Jedynie prawda jest ciekawa


Facebook zagrozi YouTube?

19.02.2017

Eksperci są zdania, że popularny serwis społecznościowy Facebook w najbliższych latach będzie największą konkurencją wobec serwisu YouTube.

Umożliwiający użytkownikom darmową publikację filmów popularny serwis YouTube obchodził 14 lutego swoje dwunaste urodziny. Zdaniem ekspertów, jego największym rywalem na internetowym rynku serwisów wideo w najbliższych latach będzie Facebook.

"Ciężko wyrokować, czy YouTube pozostanie najlepiej zarabiającą spółką oferującą darmową publikację filmów w internecie, ale jest to bardzo prawdopodobne. Jego największymi rywalami są inne serwisy społecznościowe, przede wszystkim Facebook, który mocno stawia na rozwój opcji wideo i możliwości sprzedaży związanych z tym reklam" - powiedział PAP dr Jan Zając, psycholog społeczny z UW i prezes firmy Sotrender.

"YouTube, opierając się na algorytmach swojego właściciela - Google, pozwala precyzyjnie wyszukiwać pożądane wideo, zaś Facebook dba o to, by użytkownicy +odkrywali+ treści przez własne powiązania z innymi użytkownikami, fanpage'ami czy markami, z którymi użytkownik się utożsamia. To właśnie ta kwestia może być kluczowa - tworzenie zaangażowanej społeczności poprzez wideo jest znacznie łatwiejsze na portalu, który pokrywa szeroki zakres potrzeb użytkownika" - dodaje dyrektor ds. sprzedaży firmy analitycznej MUSE Filip Sobiecki.

Według dr Zająca dość znacznie w tyle za YouTube i Facebookiem, jeśli chodzi o potencjał reklamowy, znajduje się aplikacja mobilna Snapchat, która pozwala użytkownikom wysyłać między sobą 10-sekundowe filmy. "Opcję zamieszczania wideo posiada również Instagram, ale jego plany biznesowe są związane z właścicielem, którym jest Facebook" - dodał.

Redaktor naczelny serwisu "Spider's Web" Przemysław Pająk uważa, że dla YouTube dopiero zaczynają się najlepsze lata. "Nie sądzę, aby w najbliższych miesiącach ktoś mu zagroził, czy w wymiarze atencji medialnej, czy przychodów z działań reklamowych" - powiedział PAP.

Zdaniem Pająka, świat przechodzi od fazy internetu opartego na słowie pisanym do fazy rynku opartego na wideo, którego wartość będzie dziesięć razy większa. "Graczy i formatów na pewno z czasem będzie więcej, ale YouTube ma potężnego właściciela - Google. Wydaje mi się, że w ciągu najbliższych kilku lat będzie jego najważniejszym serwisem, ważniejszym nawet od wyszukiwarki i związanego z nią rynku reklamowego" - zaznaczył.

"Platformy wideo jednocześnie dostosowują się do trendów i wzajemnie je tworzą, ale jedno jest pewne. Niezależnie od platformy wideomarketing stanie się niezbędny w wachlarzu praktyk marketingowych firm od tych najmniejszych po te o zasięgu międzynarodowym" - podkreślił dyr. Sobiecki.

Domena youtube.com została zarejestrowana 14 lutego 2005 r. przez byłych pracowników firmy PayPal Chada Hurleya, Steve'a Chena i Jaweda Karima. Pierwsze wideo pojawiło się w serwisie cztery miesiące później. W październiku 2006 r. Google kupiło serwis za 1,65 mld USD. Polska wersja językowa YouTube jest dostępna od 19 czerwca 2007 r.

Jak podaje YouTube, serwis codziennie odwiedza ponad 30 mln użytkowników. Co minutę zawartość YouTube powiększa się o 300 godzin wideo.

[fot.Pixabay.com]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook