Jedynie prawda jest ciekawa


Exatel przechodzi w ręce Skarbu Państwa

30.03.2017

Skarb Państwa wykupił w całości Exatel, firmę zarządzającą siecią światłowodów, polskiego lidera usług bezpieczeństwa ICT i ostatniego państwowego operatora.

Polska Grupa Energetyczna, do której należy firma, podpisała umowę sprzedaży 100 proc. akcji Exatela na rzecz Skarbu Państwa. To krok przybliżający do stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych i zapewnienia cybersuwerenności kraju – podkreślono. 

Przedstawicielem Skarbu Państwa w transakcji był minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jak podała PGE, cena sprzedaży wyniosła 368,5 mln zł. 

„Od tej pory Exatel nie tylko jest kontrolowany przez Skarb Państwa, ale przeszedł w całości w jego ręce. Zakończył się więc proces sprzedaży, który trwał od czerwca 2016 roku” - czytamy w komunikacie. 

„Podpisanie tej umowy otwiera nowy rozdział w historii Exatela. Ten krok przybliża Państwo do odbudowy własnych kompetencji telekomunikacyjnych i stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych. To także krok w stronę zapewnienia cybersuwerenności naszego kraju” - przyznał Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes zarządu Exatel. 

Zapewniono także, że zmiana właścicielia nie oznacza rezygnacji z dotychczasowej działalności firmy. „Nadal będziemy działać jako podmiot komercyjny zarówno w Polsce, jak i za granicą” - podaje Exatel. 

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, ostatnie komentarze prezesa PGE świadczyły o tym, że sprzedaż Exatela miała się dokonać do końca II kwartału br., lecz proces przyśpieszono. Według informacji dziennika, konstrukcja transakcji może mieć charakter przejściowy. 

Według wcześniejszych zapowiedzi, PGE zamierzała sprzedać Exatela podlegającej MON Polskiej Grupy Zbrojeniowej. I mimo podpisania listu intencyjnego, nic więcej w tej sprawie się nie działo. Jak zauważa „Rz”, problemem było finansowanie, którego PGZ nie miała, a także starcie się różnych koncepcji i interesów wewnątrz rządu. Chęć odkupienia operatora miała wyrazić także Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa, podlegająca Ministerstwu Cyfryzacji. 

„Uważam, że ta transakcja otwiera przed Exatelem bardzo wiele nowych szans na rozwój. Szczególnie mam tu na myśli umocnienie firmy jako operatora dla sektora publicznego: nie tylko świadczącego usługi na potrzeby obszaru obronności czy spraw wewnętrznych, ale także dla segmentu finansowego” - powiedział „Rzeczpospolitej" prezes Bończa-Tomaszewski. 

ak/PAP/rp.pl/tvn24.bis.pl 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook