Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

EBOR: Zmiany w OFE korzystne dla budżetu

13.09.2013

Bezpośrednie skutki zmian w OFE dla budżetu są jednoznacznie pozytywne, jednocześnie skutki dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego będą negatywne i dotkliwe - ocenia Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w piątkowym raporcie poświęconym zmianom w polskim systemie emerytalnym.

"Bezpośrednie skutki fiskalne są jednoznacznie pozytywne. (...) Jednocześnie, drugą stroną medalu tych zmian jest oczywiście to, że budżet weźmie na siebie dodatkowe zobowiązania wynikające z emerytur wypłacanych w przyszłości" - napisano w raporcie.

"Jednocześnie, szkody dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego będą natychmiastowe i dotkliwe" - dodano.

Wśród negatywnych skutków reform OFE dla rynku kapitałowego EBOR wskazuje m.in. to, że "główne źródło długoterminowych inwestycji zorientowanych na ryzyko zostanie w Polsce zmarginalizowane", a także "skurczenie się rynku rządowych obligacji, być może przy zmniejszonej płynności".

Ponadto, w ocenie EBOR, OFE mogą przyjąć "bardziej pasywny styl inwestowania", a ich udział na giełdzie, IPO i prywatyzacji może się zmniejszyć.

EBOR ocenia, że zmiana w polskim systemie emerytalnym "wysyła jasny, negatywny sygnał" dla innych krajów w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.

"W otoczeniu niskiego wzrostu presja na budżet pozostaje duża i może skłonić innych do rozważenia podobnych opcji" - napisano w raporcie.

Na początku września rząd zaproponował przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS oraz dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS. OFE nie będą mogły też inwestować w obligacje skarbowe ani gwarantowane przez Skarb Państwa.

PAP/run

fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. bank77 27.03.2017

  Polacy coraz bardziej się bogacą

  Dziennik.pl podaje, że imponujący jest obecnie w Polsce skok zarobków.

 2. grupawyszehradzka111 27.03.2017

  Polska biznesowym liderem V4

  - Najłatwiej prowadzić biznes w Polsce wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju.

 3. koleee 27.03.2017

  KE dofinansuje bilety dla młodzieży z UE

  Komisja Europejska przeznaczy 2,5 mln euro na dofinansowanie biletów dla 7 tys. młodych mieszkańców UE na podróż do dowolnego kraju unijnego.

 4. taurrr 27.03.2017

  Grupa Tauron i jej spółki zgłosiły najwięcej projektów do PBSE

  PBSE to sektorowy program, będący skierowaną do sektora elektroenergetycznego częścią Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój".

 5. moodyspolskieradioSI 27.03.2017

  Moody's optymistycznie o polskim PKB

  Agencja ratingowa Moody's podwyższyła szacunek PKB Polski na 2017 r. do 3,2 proc. rok do roku z 2,9 proc. rdr prognozowanych w styczniu - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Agencja oceniła, iż perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce się poprawiły.

 6. 1280px-Zamekkrolewskifasadasaska02 26.03.2017

  Warszawa: Szczyt premierów V4 i Kongres Innowatorów

  W Warszawie 27-28 marca 2017 r. odbędzie się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw V4.

 7. ketchup-356438960720 26.03.2017

  GfK: Na sosy i dressingi wydaliśmy 1,3 mld zł

  - Polskie gospodarstwa domowe przeznaczyły w ubiegłym roku na zakupy produktów z kategorii sosów i dressingów niemal 1,3 mld złotych - wynika z danych firmy GfK.

 8. dzeicko-steff 25.03.2017

  Szefowa MRPiPS : Polacy nie marnotrawią środków z 500 plus

  Polacy nie marnotrawią środków z Programu 500 plus; nie potwierdziły się też obawy, że program spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy - mówiła w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook