Jedynie prawda jest ciekawa


Exatel przechodzi w ręce Skarbu Państwa

30.03.2017

Skarb Państwa wykupił w całości Exatel, firmę zarządzającą siecią światłowodów, polskiego lidera usług bezpieczeństwa ICT i ostatniego państwowego operatora.

Polska Grupa Energetyczna, do której należy firma, podpisała umowę sprzedaży 100 proc. akcji Exatela na rzecz Skarbu Państwa. To krok przybliżający do stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych i zapewnienia cybersuwerenności kraju – podkreślono. 

Przedstawicielem Skarbu Państwa w transakcji był minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jak podała PGE, cena sprzedaży wyniosła 368,5 mln zł. 

„Od tej pory Exatel nie tylko jest kontrolowany przez Skarb Państwa, ale przeszedł w całości w jego ręce. Zakończył się więc proces sprzedaży, który trwał od czerwca 2016 roku” - czytamy w komunikacie. 

„Podpisanie tej umowy otwiera nowy rozdział w historii Exatela. Ten krok przybliża Państwo do odbudowy własnych kompetencji telekomunikacyjnych i stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych. To także krok w stronę zapewnienia cybersuwerenności naszego kraju” - przyznał Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes zarządu Exatel. 

Zapewniono także, że zmiana właścicielia nie oznacza rezygnacji z dotychczasowej działalności firmy. „Nadal będziemy działać jako podmiot komercyjny zarówno w Polsce, jak i za granicą” - podaje Exatel. 

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, ostatnie komentarze prezesa PGE świadczyły o tym, że sprzedaż Exatela miała się dokonać do końca II kwartału br., lecz proces przyśpieszono. Według informacji dziennika, konstrukcja transakcji może mieć charakter przejściowy. 

Według wcześniejszych zapowiedzi, PGE zamierzała sprzedać Exatela podlegającej MON Polskiej Grupy Zbrojeniowej. I mimo podpisania listu intencyjnego, nic więcej w tej sprawie się nie działo. Jak zauważa „Rz”, problemem było finansowanie, którego PGZ nie miała, a także starcie się różnych koncepcji i interesów wewnątrz rządu. Chęć odkupienia operatora miała wyrazić także Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa, podlegająca Ministerstwu Cyfryzacji. 

„Uważam, że ta transakcja otwiera przed Exatelem bardzo wiele nowych szans na rozwój. Szczególnie mam tu na myśli umocnienie firmy jako operatora dla sektora publicznego: nie tylko świadczącego usługi na potrzeby obszaru obronności czy spraw wewnętrznych, ale także dla segmentu finansowego” - powiedział „Rzeczpospolitej" prezes Bończa-Tomaszewski. 

ak/PAP/rp.pl/tvn24.bis.pl 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook