Jedynie prawda jest ciekawa


Gróbarczyk: gospodarka morska priorytetem rządu

13.10.2017

Gospodarka morska należy do priorytetów rządu - zapewnił w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział, że w 2018 r. rozpocznie się budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie.

Gróbarczyk uczestniczył w piątek w 17. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 - jednym z najważniejszych spotkań praktyków i ekspertów sektora morskiego.

Minister w swoim wystąpieniu inaugurującym Forum podkreślił, że "gospodarka morska jest branżą, z którą rząd wiąże ogromne szanse i która należy do priorytetów rządu". Powiedział, że dla rozwoju branży morskiej podstawowe są: przemysł stoczniowy, żegluga, w tym żegluga śródlądowa, eksploatacja portów, rybołówstwo, a także edukacja.

- Nasze cele dziś koncentrują się na realizacji już ostatniego elementu planu, finansowego - powiedział. Chodzi o utworzenie Morskiego Funduszu Inwestycyjnego (MFI). - Bez tych pieniędzy ta branża nie ruszy - dodał.

Wyjaśnił, że Morski Fundusz Inwestycyjny będzie dotyczył nie tylko przemysłu stoczniowego ale też żeglugi śródlądowej.

- Założyliśmy, że do końca tego roku pojawią się główne ramy (Morskiego Funduszu Inwestycyjnego - PAP), które chcielibyśmy omówić z przedsiębiorcami - dodał. Przyznał, że "do tego czasu resort chciałby to uzgodnić z instytucjami nadzorującymi, czyli z Komisją Nadzoru Finansowego, z głównymi inwestorami, którzy będą partycypować w tym funduszu, jak również z branżą".

- Dopiero po tym chcemy to ująć w formie ustawy, która na trwałe wpisze się w polską legislację - powiedział Gróbarczyk. Przyznał, że fundusze dla przedsiębiorców nie będą szybko dostępne. - Nie będzie to tak szybko; to niezwykle trudne zadanie (...); chcemy stworzyć rozwiązanie, które faktycznie będzie dawało szansę, pieniądze dla branży na funkcjonowanie - tłumaczył.

Wyjaśnił, że pomysł utworzenia funduszu pojawił się przy okazji kontraktowania pierwszego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB). - Widzimy, jakie ogromne problemy wiążą się z tym przedsięwzięciem. Gdyby już taki fundusz funkcjonował, to zakontraktowanie takiego promu trwałoby maksymalnie dwa tygodnie. A my już nad tym spędzamy dwa lata, aby można było uzyskać stabilne i trwałe finansowanie dla tego przedsięwzięcia - tłumaczył. Wyraził nadzieję, że "w poniedziałek temat zostanie ostatecznie zakończony".

Minister Gróbarczyk pytany przez dziennikarzy podczas briefingu o prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej poinformował, że w najbliższy czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej resort zaprezentuje efekt dotychczasowych prac dotyczących tej inwestycji.

- Przedstawimy studium wykonalności, badania geologiczne i inne dokumenty, które udało się do tej pory przygotować - dodał.

Poinformował, że "ministerstwo chce publicznie, oficjalnie ogłosić, w którym miejscu zostanie zrealizowany przekop". - Oczywiście nie jest tajemnicą, że to będzie Nowy Świat, ale żeby jednoznacznie potwierdzić tę wiadomość, to potrzebowaliśmy tych wszystkich dokumentów i projektanta, który stwierdził, że jest to najlepsze miejsce do realizacji inwestycji - mówił. Powiedział, że "pierwsza łopata będzie za rok".

W obywającym się w Gdyni 17. Forum Gospodarki Morskiej uczestniczy kilkaset osób związanych z branżą morską. Podczas spotkania poruszane są m.in. takie zagadnienia jak: perspektywy gospodarki morskiej w Polsce, innowacje w przemyśle stoczniowym, kwestie legislacyjne związane z ustawą stoczniową i statusem marynarzy.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 2. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 3. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 4. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

 5. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 6. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 7. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 8. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook