Jedynie prawda jest ciekawa


Glapiński: Nowi członkowie UE sceptyczni wobec euro

30.05.2017

Zdaniem prezesa NBP nowi członkowie UE podzielają sceptycyzm W. Brytanii wobec unii walutowej.

Prezes NBP Adam Glapiński sceptycznie odniósł się we wtorek na łamach „Financial Timesa” do pogłębiania w najbliższym czasie integracji europejskiej. Jego zdaniem, nowi członkowie UE podzielają sceptycyzm W. Brytanii wobec unii walutowej.

Według Glapińskiego, żadne z dużych państw członkowskich Unii Europejskiej nie jest skłonne oddać swych uprawnień decyzyjnych dotyczących tak ważnych kwestii, jak opodatkowanie i wydatki.

- Dalszy rozwój unii ekonomicznej i walutowej jest wstrzymany — uważa prezes Narodowego Banku Polskiego i wyraża opinię, że wszelkie idee dotyczące przyspieszenia integracji UE „nie są niczym więcej niż mrzonką”.

Autor wskazuje, że państwa członkowskie UE spoza unii walutowej „nie spieszą się z przystąpieniem do euro”. Jego zdaniem, trudno sobie wyobrazić jakieś epokowe wydarzenie, które „odwróciłoby tę niechęć do większej integracji ekonomicznej”. Glapiński pisze, że minie jeszcze wiele czasu, zanim państwa europejskie będą skłonne poniechać swoich miejsc w G7, czy Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Autor wskazuje na państwa UE, które zrezygnowały ze wspólnej waluty, korzystając z tzw. klauzuli opt-out - Wielką Brytanię i Danię. Dodaje, że Szwecja zachowuje się podobnie, choć nie ma opt-out. Pisze, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do UE w latach 2000., początkowo postrzegały członkostwo w strefie euro jako „odznakę honorową”. Później jednak kryzys zadłużenia zniszczył wszelką wiarę w to, że strefa euro jest „Nowym Jeruzalem” i większość nowych członków wykreśliła wspólną walutę ze scenariusza monetarnego.

Glapiński zwraca uwagę, że polski złoty oscyluje wobec obecnego poziomu od początku wieku, a w Czechach mamy do czynienia z aprecjacją korony. Jego zdaniem, łagodne fluktuacje kursów wymiany walut „to niewielka cena za zachowanie autonomicznej polityki monetarnej”. Podkreśla, że dla względnie małych gospodarek taka polityka jest skuteczna.

Autor przypomina, że Warszawa zasygnalizowała, iż w ciągu 10 lat nie jest zainteresowana przystąpieniem do euro. Kraj potrzebuje czasu, by bardziej zrównać polskie standardy życia z resztą kontynentu.

Glapiński pisze następnie, że „niektórzy puryści” twierdzą, iż pozostawanie poza unią walutową bez klauzuli opt-out narusza traktat europejski. Jednak - jego zdaniem - kierownictwo UE musi wiedzieć, że „głupotą byłoby zmuszanie jakiegoś kraju do dotrzymywania zobowiązań traktatowych wbrew woli jego narodu”.

Autor pisze, że wyzwania związane z unifikacją walutową wydają się przeszkodą nie do pokonania dla europejskiego establishmentu.

- Traktat Rzymski ma 60 lat — przypomina Glapiński i stwierdza, że to o wiele za krótki okres, żeby kraje europejskie mogły zapomnieć o korzyściach z polityki narodowej.

- Obywatele UE wciąż zachowują się tak, jak to opisała kiedyś pani (Margaret) Thatcher. Zdobywając Mount Everest, umieszczają tam nie emblemat UE, lecz swoją flagę narodową. Będziemy potrzebowali dużo czasu, zanim zjednoczona drużyna piłkarska UE wyjdzie na boisko w unijnych barwach — kończy Glapiński.

[fot. pixabay.com]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook