Jedynie prawda jest ciekawa


Energa: rozmowy ugodowe ws. umów na zakup zielonych certyfikatów

15.03.2018
energa
Energa: rozmowy ugodowe ws. umów na zakup zielonych certyfikatów

Trwają rozmowy ugodowe z czterema z grupy 22 podmiotów, w stosunku do których spółka Energa-Obrót przestała realizować umowy na zakup świadectw pochodzenia energii z OZE, tzw. zielonych certyfikatów.

11 września 2017 r. Energa Obrót ogłosiła, że uznaje za nieważne 150 umów z farmami wiatrowymi na zakup zielonych certyfikatów, a zaprzestaje realizacji 22 z nich, jak to określił ówczesny prezes Energi Daniel Obajtek, "skrajnie niekorzystnych" i "niewypowiadalnych". Jednocześnie poinformowano o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych przeciw operatorom farm i finansujących ich budowę bankom w celu stwierdzenia nieważności tych umów w momencie zawarcia. Według Energi umowy prawdopodobnie są nieważne, bo zawarto je bez przetargów.

"Jeżeli chodzi o cztery podmioty, prowadzimy rozmowy ugodowe, w dwóch przypadkach są one bardzo zaawansowane. Chce nam się wierzyć, że rozwiązanie będzie w ciągu miesięcy. Wydaje nam się, że te rozmowy są prowadzone w dobrej atmosferze i dobrej wierze" - poinformował w czwartek mec. Przemysław Maciak z reprezentującej w tych sprawach energetyczną spółkę kancelarii SMM Legal.

Jak podkreślił, cztery podmioty, z którymi prowadzone są rozmowy, reprezentują ok. 210 MW, czyli ok. połowy mocy wiatrowych w posiadaniu wszystkich 22 podmiotów, z którymi umowy przestały być realizowane. Mec. Maciak poinformował też, że ze strony grupy tych podmiotów złożono "co najmniej kilkanaście" wniosków o zabezpieczenie roszczeń, ale "90 proc. decyzji wydanych przez sądy" są dla Energi pozytywne, czyli oddalające te wnioski. W sześciu przypadkach złożono zażalenia na decyzje i sprawy są dalej w toku.

Trzy przypadki Energa skierowała do arbitrażu. Jak mówił mec. Maciak, pierwszych rozstrzygnięć w kwestii postępowań arbitrażowych można się spodziewać "w okolicach lipca". Wyjaśnił, że będą to "wstępne wyroki", które będą przesądzały kwestie prawne - czy mamy do czynienia z nieważnością umów czy nie. Pełnomocnik Energi poinformował również, że równolegle złożono 43 wnioski o zawezwanie do prób ugodowych. Chodzi o roszczenia Energi z tytułu nienależnego wzbogacenia adresatów wniosków i "tutaj nie doszło nigdzie do zawarcia ugody".

jb/PAP


Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook