Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Życie codzienne musi być dla każdego dostępne

27.04.2017

Dostrzegacie ważne problemy, które dla wielu w pełni sprawnych ludzi są niedostrzegalne, przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda do tegorocznych laureatów konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności".

W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom 2. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności". Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego, uwzględniającego potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Konkurs organizowana przez Fundację Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. -To, że możemy patronować jako para prezydencka temu wielkiemu wydarzeniu jest czymś, co bardzo głęboko przeżywamy. Chcę to powiedzieć z całą mocą - to nie jest tak, że dla nas to jest tylko kolejna uroczystość w Pałacu Prezydenckim. To jest jedna z najważniejszych uroczystości w moim osobistym poczuciu, jakie mają miejsce w roku. To jest dla nas wielki zaszczyt, że możemy po raz drugim brać w tym udział- podkreślił prezydent.

Gratulując laureatom nagród prezydent ocenił, że świadczą one o ich wielkości. -Bo w życiu przeciętnego człowieka, który żyje swoim codziennym życiem, a jest w pełni sprawny, to są elementy, które są niezauważalne. Niezauważalne jest, że jest jakiś próg, który trzeba przekroczyć. Niedostrzegalne jest, jeżeli ma się dobry wzrok, że coś jest słabo widoczne, mało czytelne, napisane małymi literami. Dlatego tak wiele niedoskonałości jest jeszcze w naszym świecie pod tym względem. I chciałem ogromnie podziękować za to, że państwo ten problem dostrzegacie- mówił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, według oficjalnych danych ponad 12 proc. mieszkańców Polski to osoby niepełnosprawne. -To jest 4,7 mln ludzi. To jest ponad dwa razy Warszawa. Więc jest to naprawdę bardzo dużo- podkreślił prezydent. Według niego kiedy jest mowa o dostępności czy integracji, trzeba przede wszystkim pamiętać o zakazie dyskryminacji, zapisanym w art. 32 konstytucji. -W życiu codziennym nikt nie może być dyskryminowany, czyli życie codzienne musi być dla każdego dostępne. To jest dla nas bardzo ważne zadanie. Niech ta nasza konstytucja nie będzie tylko na papierze. Bardzo często się ostatnio o niej mówi, ale w ilu punktach, takich niezwykle ważnych, codziennych ona jest wyłącznie na papierze cały czas w naszym kraju- powiedział.

Prezydent podziękował laureatom konkursu za to, że walczą, by art. 32 konstytucji, który mówi o wolności przemieszczania się i wyboru miejsca zamieszkania, nie pozostał tylko zapisem na papierze. -Ta wolność oznacza czasem windę, oznacza pojazd, oznacza udogodnienia w środkach komunikacji publicznej- mówił Duda. Jak dodał, dzięki takim działaniom Polska jest państwem prawdziwie nowoczesnym. -To jest jedna z najważniejszych rzeczy, po których poznaje się, czy państwo jest państwem nowoczesnym, bo nowoczesne państwo to państwo, które myśli o obywatelu, państwo solidarne- podkreślił prezydent.

Przewodniczący Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich Tadeusz Markowski zaznaczył, że idea konkursu zrodziła się z refleksji, że najlepsze rozwiązania służące poprawie dostępności przestrzeni publicznej rodzą siew wyniku rozmów z osobami niepełnosprawnymi. -Towarzystwo Urbanistów Polskich organizuje ogólnopolski konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną, ale to jest nasz konkurs, natomiast w tym wypadku chcemy razem o tej przestrzeni rozmawiać- podkreślił.

Prezes Fundacji Integracja oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski mówił, że laureaci konkursu to osoby świadome, które wiedzą na czym polega dostępność i mają świadomość, że ta dostępność jest konieczna, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły sprawnie funkcjonować. -Dostępność wszystkim nam się opłaca, dlatego dziękuję panie prezydencie, że możemy tę dostępność promować w instytucjach publicznych, prywatnych, w samorządach- zauważył. 

Nagrody w konkursie "Lider Dostępności" są przyznawane w ośmiu kategoriach: samorząd, architekt/urbanista, obiekt usługowy, przestrzeń publiczna, sieć placówek, obiekt zabytkowy, obiekt mieszkalny oraz Grand Prix - nagroda specjalna, przyznawana dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii). W tym roku przyznano je po raz drugi. 

Grand Prix zdobyły w tym roku Katowice, w których - jak podkreślono - powstaje coraz więcej dostępnych obiektów, a w starych usuwane są bariery. Nagrodę w kategorii Architekt/ urbanista odebrał Tomasz Konior. -Marzę o tym, żeby nie było podziałów, barier, żebyśmy wszyscy wchodzili jednym wejściem do budynków, żebyśmy czuli się jedną wspólnotą, żeby by architektura i urbanistyka nam do ego służyła, ponad stylami, ponad wszelkim naszymi ambicjami. To jest absolutnie podstawowa rzecz - przestrzeń publiczna dla każdego z nas- powiedział. 

W kategorii obiekt usługowy zwyciężyło Lotnisko im Fryderyka Chopina, w kategorii przestrzeń publiczna - plac miejski z targowiskiem i ratuszem w Siechnicach, w kategorii sieć placówek - Uniwersytet Warszawski. W kategorii obiekt zabytkowy - znajdująca się na terenie Łazienek Królewskich Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Formiernia. W tej kategorii przyznano też wyróżnienie dla Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie. W kategorii obiekt mieszkalny zwyciężył Dom Studenta nr 4 przy ul. Zamenhofa w Warszawie.

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook