Jedynie prawda jest ciekawa


Indie i Polska podpisały umowę o współpracy w dziedzinie rolnictwa

27.04.2017

Celem umowy jest rozwój i koordynacja dwustronnej współpracy w sektorze rolnym.

Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego, oś naszych relacji stanowią kwestie gospodarcze - mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z wiceprezydentem Indii Mohammadem Hamindem Ansarim. Wiceprezydent podkreślił, że Polsce i Indiom udało się zbudować silne relacje gospodarcze.

W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel i przedstawiciel Ministerstwa Małych i Średnich Przedsiębiorstw Indii podpisali umowę o współpracy w dziedzinie rolnictwa między MR a Ministerstwem Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Indii.

Celem umowy jest rozwój i koordynacja dwustronnej współpracy w sektorze rolnym. Istotnym elementem jest również identyfikacja barier i ograniczeń występujących we współpracy handlowej oraz podejmowanie działań w celu ich likwidacji. Umowa ma też wzmacniać bilateralną współpracę naukowo-techniczną w dziedzinie rolnictwa.

Na briefingu po ceremonii podpisania umowy premier Szydło podkreśliła, że Polska zawsze utrzymywała z Indiami bliskie i przyjazne relacje.

Pragnę podkreślić, że Indie to tradycyjnie jeden z kluczowych, pozaeuropejskich partnerów Polski - powiedziała szefowa rządu. Zaznaczyła, że Polska docenia "rosnącą rolę Indii na arenie międzynarodowej i postęp, jaki dokonał się w tym kraju w ostatnich latach".

Premier podkreśliła, że Polska postrzega dzisiaj Indie, jako istotnego gwaranta stabilizacji, bezpieczeństwa i równowagi na kontynencie azjatyckim.

Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego. Wielokrotnie współpracowaliśmy ze sobą na arenie międzynarodowej, w tym na Forum Organizacji Narodów Zjednoczonych - zaznaczyła.

Obecnie to kwestie gospodarcze stanowią główną oś naszych relacji i wokół tych tematów kontynuowana będzie nasza rozmowa - dodała szefowa rządu.

Podkreśliła też, że z satysfakcją odnotowuje bardzo dobry stan polsko-indyjskich relacji handlowych.

Cieszę się, że w ostatnim roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Indiami osiągnęła rekordową wartość ponad 2,7 mld dolarów - poinformowała.

Mam nadzieję, że polski deficyt obrotów handlowych będzie stopniowo redukowany w kolejnych latach - dodała premier.

Jak dodała, w czwartek przedstawiciele polskiego i indyjskiego biznesu spotkają się w Ministerstwie Rozwoju na Forum Biznesu, żeby prowadzić rozmowy o potencjalnej współpracy. Szefowa rządu podkreśliła, że podziękowała wiceprezydentowi Indii za ułatwienia, jakie wprowadził rząd indyjski dla polskich produktów rolno-spożywczych.

Mamy nadzieję, że strona indyjska będzie przychylna dalszemu otwieraniu swojego rynku na polskie towary - dodała.

Szydło stwierdziła także, że polski rząd jest zainteresowany bliską współpracą z Indiami w dziedzinie górnictwa. Dodała, że rozmowa z wiceprezydentem Indii dotyczyła także lotnictwa cywilnego i współpracy wojskowej.

Zaprosiliśmy przedstawicieli sił zbrojnych Indii do udziału w

Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach - poinformowała premier.

Wiceprezydent Ansari zauważył, że relacje polsko-indyjskie są starsze niż niepodległość Indii.

Nadal serdecznie wspominamy dzieci z Polski, które stały się dziećmi maharadży Nawanagaru w czasie II wojny światowej - powiedział.

Te silne więzi kontynuowane były po odzyskaniu niepodległości

przez Indie - dodał.

Według Ansariego w ciągu ostatnich dekad Polsce i Indiom udało się zbudować silne relacje gospodarcze. Ocenił, że czwartkowe rozmowy z premier Beatą Szydło były bardzo owocne.

Poinformował, że uzgodnił z premier Szydło, iż silne relacje dwustronne powinny być rozwijane jeszcze bardziej.

Uważamy, że jest ogromny obszar do współpracy w takich sektorach, jak

przetwórstwo żywności, energia słoneczna, odnawialna, czy technologie węglowe oraz gospodarka odpadami i przetwarzanie odpadów - zaznaczył wiceprezydent Indii.

Poinformował, że tematami rozmów były m.in. kwestie bilateralne, regionalne i globalne. Zadeklarował, że Polska i Indie są gotowe "wzbogacać i rozwijać" bilateralne stosunki, również w

sektorze rolnictwa. Ansari podkreślił też, że Polska jest krajem o tradycyjnie silnych relacjach z Indiami.

Cieszymy się, że kultura indyjska cieszy się tak wielkim zainteresowaniem w Polsce - dodał.

Zapowiedział, że w drugiej połowie roku 2017 będzie wdrażany "ambitny i zróżnicowany festiwal kultury indyjskiej w różnych polskich miastach Polski.

Będziemy chcieli przedstawić obywatelom Polski różne elementy kultury indyjskiej, w szczególności będziemy zwracać się do ludzi młodych - powiedział Ansari.

Wiceprezydent Indii stwierdził, że Indie podzielają pogląd Polski, że trzeba przyjąć wszechstronne rozwiązania jeśli chodzi o walkę z terroryzmem.

Uważamy, że potrzebne jest przyjęcie konwencji dot. międzynarodowego terroryzmu na form Organizacji Narodów Zjednoczonych - oświadczył.

pg/PAP 

[foto:PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook