Jedynie prawda jest ciekawa


Energa: rozmowy ugodowe ws. umów na zakup zielonych certyfikatów

15.03.2018
energa
Energa: rozmowy ugodowe ws. umów na zakup zielonych certyfikatów

Trwają rozmowy ugodowe z czterema z grupy 22 podmiotów, w stosunku do których spółka Energa-Obrót przestała realizować umowy na zakup świadectw pochodzenia energii z OZE, tzw. zielonych certyfikatów.

11 września 2017 r. Energa Obrót ogłosiła, że uznaje za nieważne 150 umów z farmami wiatrowymi na zakup zielonych certyfikatów, a zaprzestaje realizacji 22 z nich, jak to określił ówczesny prezes Energi Daniel Obajtek, "skrajnie niekorzystnych" i "niewypowiadalnych". Jednocześnie poinformowano o wszczęciu postępowań sądowych i arbitrażowych przeciw operatorom farm i finansujących ich budowę bankom w celu stwierdzenia nieważności tych umów w momencie zawarcia. Według Energi umowy prawdopodobnie są nieważne, bo zawarto je bez przetargów.

"Jeżeli chodzi o cztery podmioty, prowadzimy rozmowy ugodowe, w dwóch przypadkach są one bardzo zaawansowane. Chce nam się wierzyć, że rozwiązanie będzie w ciągu miesięcy. Wydaje nam się, że te rozmowy są prowadzone w dobrej atmosferze i dobrej wierze" - poinformował w czwartek mec. Przemysław Maciak z reprezentującej w tych sprawach energetyczną spółkę kancelarii SMM Legal.

Jak podkreślił, cztery podmioty, z którymi prowadzone są rozmowy, reprezentują ok. 210 MW, czyli ok. połowy mocy wiatrowych w posiadaniu wszystkich 22 podmiotów, z którymi umowy przestały być realizowane. Mec. Maciak poinformował też, że ze strony grupy tych podmiotów złożono "co najmniej kilkanaście" wniosków o zabezpieczenie roszczeń, ale "90 proc. decyzji wydanych przez sądy" są dla Energi pozytywne, czyli oddalające te wnioski. W sześciu przypadkach złożono zażalenia na decyzje i sprawy są dalej w toku.

Trzy przypadki Energa skierowała do arbitrażu. Jak mówił mec. Maciak, pierwszych rozstrzygnięć w kwestii postępowań arbitrażowych można się spodziewać "w okolicach lipca". Wyjaśnił, że będą to "wstępne wyroki", które będą przesądzały kwestie prawne - czy mamy do czynienia z nieważnością umów czy nie. Pełnomocnik Energi poinformował również, że równolegle złożono 43 wnioski o zawezwanie do prób ugodowych. Chodzi o roszczenia Energi z tytułu nienależnego wzbogacenia adresatów wniosków i "tutaj nie doszło nigdzie do zawarcia ugody".

jb/PAP


Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook