Jedynie prawda jest ciekawa


Ekspert: fuzja Orlenu i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki

27.02.2018
Orlenflickr
Ekspert: fuzja Orlenu i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki

Fuzja PKN Orlen i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki - ocenia ekspert energetyczny z Instytutu Staszica dr Dawid Piekarz. Jego zdaniem, połączony koncern miałby np. lepszą pozycję wobec dostawców ropy, a krajowa konkurencja nie powinna być zagrożona.

We wtorek PKN Orlen ogłosił, że podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny ws. przejęcia co najmniej 53 proc. udziałów Grupy Lotos. - Ewidentnym plusem tej transakcji będzie budowa silnego i zintegrowanego koncernu. Większość państw ma już jeden narodowy koncern, który jest w stanie konkurować na rynku europejskim. I są to zazwyczaj firmy z udziałem państwa albo wspierane przez dane państwo - powiedział PAP Piekarz.

Zlikwidowana zatem zostałaby pewna dwoistość, i powstanie jeden koncern, który będzie miał znacznie większą siłę ekonomiczną, produkcyjną, finansową itd. - ocenił. - To się oczywiście może przełożyć na np. lepszą pozycję negocjacyjną wobec dostawców surowca, z drugiej strony na lepszą pozycję na rynku petrochemicznym, gdzie obie łączące się firmy są silne - powiedział. Zdaniem Piekarza, posiadanie jednej zintegrowanej infrastruktury może np. pomóc w realizacji ważnych zadań z punktu widzenia całej gospodarki, np. budowy infrastruktury elektromobilności. - Któż może zrobić infrastrukturę ładowania, jak nie koncerny paliwowe - wskazał.

Dawid Piekarz ocenił także, że połączenie nie powinno zagrozić konkurencji na polskim rynku. - W tej chwili tego typu koncerny nie działają na zamkniętym rynku polskim, tylko na europejskim. A na rynku polskim dotychczas konkurowały nie Orlen z Lotosem, tylko Orlen, Lotos, ale też BP, Shell itd. Czyli mniejsze i większe, wręcz globalne firmy paliwowe, ale też małe lokalne sieci - powiedział. Wskazał, że co prawda większość z nich i tak zaopatruje się w paliwa w Orlenie lub Lotosie, ale ceny hurtowe są kształtowane przez czynniki makroekonomiczne i odnoszą się do notowań na giełdach europejskich.

- To, że zamiast dwóch podmiotów pojawi się jeden, nie spowoduje, że w hurcie będzie mógł sobie na więcej pozwolić. Cena na konkretnej stacji jest kształtowana przez rynek lokalny. Czyli to, że zamiast Orlenu i Lotosu będzie firma, mająca jednego właściciela też niewiele zmieni w sytuacji. Połączony koncern będzie musiał konkurować z dziesiątkami różnej wielkości firm i sieci - wyjaśnił Piekarz.

Jego zdaniem, nie ma więc zagrożenia, iż tego typu połączenie spowoduje odczuwalny wzrost cen paliw na polskim rynku. - Natomiast być może lepsza pozycja koncernu w negocjacjach z dostawcami, zredukowanie dublujących się kosztów, może wręcz spowodować spadek kosztów funkcjonowania i przełożyć się pozytywnie na ceny paliw z punktu widzenia konsumentów - powiedział Piekarz. Dodatkowo, według niego, jeden duży koncern, w sytuacji silnych wahań koniunkturalnych, będzie miał większą siłę ekonomiczną, żeby stabilizować ceny w Polsce.

PAP
Fot: Flickr

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook