Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: Łódź to stolica branży AGD

16.05.2017

Łódź to stolica branży AGD w Polsce - swoje zakłady ulokowało w Łódzkiem 40 firm tego sektora - podkreślił minister kultury, wicepremier Piotr Gliński, który we wtorek wziął udział w Międzynarodowym Forum Producentów i Dostawców Artykułów Gospodarstwa Domowego.

W zainaugurowanej przez wicepremiera 5. edycji Forum, odbywającej się po raz kolejny w Łodzi, uczestniczy ok. 200 ekspertów i przedstawicieli branży AGD z krajów europejskich. "Jesteśmy w stolicy polskiego AGD. Województwo łódzkie wybrało 40 firm z branży, producentów i poddostawców. Połowa z nich funkcjonuje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie stworzyły siedem tysięcy miejsc pracy, inwestując przy tym 3 mld zł" - zaznaczył wicepremier. 

Jak dodał, europejska branża AGD zatrudnia bezpośrednio i pośrednio prawie milion pracowników, w tym około 74 tys. w Polsce, natomiast krajowy przemysł tego sektora osiąga przychody prawie 5 mld euro, czyli ponad 1 proc. PKB Polski. 

"Polski rząd zna wartość branży AGD, która, podobnie jak motoryzacyjna, wywołuje efekt klastrowości. Duży producent przyciąga za sobą poddostawców, producentów części, komponentów i opakowań. Oni wszyscy tworzą miejsca pracy, płacą podatki i rozwijają w ten sposób znacząco polską gospodarkę" - podkreślił Gliński. 

Według przytoczonych przez wicepremiera danych, w 2016 roku zakłady produkujące sprzęt AGD w Polsce opuściło ponad 22 mln urządzeń, m.in. pralki, lodówki i zmywarki, z czego na eksport trafiło 87 proc. Zdaniem Glińskiego, branża AGD charakteryzuje się innowacyjnością, którą wymusza konkurencja i rosnące oczekiwania konsumenckie. "Te innowacje również rodzą się w Polsce. Firmy z branży AGD otwierają i rozwijają tu nie tylko zakłady produkcyjne, ale również centra badawczo - rozwojowe. Często biznes współpracuje na tym polu z uczelniami. Odbywa się to z korzyścią dla polskiej nauki" - dodał. Łódzkie Forum jest okazją do dyskusji o perspektywach rozwoju sektora AGD w Polsce i Europie oraz o współpracy nauki i biznesu, a także do spotkań wielkich producentów z potencjalnymi dostawcami usług i komponentów. 

"W ciągu kilkunastu lat sytuacja branży AGD w Polsce zmieniała się diametralnie. Kiedyś martwiliśmy się, aby inwestorzy do nas przyszli, by zaprosili swoich partnerów i zechcieli tutaj inwestować. Obecnie w Łodzi i województwie mamy olbrzymi klaster produkcji AGD, który znakomicie się rozwija bez szczególnego wzmacniania ze strony władz. Ale to nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni ze stymulowania tego rozwoju" - zaznaczył prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik.

wkt/PAP

[fot. Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook