Jedynie prawda jest ciekawa


Sprzedano drewno najwyższej jakości za 4 mln zł

11.02.2017

Ponad 1,5 tys. metrów sześciennych najlepszego drewna sprzedała w XXV Submisji Drewna Cennego i Tartacznego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie. W tym roku leśnicy sprzedali całe oferowane drewno takich gatunków jak dąb, buk i jawor.

Ponad 1,5 tys. metrów sześciennych najlepszego drewna sprzedała w XXV Submisji Drewna Cennego i Tartacznego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie. Wartość sprzedanego w przetargu ofertowym drewna to prawie 4 mln zł. W tym roku leśnicy sprzedali całe oferowane drewno takich gatunków jak dąb, buk i jawor.

Nabywców nie znalazło jedynie blisko dziewięć metrów sześciennych drewna olchowego, jesionowego i brzozowego. Do szczecińskiej RDLP wpłynęło łącznie 14 ofert zakupu z Polski, Niemiec, Czech i Estonii. Najwyższą cenę osiągnęło drewno dębowe kupione przez estońską firmę, która zapłaciła za jego metr sześcienny ponad 6,7 tys. zł. To najwyższa cena uzyskana za metr surowca w 25-letniej historii szczecińskiej submisji.

Średnio za metr sześcienny dębiny udało się uzyskać nieco ponad 2,8 tys. zł, a drewna jaworowego ponad 2,7 tys. zł. To z kolei najwyższe średnie ceny za metr surowca, jakie odnotowano w historii submisji. Jak powiedział PAP Stanisław Bieniaś z wydziału marketingu szczecińskiej RDLP, cena dębu to wynik dobrej koniunktury, na którą wpływa m.in. ograniczona ilość tego surowca i rosnąca moda na dębowe meble, podłogi, czy inne przedmioty użytkowe.

W następnych latach cena dębu zapewne pójdzie jeszcze w górę - przewiduje. "Najdroższe drewno przeznaczane jest na produkcję forniru, czyli okleiny. Z metra sześciennego surowca powstaje około 700 metrów kwadratowych forniru. Przyklejony na płyty lub lite drewno, ale gorszej jakości, fornir daje elegancki wygląd, co kosztuje" - dodał Bieniaś. Zainteresowani kupnem jesiona płacili w tegorocznej submisji za metr sześcienny średnio 972 zł, za buk trzeba było zapłacić 663 zł, brzozę 490 zł, a olchę 660 zł. Cały surowiec wystawiony na submisji wybrany został spośród drewna pozyskanego w cięciach planowych. Przed zakupem nabywcy mogli obejrzeć drewno na placach, gdzie było składowane i złożyć konkretne oferty. Zainteresowani przed złożeniem ofert dokładnie oglądają barwę drewna i jego rysunek - powiedział Bieniaś. "Drewno ocenia się po wadach, to bez wad jest najdroższe.

Surowiec okleinowy musi mieć określoną liczbę słojów na centymetrze, chodzi o bardzo małe przyrosty. Bardzo mało jest drewna okleinowego, dlatego osiąga ono takie ceny" - dodał. Wartość nieco ponad 1,5 tys. metrów sześciennych sprzedanego surowca z wliczoną opłatą spedycyjną, to prawie 4 mln zł. Submisja organizowana przez RDLP w Szczecinie jest najstarszą submisją drewna cennego w kraju. Obszar RDLP w Szczecinie rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województwa zachodniopomorskiego oraz części lubuskiego i wielkopolskiego.

Powierzchnia lasów zarządzanych przez szczecińską RDLP to 659 tys. ha. Zachowały się tutaj zwarte i rozlegle kompleksy leśne, m.in. Puszcza Wkrzańska, Puszcza Goleniowska, Puszcza Bukowa, Puszcza Barlinecka, Puszcza Notecka. Na terenie dyrekcji pozyskuje się rocznie łącznie blisko 4 mln metrów sześciennych drewna. 

[fot.wpolityce.pl]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook