Jedynie prawda jest ciekawa


Finansowanie PGE jest stabilne

12.05.2017

Sytuacja finansowa PGE jest stabilna, spółka nie przewiduje łamania kowenantów. PGE nie widzi problemu w sfinansowaniu zakupu aktywów EDF Polska - posiada wolne linie kredytowe i wolne środki. W najbliższym czasie skoncentruje się na konsolidacji przejmowanych aktywów - poinformowali przedstawiciele firmy.

"Wielu nam zazdrości stabilnej sytuacji finansowej. Nie przewidujemy w ciągu najbliższych lat łamania kowenantów" - powiedział podczas spotkania z analitykami wiceprezes PGE Emil Wojtowicz. Pytany o przyczyny decyzji o niewypłacaniu dywidendy do 2018 roku, odpowiedział: 

"Czeka nas całkiem spory wydatek na aktywa EDF, a także programy inwestycyjne w nasze aktywa wytwórcze". "Sytuacja finansowa grupy jest stabilna i taką ją chcemy utrzymać" - dodał. 

Zapewnił jednocześnie, że z optymizmem patrzy na możliwość wypłaty dywidendy na poziomie 40-50 proc. zysku netto po 2018 roku. PGE podała w czwartek, że podpisała z EDF umowę opcji put dotyczącą transakcji sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Grupa zobowiązała się do samodzielnego nabycia tych aktywów. Ma kupić wszystkie akcje EDF w EDF Polska, która jest właścicielem w szczególności 4 elektrociepłowni (Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń) oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik. Zakupi też wszystkie akcje EDF w ZEC Kogeneracja, właścicielu 4 elektrociepłowni (Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie) oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu. 

"Gdy podpiszemy umowę końcową kupna aktywów od EDF, pierwszym zadaniem, które przed nami stanie, będzie konsolidacja, integracja procesów aktywów EDF z naszą grupą kapitałową" - powiedział prezes PGE Henryk Baranowski. Przedstawiciele firmy nie podali, ile może być warta transakcja. 

"Mamy dostępne linie kredytowe i wolne środki, by tę kwotę, której nie podałem, wydać" - powiedział wiceprezes. Reprezentanci PGE nie chcieli też mówić, jaka może być skala inwestycji w zakupione aktywa już po przejęciu. 

"Ponieważ zdecydowaliśmy się przystąpić do transakcji, oceniamy aktywa EDF jako dobre. Co do wartości CAPEX-u, jest to zawarte w ryzykach, które staraliśmy się oszacować, przygotowując się do transakcji. (...) Jest trochę za wcześnie, by o tym informować. Dokonajmy spokojnie przejęcia, wtedy będziemy mogli rozmawiać o aktywach zdecydowanie szerzej" - powiedział prezes PGE. Wiceprezes spółki pytany, czy PGE będzie chciała wycofać z GPW Kogenerację (po przejęciu jej od EDF), odpowiedział: 

"Dziś, nie mając ani jednej akcji Kogeneracji, nie będę mówił, czy ją z rynku zdejmiemy czy nie. Jest bardzo za wcześnie". Na koniec marca EDF kontrolował 50 proc. akcji Kogeneracji (17,74 proc. poprzez EDF Polska, 16,67 proc. poprzez EDF International i 15,59 proc. poprzez EDF Investment III BV). Na pytanie, czy PGE byłoby zainteresowane zakupem akcji ZE PAK, Henryk Baranowski odpowiedział: "Nie prowadzimy żadnych analiz, które miałyby nas przybliżyć do jakichkolwiek decyzji czy rozważań o nabyciu aktywów, tym bardziej, że nic nie wiemy o tym, by te aktywa były na sprzedaż". 

"Teraz mamy wyzwania związane z EDF i na nich chcemy się skupić" - dodał. Pytani o ewentualne dalsze inwestycje w grupie po 2020 r., ponad CAPEX odtworzeniowy, odpowiedzieli, że dużo będzie zależeć m.in. od otoczenia prawnego i regulacyjnego oraz od generowanego cash flow. W Ministerstwie Energii trwają prace nad rynkiem mocy. 

"Mamy nadzieję, że skończą się one na tyle pozytywnym efektem, że pierwsze aukcje odbędą się pod koniec tego roku" - powiedział prezes. "Jeśli aukcja odbędzie się w tym roku, to na rok 2021" - dodał. Zapytany o ewentualną budowę elektrowni jądrowej, odpowiedział: 

"W mojej opinii jest to tak wielkie przedsięwzięcie, że nawet PGE samo tego nie udźwignie". "Nasze prace nad programem energetyki jądrowej w tej chwili są ograniczone do prowadzenia analiz środowiskowych, które przygotują materiał do decyzji, czy budować i gdzie budować taką elektrownię. W tej chwili nie mamy w planach finansowych budowy samej elektrowni" - dodał. 


wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook