Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Izby rolnicze chcą przywrócić ubój rytualny

17.12.2013

Krajowa Rada Izb Rolniczych będzie zbierać podpisy pod projektem przywracającym w Polsce ubój rytualny - zapowiedział jej prezes Wiktor Szmulewicz. Ma to być projekt obywatelski, identyczny z rządowym, odrzuconym przez Sejm w lipcu tego roku.

Na początku br. rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który dopuszczał tzw. ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadzał zakaz stosowania tzw. klatek obrotowych podczas tego typu uboju. W połowie lipca został on jednak odrzucony przez Sejm.

Projekt ten Krajowa Rada Izb Rolniczych zamierza zgłosić raz jeszcze, tym razem jako obywatelski. By to zrobić, musi w ciągu trzech miesięcy zebrać 100 tys. podpisów. Rada powołała już Komitet Inicjatywy Ustawodawczej do ich zbierania. Szmulewicz powiedział PAP, że kilka dni temu została o tym poinformowana marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

"Zebranie tylu podpisów nie jest żadnym problemem, można to zrobić w ciągu tygodnia" - uważa Szmulewicz. Podpisy zbiera 5 tys. przedstawicieli Izb. Jak zaznaczył Szmulewicz Izbom zależy, aby zebrać znacznie więcej podpisów niż wymagane 100 tys., by podkreślić wagę zmiany przepisów.

Jak argumentował wszystkie kraje mają możliwość zabijania zwierząt zgodnie z wymogami religijnymi, a Polska tylko traci na utrzymywaniu tego typu zakazu.

Największymi odbiorcami wołowiny są kraje arabskie, które wymagają, by zwierzęta były zabijane zgodnie z określonym rytuałem. W wyniku spadku popytu na ten gatunek mięsa, ceny żywca wołowego obniżyły się o 2 zł na kg. Oznacza to, że rolnicy tracą cały zysk na tej produkcji - podkreślił.

Pod koniec listopada 2012 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis rozporządzenia ministra rolnictwa, który dopuszczał rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia, jako niezgodny z konstytucją i orzekł, że straci on moc z dniem 1 stycznia 2013 r. Od tego dnia zaczęło obowiązywać unijne rozporządzenie, które dopuszcza ubój rytualny na potrzeby religijne. Część prawników uważała, iż oznacza to, że w Polsce obowiązują wprost unijne przepisy i nie potrzeba zmieniać polskiego prawa; inni byli zdania, że konieczna jest nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba uznał, że zgodnie z wyrokiem TK od 2013 r. ubój rytualny jest w Polsce nielegalny. Zaproponował, by rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie
zwierząt. Rada Ministrów zaakceptowała projekt autorstwa ministerstwa rolnictwa pod koniec kwietnia br. Do Sejmu trafił on na początku maja br. i po dyskusji na forum parlamentu oraz protestach
obrońców zwierząt 12 lipca Sejm go odrzucił.

Głosowanie zostało z zadowoleniem przyjęte przez obrońców praw zwierząt, negatywnie - przez producentów żywca oraz związki wyznaniowe. Pod koniec sierpnia br. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Związek wnioskował o zbadanie zgodności ustawy o ochronie zwierząt, która nie przewiduje uboju rytualnego, z konstytucją i Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Kilka dni wcześniej do TK wpłynęło zapytanie Sądu Rejonowego w Białymstoku ws. dopuszczalności uboju rytualnego, jaki miał miejsce w Tykocinie 12 marca br. Chodziło o przepis ustawy o ochronie zwierząt, zabraniający takiego uboju. Do tej pory TK nie wydał wyroku w tych sprawach.

W listopadzie br. producenci mięsa oraz dwa związki religijne (żydowski i muzułmański) poskarżyły się Komisji Europejskiej na polskie przepisy zakazujące uboju rytualnego, które - ich zdaniem - naruszają prawo unijne. Według konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja, który występował w ich imieniu, Polska nie spełniła wymogów koniecznych do utrzymania krajowych przepisów zakazujących uboju rytualnego, gdyż dokonała bezskutecznej notyfikacji w KE. Jego zdaniem wprowadzenie zakazu wymagało uchwalenia odpowiedniej ustawy przed końcem 2012 r. Takiej ustawy nie uchwalono, w związku z tym - jego zdaniem - w Polsce obowiązuje unijne rozporządzenie dopuszczające ubój rytualny w rzeźniach. KE na razie nie zajęła się tą kwestią.

ansa/ PAP

[fot.sxc.hu]

Słowa kluczowe:

ustawa

,

zwięrzęta

,

zakaz

Warto poczytać

 1. moodyspolskieradioSI 27.03.2017

  Moody's optymistycznie o polskim PKB

  Agencja ratingowa Moody's podwyższyła szacunek PKB Polski na 2017 r. do 3,2 proc. rok do roku z 2,9 proc. rdr prognozowanych w styczniu - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Agencja oceniła, iż perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce się poprawiły.

 2. 1280px-Zamekkrolewskifasadasaska02 26.03.2017

  Warszawa: Szczyt premierów V4 i Kongres Innowatorów

  W Warszawie 27-28 marca 2017 r. odbędzie się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw V4.

 3. ketchup-356438960720 26.03.2017

  GfK: Na sosy i dressingi wydaliśmy 1,3 mld zł

  - Polskie gospodarstwa domowe przeznaczyły w ubiegłym roku na zakupy produktów z kategorii sosów i dressingów niemal 1,3 mld złotych - wynika z danych firmy GfK.

 4. dzeicko-steff 25.03.2017

  Szefowa MRPiPS : Polacy nie marnotrawią środków z 500 plus

  Polacy nie marnotrawią środków z Programu 500 plus; nie potwierdziły się też obawy, że program spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy - mówiła w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 5. 682928503015416cb9f5a5c729a834b9 25.03.2017

  Problem przewoźników w Zakopanem

  Nowy właściciel dworca PKS w turystycznej stolicy polskich Tatr wypowiedział umowy przewoźnikom.

 6. zegar-steff 25.03.2017

  Dziś w nocy zmiana czasu z zimowego na letni

  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co pośpimy o godzinę krócej.

 7. wegiel-stefek 25.03.2017

  ME przychylne wobec zakazu palenia węglem złej jakości

  Resort energii przychylił się do uwag organizacji ekologicznych, by wprowadzić ustawowy zakaz palenia w domowych piecach węglem złej jakości. "To krok w dobrym kierunku" - mówią ekolodzy.

 8. wies-steff 24.03.2017

  45 tys. zł za najpiękniejszą i najbardziej nowatorską wieś

  45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook