Jedynie prawda jest ciekawa


Ekspert: fuzja Orlenu i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki

27.02.2018
Orlenflickr
Ekspert: fuzja Orlenu i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki

Fuzja PKN Orlen i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki - ocenia ekspert energetyczny z Instytutu Staszica dr Dawid Piekarz. Jego zdaniem, połączony koncern miałby np. lepszą pozycję wobec dostawców ropy, a krajowa konkurencja nie powinna być zagrożona.

We wtorek PKN Orlen ogłosił, że podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny ws. przejęcia co najmniej 53 proc. udziałów Grupy Lotos. - Ewidentnym plusem tej transakcji będzie budowa silnego i zintegrowanego koncernu. Większość państw ma już jeden narodowy koncern, który jest w stanie konkurować na rynku europejskim. I są to zazwyczaj firmy z udziałem państwa albo wspierane przez dane państwo - powiedział PAP Piekarz.

Zlikwidowana zatem zostałaby pewna dwoistość, i powstanie jeden koncern, który będzie miał znacznie większą siłę ekonomiczną, produkcyjną, finansową itd. - ocenił. - To się oczywiście może przełożyć na np. lepszą pozycję negocjacyjną wobec dostawców surowca, z drugiej strony na lepszą pozycję na rynku petrochemicznym, gdzie obie łączące się firmy są silne - powiedział. Zdaniem Piekarza, posiadanie jednej zintegrowanej infrastruktury może np. pomóc w realizacji ważnych zadań z punktu widzenia całej gospodarki, np. budowy infrastruktury elektromobilności. - Któż może zrobić infrastrukturę ładowania, jak nie koncerny paliwowe - wskazał.

Dawid Piekarz ocenił także, że połączenie nie powinno zagrozić konkurencji na polskim rynku. - W tej chwili tego typu koncerny nie działają na zamkniętym rynku polskim, tylko na europejskim. A na rynku polskim dotychczas konkurowały nie Orlen z Lotosem, tylko Orlen, Lotos, ale też BP, Shell itd. Czyli mniejsze i większe, wręcz globalne firmy paliwowe, ale też małe lokalne sieci - powiedział. Wskazał, że co prawda większość z nich i tak zaopatruje się w paliwa w Orlenie lub Lotosie, ale ceny hurtowe są kształtowane przez czynniki makroekonomiczne i odnoszą się do notowań na giełdach europejskich.

- To, że zamiast dwóch podmiotów pojawi się jeden, nie spowoduje, że w hurcie będzie mógł sobie na więcej pozwolić. Cena na konkretnej stacji jest kształtowana przez rynek lokalny. Czyli to, że zamiast Orlenu i Lotosu będzie firma, mająca jednego właściciela też niewiele zmieni w sytuacji. Połączony koncern będzie musiał konkurować z dziesiątkami różnej wielkości firm i sieci - wyjaśnił Piekarz.

Jego zdaniem, nie ma więc zagrożenia, iż tego typu połączenie spowoduje odczuwalny wzrost cen paliw na polskim rynku. - Natomiast być może lepsza pozycja koncernu w negocjacjach z dostawcami, zredukowanie dublujących się kosztów, może wręcz spowodować spadek kosztów funkcjonowania i przełożyć się pozytywnie na ceny paliw z punktu widzenia konsumentów - powiedział Piekarz. Dodatkowo, według niego, jeden duży koncern, w sytuacji silnych wahań koniunkturalnych, będzie miał większą siłę ekonomiczną, żeby stabilizować ceny w Polsce.

PAP
Fot: Flickr

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook