Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Dietl: Pytanie o euro to świetny pomysł

23.05.2017

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy pytanie w sprawie przyjęcia w Polsce waluty euro mogłoby się znaleźć w zapowiedzianym przez niego referendum dotyczącym konstytucji. Doradca prezydencki, ekonomista dr Marek Dietl ocenia to jako dobry pomysł.

Pytanie o euro w referendum z punktu widzenia kształtowania społeczeństwa obywatelskiego to świetny pomysł - mówi PAP doradca prezydenta Andrzeja Dudy, ekonomista dr Marek Dietl. Jak dodaje, dotychczasowe dyskusje na temat europejskiej waluty w Polsce do niczego nie prowadziły, a referendum może stanowić przestrzeń do realnej debaty. 

Doradca prezydenta Dudy, ekonomista dr Marek Dietl uważa, że "być może dobrym sposobem byłoby przecięcie dyskusji w Polsce poprzez właśnie referendum". Jego zdaniem, dotychczas dyskusje na ten temat do niczego nie prowadziły. "Jest to zwykle dyskusja taka, że zwolennicy euro się spotykają razem, przekonują się, jak to jest dobrze, żeby było euro. A przeciwnicy też się spotykają razem i przekonują się, jak by było dobrze, żeby nie było euro" - stwierdził. 

Zdaniem dr. Dietla referendum może stanowić odpowiednią przestrzeń dla realnej debaty. "Czy umiemy jako ogół obywateli prowadzić rzeczową dyskusję na ten temat - to się dopiero okaże. Stąd obawy wicepremiera Morawieckiego też są zrozumiałe. Natomiast z punktu widzenia kształtowania społeczeństwa obywatelskiego to świetny pomysł" - ocenił. 

Prezydencki doradca przypomniał, że sondaże nie wskazują na to, by Polacy chcieli w Polsce wspólnej europejskiej waluty. "Przypadek Grecji nie zachęca do tego, żeby to robić" - podsumował Dietl i dodał: "Trzeba też zdawać sobie sprawę, że to co dla kraju małego - jak republiki nadbałtyckie - może być korzystne, dla większego kraju, dla szóstej gospodarki Europy, jaką jest Polska - może nie być korzystne". 

Dr Marek Dietl uważa, że dla dobra Unii Europejskiej kraje strefy euro nie powinny naciskać na Polskę metodami politycznymi. "Niestety wszystkie polityczne historie wokół euro nie służyły euro" - zauważył. "Politycznym było przyjęcie Grecji, która nie tworzyła optymalnego obszaru walutowego w sensie ekonomicznym z pozostałymi krajami" - zaznaczył ekonomista. 

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy pytanie w sprawie przyjęcia w Polsce waluty euro mogłoby się znaleźć w zapowiedzianym przez niego referendum dotyczącym konstytucji. Podkreślił, że jest to ważny temat. Odnosząc się do tego wicepremier Mateusz Morawiecki przekonywał, że "referendum jest bardzo poważnym narzędziem, nie należy go nadużywać i należy bardzo dokładnie przemyśleć". 

Doradca prezydenta odniósł się także do kwestii tak zwanych uśpionych polis - czyli polis z różnych przyczyn niezrealizowanych przez ich beneficjentów. "Rzeczpospolita" poinformowała, że rzecznik finansowy zwrócił się do prezydenta o inicjatywę ustawodawczą zmierzającą do uregulowania tej kwestii. "Dzisiaj jest jeszcze bardzo trudno wyrokować w jakim kierunku powinno iść to rozwiązanie. Może ta analogia jaka była z lokatami na martwych kontach, czyli przekazanie do BGK i zinwentaryzowanie, byłoby jakimś rozwiązaniem" - zaproponował Marek Dietl.


ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook