Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Życie codzienne musi być dla każdego dostępne

27.04.2017

Dostrzegacie ważne problemy, które dla wielu w pełni sprawnych ludzi są niedostrzegalne, przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda do tegorocznych laureatów konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności".

W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom 2. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności". Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego, uwzględniającego potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Konkurs organizowana przez Fundację Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. -To, że możemy patronować jako para prezydencka temu wielkiemu wydarzeniu jest czymś, co bardzo głęboko przeżywamy. Chcę to powiedzieć z całą mocą - to nie jest tak, że dla nas to jest tylko kolejna uroczystość w Pałacu Prezydenckim. To jest jedna z najważniejszych uroczystości w moim osobistym poczuciu, jakie mają miejsce w roku. To jest dla nas wielki zaszczyt, że możemy po raz drugim brać w tym udział- podkreślił prezydent.

Gratulując laureatom nagród prezydent ocenił, że świadczą one o ich wielkości. -Bo w życiu przeciętnego człowieka, który żyje swoim codziennym życiem, a jest w pełni sprawny, to są elementy, które są niezauważalne. Niezauważalne jest, że jest jakiś próg, który trzeba przekroczyć. Niedostrzegalne jest, jeżeli ma się dobry wzrok, że coś jest słabo widoczne, mało czytelne, napisane małymi literami. Dlatego tak wiele niedoskonałości jest jeszcze w naszym świecie pod tym względem. I chciałem ogromnie podziękować za to, że państwo ten problem dostrzegacie- mówił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, według oficjalnych danych ponad 12 proc. mieszkańców Polski to osoby niepełnosprawne. -To jest 4,7 mln ludzi. To jest ponad dwa razy Warszawa. Więc jest to naprawdę bardzo dużo- podkreślił prezydent. Według niego kiedy jest mowa o dostępności czy integracji, trzeba przede wszystkim pamiętać o zakazie dyskryminacji, zapisanym w art. 32 konstytucji. -W życiu codziennym nikt nie może być dyskryminowany, czyli życie codzienne musi być dla każdego dostępne. To jest dla nas bardzo ważne zadanie. Niech ta nasza konstytucja nie będzie tylko na papierze. Bardzo często się ostatnio o niej mówi, ale w ilu punktach, takich niezwykle ważnych, codziennych ona jest wyłącznie na papierze cały czas w naszym kraju- powiedział.

Prezydent podziękował laureatom konkursu za to, że walczą, by art. 32 konstytucji, który mówi o wolności przemieszczania się i wyboru miejsca zamieszkania, nie pozostał tylko zapisem na papierze. -Ta wolność oznacza czasem windę, oznacza pojazd, oznacza udogodnienia w środkach komunikacji publicznej- mówił Duda. Jak dodał, dzięki takim działaniom Polska jest państwem prawdziwie nowoczesnym. -To jest jedna z najważniejszych rzeczy, po których poznaje się, czy państwo jest państwem nowoczesnym, bo nowoczesne państwo to państwo, które myśli o obywatelu, państwo solidarne- podkreślił prezydent.

Przewodniczący Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich Tadeusz Markowski zaznaczył, że idea konkursu zrodziła się z refleksji, że najlepsze rozwiązania służące poprawie dostępności przestrzeni publicznej rodzą siew wyniku rozmów z osobami niepełnosprawnymi. -Towarzystwo Urbanistów Polskich organizuje ogólnopolski konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną, ale to jest nasz konkurs, natomiast w tym wypadku chcemy razem o tej przestrzeni rozmawiać- podkreślił.

Prezes Fundacji Integracja oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski mówił, że laureaci konkursu to osoby świadome, które wiedzą na czym polega dostępność i mają świadomość, że ta dostępność jest konieczna, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły sprawnie funkcjonować. -Dostępność wszystkim nam się opłaca, dlatego dziękuję panie prezydencie, że możemy tę dostępność promować w instytucjach publicznych, prywatnych, w samorządach- zauważył. 

Nagrody w konkursie "Lider Dostępności" są przyznawane w ośmiu kategoriach: samorząd, architekt/urbanista, obiekt usługowy, przestrzeń publiczna, sieć placówek, obiekt zabytkowy, obiekt mieszkalny oraz Grand Prix - nagroda specjalna, przyznawana dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii). W tym roku przyznano je po raz drugi. 

Grand Prix zdobyły w tym roku Katowice, w których - jak podkreślono - powstaje coraz więcej dostępnych obiektów, a w starych usuwane są bariery. Nagrodę w kategorii Architekt/ urbanista odebrał Tomasz Konior. -Marzę o tym, żeby nie było podziałów, barier, żebyśmy wszyscy wchodzili jednym wejściem do budynków, żebyśmy czuli się jedną wspólnotą, żeby by architektura i urbanistyka nam do ego służyła, ponad stylami, ponad wszelkim naszymi ambicjami. To jest absolutnie podstawowa rzecz - przestrzeń publiczna dla każdego z nas- powiedział. 

W kategorii obiekt usługowy zwyciężyło Lotnisko im Fryderyka Chopina, w kategorii przestrzeń publiczna - plac miejski z targowiskiem i ratuszem w Siechnicach, w kategorii sieć placówek - Uniwersytet Warszawski. W kategorii obiekt zabytkowy - znajdująca się na terenie Łazienek Królewskich Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Formiernia. W tej kategorii przyznano też wyróżnienie dla Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie. W kategorii obiekt mieszkalny zwyciężył Dom Studenta nr 4 przy ul. Zamenhofa w Warszawie.

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 6. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 7. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook