Jedynie prawda jest ciekawa


IKE czy IKZE – co wybrać?

28.05.2012

Polacy, którzy dbają o wysokość swojej przyszłej emerytury mają już do dyspozycji nie tylko Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Nową formą dobrowolnego oszczędzania z zamiarem wypłacenia zgromadzonego kapitału po zakończeniu aktywności zawodowej jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

IKZE, tak jak Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) czy Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), to formy pomnażania kapitału w ramach tzw. III filaru (segmentu) nowego systemu emerytalnego. IKZE prowadzą: banki, towarzystwa ubezpieczeń na życie (TUnŻ), towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz otwarte fundusze emerytalne (OFE) zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne (PPE). Czym IKZE zachęcają Polaków do oszczędzania, czym różnią się od IKE, a co mają wspólnego?

RÓŻNICE

W korzyściach podatkowych: wpłaty na IKZE posiadacz konta odlicza od dochodu (korzyści polegają na odjęciu wpłaconej składki od podstawy opodatkowania, co powoduje pomniejszenie należnego podatku). Natomiast wpłaty na IKE są wliczane do podstawy opodatkowania, ale wypłata kapitału jest zwolniona z tzw. podatku Belki (19 proc. podatek od zysków kapitałowych) – korzyść odroczona w czasie. Aby jednak z niej skorzystać, posiadacz IKE musi spełnić określone warunki. Z ulgi podatkowej będą mogły skorzystać jedynie osoby, które dokonają wypłaty zgromadzonych oszczędności dopiero po 60. roku życia. Osoby, które nabędą przed 60. rokiem życia uprawnienia emerytalne, będą mogły dokonać wypłaty, jeżeli ukończyły 55 lat. Ponadto, aby być uprawnionym do zwolnienia z podatku od dochodów kapitałowych należy dokonać: wpłat na IKE co najmniej w  pięciu  dowolnych latach kalendarzowych lub ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej pięć lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

W wysokości wpłat: maksymalna wpłata na IKZE to 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni, nie więcej jednak niż 4 proc. od 30-krotności średnich zarobków w ubiegłym roku. Oznacza to , że w 2012 roku kwota ta nie może być wyższa niż 4030,80 zł. Na IKE każdego roku można wpłacić inną kwotę – w tym roku jest to 10 578 zł.

W wypłacie środków: w przypadku IKZE posiadacz konta może wypłacić zgromadzony kapitał jednorazowo lub w ratach – przez minimum 10 lat lub przez okres równy okresowi dokonywania wpłat. Warunkiem dokonania wypłaty jest osiągnięcie przez oszczędzającego 65 lat oraz dokonywanie wpłat na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. Możliwy jest także wcześniejszy zwrot całego kapitału. W IKE oszczędzający może dokonać wypłaty po osiągnięciu 60 lat lub po nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz dokonywaniu wpłat na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. Oszczędzający ma do wyboru wypłatę jednorazową lub wypłatę w ratach. Nie ma obowiązku wypłaty środków zgromadzonych na IKE w określonym czasie (np. po ukończeniu 70 lat czy po przejściu na emeryturę). Jeżeli oszczędzający chce dokonać wypłaty i nie ukończył 60 roku życia, musi przedstawić instytucji finansowej decyzję organu rentowego o przyznaniu prawa do emerytury.

PODOBIEŃSTWA

Prawo do dokonywania wpłat na IKZE i IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat. Małoletni (w tym przypadku mowa jest o osobach w wieku 16–18 lat) mają ograniczone prawo do dokonywania wpłat. Mogą ich dokonywać tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskują dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.

IKZE i IKE można założyć, podpisując umowę z jedną z wybranych instytucji, pod warunkiem, że będzie to: fundusz inwestycyjny, podmiot prowadzący działalność maklerską, zakład ubezpieczeń, bank, dom maklerski lub dobrowolny fundusz emerytalny.

Na IKZE i IKE może gromadzić kapitał wyłącznie jeden oszczędzający. Oznacza to, że nie ma możliwości gromadzenia oszczędności wspólnie, np. z małżonkiem czy z dzieckiem. Każda z tych osób musi założyć własne, odrębne konto.

W razie śmierci posiadacza konta środki zgromadzone na IKZE i IKE zostaną wypłacone uposażonym. W jednym i drugim przypadku można dokonać wypłaty środków przed osiągnięciem wymaganego wieku, ale trzeba zapłacić od tego podatek. W przypadku IKZE dolicza się te pieniądze do przychodu przy rocznym rozliczeniu PIT, a przy IKE podatek płacony jest od wypracowanych zysków.

Małgorzata Dygas

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook