Jedynie prawda jest ciekawa


IKE czy IKZE – co wybrać?

28.05.2012

Polacy, którzy dbają o wysokość swojej przyszłej emerytury mają już do dyspozycji nie tylko Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Nową formą dobrowolnego oszczędzania z zamiarem wypłacenia zgromadzonego kapitału po zakończeniu aktywności zawodowej jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

IKZE, tak jak Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) czy Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), to formy pomnażania kapitału w ramach tzw. III filaru (segmentu) nowego systemu emerytalnego. IKZE prowadzą: banki, towarzystwa ubezpieczeń na życie (TUnŻ), towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz otwarte fundusze emerytalne (OFE) zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne (PPE). Czym IKZE zachęcają Polaków do oszczędzania, czym różnią się od IKE, a co mają wspólnego?

RÓŻNICE

W korzyściach podatkowych: wpłaty na IKZE posiadacz konta odlicza od dochodu (korzyści polegają na odjęciu wpłaconej składki od podstawy opodatkowania, co powoduje pomniejszenie należnego podatku). Natomiast wpłaty na IKE są wliczane do podstawy opodatkowania, ale wypłata kapitału jest zwolniona z tzw. podatku Belki (19 proc. podatek od zysków kapitałowych) – korzyść odroczona w czasie. Aby jednak z niej skorzystać, posiadacz IKE musi spełnić określone warunki. Z ulgi podatkowej będą mogły skorzystać jedynie osoby, które dokonają wypłaty zgromadzonych oszczędności dopiero po 60. roku życia. Osoby, które nabędą przed 60. rokiem życia uprawnienia emerytalne, będą mogły dokonać wypłaty, jeżeli ukończyły 55 lat. Ponadto, aby być uprawnionym do zwolnienia z podatku od dochodów kapitałowych należy dokonać: wpłat na IKE co najmniej w  pięciu  dowolnych latach kalendarzowych lub ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej pięć lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

W wysokości wpłat: maksymalna wpłata na IKZE to 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni, nie więcej jednak niż 4 proc. od 30-krotności średnich zarobków w ubiegłym roku. Oznacza to , że w 2012 roku kwota ta nie może być wyższa niż 4030,80 zł. Na IKE każdego roku można wpłacić inną kwotę – w tym roku jest to 10 578 zł.

W wypłacie środków: w przypadku IKZE posiadacz konta może wypłacić zgromadzony kapitał jednorazowo lub w ratach – przez minimum 10 lat lub przez okres równy okresowi dokonywania wpłat. Warunkiem dokonania wypłaty jest osiągnięcie przez oszczędzającego 65 lat oraz dokonywanie wpłat na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. Możliwy jest także wcześniejszy zwrot całego kapitału. W IKE oszczędzający może dokonać wypłaty po osiągnięciu 60 lat lub po nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz dokonywaniu wpłat na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. Oszczędzający ma do wyboru wypłatę jednorazową lub wypłatę w ratach. Nie ma obowiązku wypłaty środków zgromadzonych na IKE w określonym czasie (np. po ukończeniu 70 lat czy po przejściu na emeryturę). Jeżeli oszczędzający chce dokonać wypłaty i nie ukończył 60 roku życia, musi przedstawić instytucji finansowej decyzję organu rentowego o przyznaniu prawa do emerytury.

PODOBIEŃSTWA

Prawo do dokonywania wpłat na IKZE i IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat. Małoletni (w tym przypadku mowa jest o osobach w wieku 16–18 lat) mają ograniczone prawo do dokonywania wpłat. Mogą ich dokonywać tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskują dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.

IKZE i IKE można założyć, podpisując umowę z jedną z wybranych instytucji, pod warunkiem, że będzie to: fundusz inwestycyjny, podmiot prowadzący działalność maklerską, zakład ubezpieczeń, bank, dom maklerski lub dobrowolny fundusz emerytalny.

Na IKZE i IKE może gromadzić kapitał wyłącznie jeden oszczędzający. Oznacza to, że nie ma możliwości gromadzenia oszczędności wspólnie, np. z małżonkiem czy z dzieckiem. Każda z tych osób musi założyć własne, odrębne konto.

W razie śmierci posiadacza konta środki zgromadzone na IKZE i IKE zostaną wypłacone uposażonym. W jednym i drugim przypadku można dokonać wypłaty środków przed osiągnięciem wymaganego wieku, ale trzeba zapłacić od tego podatek. W przypadku IKZE dolicza się te pieniądze do przychodu przy rocznym rozliczeniu PIT, a przy IKE podatek płacony jest od wypracowanych zysków.

Małgorzata Dygas

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook