w ciągu 2,5 roku samej elektroniki użytkowej - telefonów komórkowych, twardych dysków i innych tego typu różnych przedmiotów - było 20 mld- dodał.

 4. prezespiskonferencjayoutubepis 23.01.2017

  Kaczyński: KGHM to dobro narodowe

  „Nasze wielkie spółki państwowe nie zostały sprywatyzowane właśnie dlatego, że ich zadaniem jest służenie całemu społeczeństwu”.

 5. tree-12837211280nasi 22.01.2017

  Nowe zasady wycinania drzew na posesji

  Ministerstwo zastrzega, że zmiany nie oznaczają tego, że brak jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów.

 6. 1024px-Zahlungsmittel 22.01.2017

  Analitycy: EBC na razie nie zmieni polityki

  Europejski Bank Centralny nie zmienia swojej polityki, bo uważa, że sygnały o wzroście inflacji nie są jeszcze wskaźnikiem trwałej tendencji.

 7. mid-epa05731232 21.01.2017

  Będzie projekt centralnego rejestru faktur

  - Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur - powiedział szef resortu finansów Mateusz Morawiecki.

 8. mid-epa05731233 21.01.2017

  Morawiecki: Przeszacowany eksport w 2014-2015 r.

  "Mianowicie dziś już wiemy, że co najmniej 20 mld zł lub 30 mld zł eksportu w roku 2014 czy 2015, to był eksport fikcyjny wynikający z pustych faktur VAT”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook