Jedynie prawda jest ciekawa


Ekolodzy chcą powtórki z Rospudy

23.05.2017

„Jesteśmy gotowi podjąć różnego rodzaju działania, które skutecznie zablokują MŚ (...). W jaki sposób możemy to zrobić? Mamy mnóstwo metod działania”.

Jeżeli resort środowiska nie wycofa się z prowadzonych cięć w Puszczy Białowieskiej, ekolodzy nie wykluczają powtórki z protestów, jakie miały miejsce dekadę temu w Dolinie Rospudy - wynika z informacji organizacji ekologicznych przedstawionych na wtorkowej konferencji. Resort apeluje o ostudzenie emocji. 

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha w rozmowie z PAP zaapelował o ostudzenie emocji w dyskusji ws. Puszczy Białowieskiej. 

"Apeluje o ostudzenie emocji zwłaszcza przedstawicieli organizacji pozarządowych, które złożyły wcześniej skargę na Polskę do KE. Skarżenie się na Polskę do instytucji międzynarodowych jest ostatnio modne w niektórych kręgach, to jednak dość przykra moda" - powiedział. 

Organizacje ekologiczne zapowiadają jednak możliwość zaostrzenia protestu w sprawie działań ministerstwa w Puszczy. 

"Do tej pory przyglądaliśmy się temu co się dzieje w Puszczy Białowieskiej, zbieraliśmy dane. Uważamy natomiast, że wszystko to poszło w złą stronę i tak naprawdę sam monitoring nie wystarcza. Być może wszelkie działania, które do tej pory prowadziliśmy nie wystarczają. Nie wykluczamy jakiejś mocniejszej formy protestu w najbliższym czasie" - powiedział na konferencji Dawid Kaźmierczak z Fundacji Dzika Polska. 

Dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki dodał, że ekolodzy nie mogą dłużej biernie przyglądać się temu co się dzieje w Puszczy. 

"To apel i wołanie w ostatnim momencie, kiedy to można zaprzestać dewastacji dziedzictwa przyrodniczego. To jest wołanie do rządu polskiego, aby nie pozostawiał puszczy w rękach ministra środowiska (...) Jesteśmy gotowi podjąć różnego rodzaju działania, które skutecznie zablokują Ministerstwo Środowiska i leśników w dewastacji przyrody. W jaki sposób możemy to zrobić? Mamy mnóstwo metod działania" - zapowiedział. 

Pięć organizacji ekologicznych we wspólnym komunikacie wskazało, że "działania mogą przyjąć formę protestów znanych z Rospudy". 

Dekadę temu po protestach ekologów i interwencji Komisji Europejskiej budowa obwodnicy Augustowa, która miała przebiegać przez Rospudę została wstrzymana. Obwodnica ostatecznie powstała, ale w innym miejscu. By nie dopuścić do budowy na początku 2007 r. ekolodzy przykuwali się do drzew, które miały być wycinane pod planowany przebieg trasy. Swoje akcje protestacyjne prowadzili też mieszkańcy Augustowa, domagając się jak najszybszej budowy, bo ruch tirów przejeżdżających przez miasto w tranzycie od i do granicy z Litwą był dla miasta bardzo uciążliwy. Wielokrotnie organizowano protesty, blokady dróg, mieszkańcy protestowali też przeciwko akcji ekologów, bo obawiali się, że raz wstrzymana inwestycja nigdy nie zostanie dokończona. 

Rzecznik MŚ zapewnił, że resort "jako pierwszy jest zainteresowany przywróceniem Puszczy do stanu sprzed, kiedy zachwycała swoim pięknem i majestatem". Przekonywał, że ministerstwo działa też zgodnie z prawem europejskim. 

"Pragnę przypomnieć, że minister Jan Szyszko wygrał sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dotyczącą Rospudy, o której mówią tzw. ekolodzy. Czy ci, którzy uważają się za świetnych znawców prawa europejskiego w zakresie przyrody o tym zapomnieli? Dzisiaj przedstawiciele organizacji pokazali swoje prawdziwe oblicze. Najwyraźniej nie chodzi o dobro Puszczy, tylko o wszczynanie awantury" - dodał rzecznik. 

Mucha pytany, o to kiedy resort prześle odpowiedź KE ws. Puszczy, zapewnił, że tak jak to miało miejsce rok temu "ministerstwo odpowie na pismo Komisji i uczyni to z zachowaniem wszelkich procedur". 

W połowie kwietnia KE poinformowała, że w związku z decyzją o zwiększonej wycince w Puszczy Białowieskiej, przeszła do drugiego etapu - prowadzonej od ubiegłego roku - procedury przeciwko Polsce. KE wezwała nasz kraj do wstrzymania zaplanowanych cięć w Puszczy. Komisja postępowanie przeciwko Polsce wszczęła w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu trwała wymiana korespondencji między resortem a Komisją Europejską. 

Minister środowiska Jan Szyszko mówił niedawno dziennikarzom, że nie obawia się sporu w Trybunale ws. Puszczy Białowieskiej. 

"Myślę, że to będzie naprawdę niezwykle potrzebne, żebyśmy spór zakończyli w Trybunale dlatego, że dane, które mamy, o ile nie przekonają Komisji (Europejskiej - PAP), to myślę, że najwyższy czas, żeby rzeczywiście zakończyły się w Trybunale" - powiedział wówczas szef MŚ. 

ak/PAP 

[fot. YouTube/Lasy Państwowe]

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook