Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Falowanie na rynku pracy

05.12.2012

W tym roku mniej Polaków niż w ubiegłych latach działa w jednoosobowych firmach. Eksperci nie mają wątpliwości, że to trend chwilowy, gdyż wzmagający się kryzys zwiększy zainteresowania tą formą zatrudnienia. O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Lepsza koniunktura, zwłaszcza w latach 2005-2007 sprawiła więcej ludzi przechodziła na etaty, nawet jeśli łączyło się to z mniejszymi zarobkami. Liczyło się bowiem większe bezpieczeństwo socjalne, z odprawami i okresem wypowiedzenia, gdy dochodziło do zwolnienia.

Jednak jest to trend chwilowy. Nie ma bowiem wątpliwości, że polska gospodarka hamuje, a to powoduje coraz większe bezrobocie. Wkrótce może dojść do powtórzenia sytuacji z lat 2001-2002, gdy liczba osób bez pracy przekroczyła 20 procent i wówczas właśnie padł rekord liczby zarejestrowanych jednoosobowych firm – 2,7 miliona.

- Za pół roku, kiedy naprawdę dotknie nas kryzys, to wtedy nasilą się zwolnienia w przedsiębiorstwach i coraz więcej osób będzie się decydowało na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej – mówi dla „DGP” prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspert od rynku pracy.

Jak tłumaczy w trudniejszych czasach stworzenie własnej firmy i znalezienie odpowiednij niszy rynkowej będzie dla wielu osób jedyną szansą na zarobek i utrzymanie rodziny.

Slaw/ DGP

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

ekonomia

,

firmy

,

kryzys

,

praca

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook