Jedynie prawda jest ciekawa


Druk 3D szansą rozwoju polskich firm

07.05.2017

Wykorzystanie druku 3D w przemyśle może przyczynić się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskich firm w świecie.

- Wykorzystanie druku 3D w przemyśle może - zdaniem specjalistów – przyczynić się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskich firm w świecie. Jednym z przykładów zastosowania tej innowacyjnej technologii jest pierwszy w Polsce prototyp samochodu elektrycznego, wyprodukowany w Radomiu.

Premiera modelu odbyła się w ubiegłym tygodniu podczas targów przemysłowych w Hanowerze. Wyprodukowano go w Centrum Druku 3D, funkcjonującym w Radomiu pod marką Infinitech 3D, w ramach Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii (RCIT).

Zdaniem prezesa RCIT Sebastiana Murawskiego to ciekawy i ambitny projekt, pokazujący ogromne możliwości druku 3D i jego zastosowania w przemyśle.

Model pojazdu wyprodukowano w skali 1:1, z żywicy światłoutwardzalnej (mieszanina ABS i poliwęglanu). "To największy na chwilę obecną model wydrukowany w radomskiej firmie Infinitech 3D" - podkreśla Murawski.

Wydruk w technologii SLA (Stereolitografia) trwał 720 godzin. Takie tempo - według prezesa – było możliwe dzięki zastosowaniu jednej z największych na świecie drukarek 3D w tej technologii, którą dysponuje radomska firma. Wymiary jej pola roboczego wynoszą 1500 na 750 na 550 mm.

Radomskie Centrum Innowacji i Technologii to spółka należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu. Placówka współpracuje z przedsiębiorstwami z różnych branż przemysłu oraz z instytucjami naukowo badawczymi, zajmującymi się innowacyjnymi rozwiązaniami dla potrzeb biznesu.

"Udostępniamy polskim przedsiębiorstwom innowacyjne technologie, które zwiększą ich konkurencyjność na rynkach światowych" - mówi prezes RCIT. "Naszą misją jest przyśpieszenie kolejnej rewolucji przemysłowej poprzez upowszechnienie w polskim przemyśle technologii druku 3D" – dodaje. Według niego to tylko kwestia czasu, gdy ta technologia - coraz chętniej wykorzystywana w krajach zachodniej Europy - rozpowszechni się także w Polsce.

Produkcja metodą przyrostową, popularnie nazywana drukiem 3D umożliwia szybkie wytwarzanie fizycznych modeli produktów lub ich części składowych, a także prototypów. Druk 3D pozwala m.in.: uzyskać kształty niedostępne w innych technologiach, zmniejszyć wagę produktów, zwiększyć ich wytrzymałość.

Murawski przyznaje, że nie jest to najtańsza technologią, ale - jak zaznacza - daje ona możliwość obniżenia innych kosztów. "Druk 3D pozwala np. ograniczyć ilość odpadów metalu, które są wytwarzane przy zastosowaniu technologii CNC. Przedsiębiorcy zyskują też na czasie, ponieważ w ciągu kilku czy kilkunastu godzin uzyskują efekt końcowy, na który w tradycyjnych technologiach trzeba byłoby czekać znacznie dłużej" - tłumaczy szef RCIT.

Do druku 3D służą specjalistyczne urządzenia, którymi dysponuje radomskie centrum. Ich wartość sięga kilkudziesięciu milionów złotych. Są to m.in. przemysłowe drukarki 3D przeznaczone do produkcji w metalu, w tworzywach (np. w poliamidzie i tzw. ABS – żywicach światłoutwardzalnych) oraz w ceramice (tlenku glinu, tlenku cyrkonu i hydroksyapatycie - minerale będącym składnikiem kości).

Powodem dumy radomskiego centrum jest amerykańskie urządzenie umożliwiające wydruki w metalu o wysokości ponad 2 metrów. "To jedyna tego typu maszyna w Polsce i w Europie, i jedna z nielicznych w świecie" - podkreśla prezes RCIT.

Uzupełnienie drukarek 3D stanowią m.in. skanery 3D oraz maszyny do obróbki skrawaniem (CNC). Jak zaznacza Murawski, skaner 3D pozwala na tzw. inżynierię odwrotną, czyli odtwarzanie zeskanowanych przedmiotów. "Możemy sobie wyobrazić bardzo stary samochód, który posiada jakiś detal wykończeniowy lub część niedostępną już na rynku. Przy użyciu urządzeń 3D możemy ten element zeskanować, a potem go wydrukować" - wyjaśnia szef radomskiego centrum.

Druk 3D jest wykorzystywany w wielu dziedzinach, m.in. w branży motoryzacyjnej, lotniczej, obronnej, górniczej, stoczniowej, ale także jubilerskiej, dizajnerskiej czy architektonicznej. Dzięki możliwości druku 3D w tytanie, ceramice i hydroksyapatycie może być on stosowany w chirurgii, ortopedii i stomatologii.

"Wiele osób, myśląc o druku 3D, wyobraża sobie drukowanie jakichś małych elementów, np. figurek czy kubków. Tymczasem nas interesują duże zadania, wspomagające przemysł, medycynę, wzornictwo przemysłowe; takie, które będą miały praktyczne zastosowanie w polskiej gospodarce" – podkreśla szef RCIT. Dodaje, że właśnie z tego powodu RCIT współpracuje zarówno z firmami stawiającymi na nowoczesny rozwój, jak z placówkami naukowo-badawczymi, które prowadzą badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami w przemyśle.

Wzrost innowacyjności Polski to jeden z priorytetów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wśród filarów Strategii są m.in. rozwój innowacyjnych firm oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Według rządu wzrost innowacyjności ma przeciwdziałać wpadnięciu przez nasz kraj w tzw. pułapkę przeciętnego produktu.

[Proteza ręki wydrukowana na drukarce 3 D, fot. pixabay.com]

Ilona Pecka (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook