Jedynie prawda jest ciekawa


Europosłowie PiS: Co się dzieje z "Muszynianką"?

30.04.2015

Deputowani Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim: Andrzej Duda, Zbigniew Kuźmiuk, Stanisław Ożóg, Jadwiga Wiśniewska i Janusz Wojciechowski skierowali interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie dyskryminacyjnych działań władz słowackich względem polskiego producenta wody mineralnej "Muszynianka".

Spółdzielnia Pracy "Muszynianka" w 2012 roku podjęła działania w celu rozpoczęcia eksploatacji źródła wody mineralnej na terytorium Republiki Słowackiej za pośrednictwem lokalnej spółki GFT Slovakia. Zgodnie ze słowackimi przepisami spółka ta rozpoczęła działania zmierzające do otrzymania koncesji i rozpoczęcia procesu uzdatniania wody mineralnej. Mimo złożenia wszystkich dokumentów i otrzymania zgody na budowę zakładu uzdatniania wody, co jest warunkiem otrzymania koncesji na eksploatację źródła, w styczniu 2015 roku, czyli trzy lata od rozpoczęcia procedury, Ministerstwo Zdrowia Republiki Słowackiej wydało decyzję odmowną. Jako podstawę prawną odmowy podano art. 4 ust. 2 Konstytucji Republiki Słowackiej, który wszedł w życie 1 grudnia 2014 roku.

W swojej interpelacji europosłowie PiS pytają czy postępowanie władz słowackich dyskryminujące polską firmę jest zgodne z dyrektywą 2006/123 dotyczącą usług na rynku wewnętrznym. Dyrektywa ta ma na celu ułatwienie korzystania ze swobody przedsiębiorczości i swobody świadczenia usług w ramach UE. Europosłowie PiS sugerują, że nieudzielenie koncesji na wydobycie wody mineralnej firmie GFT Slovakia może naruszać przede wszystkim art.13 ust. 4 oraz art. 14 ust. 1 tej dyrektywy.

Andrzej Duda, Zbigniew Kuźmiuk, Stanisław Ożóg, Jadwiga Wiśniewska i Janusz Wojciechowski pytają również KE czy ta ma zamiar podjąć interwencję w sprawie dyskryminacji "Muszynianki" przez organy administracji publicznej Republiki Słowackiej.

Slaw

[FOTO: PE]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook