Jedynie prawda jest ciekawa

IKE czy IKZE – co wybrać?

28.05.2012

Polacy, którzy dbają o wysokość swojej przyszłej emerytury mają już do dyspozycji nie tylko Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Nową formą dobrowolnego oszczędzania z zamiarem wypłacenia zgromadzonego kapitału po zakończeniu aktywności zawodowej jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

IKZE, tak jak Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) czy Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), to formy pomnażania kapitału w ramach tzw. III filaru (segmentu) nowego systemu emerytalnego. IKZE prowadzą: banki, towarzystwa ubezpieczeń na życie (TUnŻ), towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz otwarte fundusze emerytalne (OFE) zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne (PPE). Czym IKZE zachęcają Polaków do oszczędzania, czym różnią się od IKE, a co mają wspólnego?

RÓŻNICE

W korzyściach podatkowych: wpłaty na IKZE posiadacz konta odlicza od dochodu (korzyści polegają na odjęciu wpłaconej składki od podstawy opodatkowania, co powoduje pomniejszenie należnego podatku). Natomiast wpłaty na IKE są wliczane do podstawy opodatkowania, ale wypłata kapitału jest zwolniona z tzw. podatku Belki (19 proc. podatek od zysków kapitałowych) – korzyść odroczona w czasie. Aby jednak z niej skorzystać, posiadacz IKE musi spełnić określone warunki. Z ulgi podatkowej będą mogły skorzystać jedynie osoby, które dokonają wypłaty zgromadzonych oszczędności dopiero po 60. roku życia. Osoby, które nabędą przed 60. rokiem życia uprawnienia emerytalne, będą mogły dokonać wypłaty, jeżeli ukończyły 55 lat. Ponadto, aby być uprawnionym do zwolnienia z podatku od dochodów kapitałowych należy dokonać: wpłat na IKE co najmniej w  pięciu  dowolnych latach kalendarzowych lub ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej pięć lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

W wysokości wpłat: maksymalna wpłata na IKZE to 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni, nie więcej jednak niż 4 proc. od 30-krotności średnich zarobków w ubiegłym roku. Oznacza to , że w 2012 roku kwota ta nie może być wyższa niż 4030,80 zł. Na IKE każdego roku można wpłacić inną kwotę – w tym roku jest to 10 578 zł.

W wypłacie środków: w przypadku IKZE posiadacz konta może wypłacić zgromadzony kapitał jednorazowo lub w ratach – przez minimum 10 lat lub przez okres równy okresowi dokonywania wpłat. Warunkiem dokonania wypłaty jest osiągnięcie przez oszczędzającego 65 lat oraz dokonywanie wpłat na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. Możliwy jest także wcześniejszy zwrot całego kapitału. W IKE oszczędzający może dokonać wypłaty po osiągnięciu 60 lat lub po nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz dokonywaniu wpłat na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. Oszczędzający ma do wyboru wypłatę jednorazową lub wypłatę w ratach. Nie ma obowiązku wypłaty środków zgromadzonych na IKE w określonym czasie (np. po ukończeniu 70 lat czy po przejściu na emeryturę). Jeżeli oszczędzający chce dokonać wypłaty i nie ukończył 60 roku życia, musi przedstawić instytucji finansowej decyzję organu rentowego o przyznaniu prawa do emerytury.

PODOBIEŃSTWA

Prawo do dokonywania wpłat na IKZE i IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat. Małoletni (w tym przypadku mowa jest o osobach w wieku 16–18 lat) mają ograniczone prawo do dokonywania wpłat. Mogą ich dokonywać tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskują dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.

IKZE i IKE można założyć, podpisując umowę z jedną z wybranych instytucji, pod warunkiem, że będzie to: fundusz inwestycyjny, podmiot prowadzący działalność maklerską, zakład ubezpieczeń, bank, dom maklerski lub dobrowolny fundusz emerytalny.

Na IKZE i IKE może gromadzić kapitał wyłącznie jeden oszczędzający. Oznacza to, że nie ma możliwości gromadzenia oszczędności wspólnie, np. z małżonkiem czy z dzieckiem. Każda z tych osób musi założyć własne, odrębne konto.

W razie śmierci posiadacza konta środki zgromadzone na IKZE i IKE zostaną wypłacone uposażonym. W jednym i drugim przypadku można dokonać wypłaty środków przed osiągnięciem wymaganego wieku, ale trzeba zapłacić od tego podatek. W przypadku IKZE dolicza się te pieniądze do przychodu przy rocznym rozliczeniu PIT, a przy IKE podatek płacony jest od wypracowanych zysków.

Małgorzata Dygas

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Wozekwidlowy 20.10.2017

  Cała Polska zostanie Specjalną Strefą Ekonomiczną? Ruszają konsultacje projektu

  Udzielanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego z tytułu realizacji nowej inwestycji na terenie całej Polski, a nie na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej, zakłada projekt ustawy, który Ministerstwo Rozwoju skierowało w piątek do konsultacji i uzgodnień.

 2. Kontenerowiec 20.10.2017

  Gdyński port chce pobić rekord. Jest spory wzrost przeładunków

  Przeładunki w Porcie Gdynia wzrosły w ciągu trzech kwartałów tego roku o 8,8 proc. do 15,6 mln ton - informuje zarząd portu i zapowiada, że w tym roku mogą być wyższe od ubiegłorocznego rekordu, kiedy to przeładowano 19,5 mln ton towarów.

 3. morawiecki10102017 20.10.2017

  Morawiecki zapowiada: zapełnimy lukę VAT

  W tym roku zapełnimy lukę VAT na kwotę ponad dwadzieścia miliardów złotych, a w przyszłym roku o kolejne dziesięć miliardów - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki w czwartek w TVP Info. To jest, jak dodał, przejaw „przywrócenia powagi państwa”.

 4. Warszawa 19.10.2017

  Luka podatkowa będzie mniejsza o 13 miliardów złotych? Jest raport PwC

  Luka podatkowa w VAT w Polsce wyniesie w tym roku ok. 39 mld zł, czyli o 13 mld zł mniej niż w zeszłym roku - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez firmę doradczą PwC.

 5. PocztaPolska 19.10.2017

  Znakomite wyniki Poczty Polskiej. "Będziemy inwestować"

  Poczta Polska w tym roku chce zwiększyć swoje przychody aż o 600 mln zł, czyli o 12 proc. Jak powiedział Przemysław Sypniewski, prezes przedsiębiorstwa, w Wywiadzie Gospodarczym Telewizji wPolsce.pl, ten plan zostanie zrealizowany

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook