Jedynie prawda jest ciekawa


Dzieci w szerokich objęciach "500+"

07.02.2017

Rekordzistą w otrzymywaniu zasiłku jest Potworów (woj. mazowieckie), gdzie uposażenie zostało przyznane dla 90 proc. młodzieży poniżej 18 roku życia.

Według danych statystycznych w skali całego kraju, wsparciem programem „500+” jest objętych 55 proc. dzieci poniżej 18 roku życia. Występują jednak takie gminy, gdzie zasiłek dostaje nawet 80 proc. nieletnich.

Rekordzistą jest Potworów (woj. mazowieckie), gdzie uposażenie zostało przyznane dla 90 proc. młodzieży poniżej 18 roku życia. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przyznaje, że „są to zaskakujące dane”.
"Trzeba wziąć pod uwagę to, że wszystkich gmin w Polsce jest 2,5 tys. Innymi słowy, bardzo duża grupa dzieci objętych świadczeniem wychowawczym występuje w niewielkiej części kraju" — tłumaczy Bartosz Marczuk.

Ministerstwo podkreśla, że dąży do tego, aby poznać przyczyny, które spowodowały, że niektóre gminy w znaczny sposób odbiegają od średniej krajowej. Szczególną uwagę przykuwa fakt, że w takich miejscach zasiłek jest pobierany na pierwsze dziecko. Taka sytuacja może się zdarzyć jeżeli opiekunowie nie spełniają kryterium dochodowego na jednego członka rodziny. Tego typu przypadków jest znaczeni więcej, niż szacował rząd.

"W naszej gminie świadczenie otrzymuje 923 dzieci pochodzących z 527 rodzin. Wielu rodziców nie uzyskuje żadnych dochodów lub są one zbyt niskie, bo wynoszą one ok. 230 zł na osobę. To oznacza, że mogą otrzymywać również 500 zł na swoje pierwsze dziecko" - przekonuje Urszula Michalak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sadkowicach.

Dodaje również, że uzyskanie świadczenia na pierwszego potomka również sprzyja wielodzietności, bo dochód w takim przypadku jest dzielony na większą liczbę osób.


[foto.wpolityce.pl]


MW/Dziennik Gazeta Prawna

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook