Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dobre perspektywy wydobycia gazu z łupków na Pomorzu

27.03.2014

W ramach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku odbyła się w czwartek debata na temat perspektywy przemysłowego wydobycia gazu z łupków na Pomorzu. B. wiceminister środowiska i b. Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak ocenił, że Pomorskie jest regionem najbardziej zaawansowanym pod względem poszukiwań gazu z łupków.

Poinformował, że na ponad 50 odwiertów poszukiwawczych wykonanych w Polsce, 27 znajduje się w Pomorskiem. Dodał, że większość z nich, z wyjątkiem czterech, „rokuje nieźle, a niektóre nawet bardzo dobrze".

Przedstawiciel jednej z firm prowadzących na Pomorzu poszukiwania gazu z łupków, dyrektor ds. rozwoju BNK Polska, Jacek Wróblewski, ocenił, że wydobycie przemysłowe i sprzedaż gazu na rynku wymaga jeszcze kilku lat ciężkiej pracy wszystkich koncesjonariuszy. Jak mówił, "nie wystarczy, że zrobimy udany zabieg szczelinowania, bo to tylko potwierdzi, że gaz jest i że potrafimy go wydobyć". "Aby gaz znalazł się na rynku, to musimy tych odwiertów wykonać dużo więcej" - tłumaczył. Argumentował, że "aby móc sprzedawać gaz na rynku, to odwiertów musi być kilkanaście - kilkadziesiąt i dopiero wtedy będzie to przemysłowe wydobycie". "Oprócz tego, że musi być potwierdzona możliwość technicznego wydobycia gazu, to jeszcze złoże musi być udokumentowane i muszą być: plan zagospodarowania przestrzennego, decyzje środowiskowe i koncesja na wydobycie" - wyjaśnił. Ocenił, że uzyskanie koncesji na wydobycie może potrwać kilka lat.

Tłumaczył, że jeśli w tym toku firmom poszukującym gazu uda się przeprowadzić zabiegi szczelinowania, które przyniosą dopływy gazu wskazujące na potencjał przemysłowy, to będzie sukces, ale to nie oznacza, że w tym roku rozpocznie się wydobycie gazu na skalę przemysłową. Firma BNK Polska przeprowadziła na Pomorzu 5 odwiertów poszukiwawczych. Wróblewski ocenił, że jeden z nich, Gapowo koło Kościerzyny, "jest obiecujący i w tym roku ma tam być wykonane szczelinowanie". Oprócz BNK, na Pomorzu koncesje na poszukiwanie gazu ma jeszcze 7 firm.

Piotr Woźniak jest przekonany, że potencjalne złoża węglowodorów dają szansę na rozwój Pomorza. Podał, że chodzi przede wszystkim o wpływy z podatków i nowe miejsca pracy. Przypomniał, że Pomorskie ponad 60 proc. wykorzystywanej energii importuje spoza regionu. Ocenił, że potencjalne złoża węglowodorów niekonwencjonalnych mogą przyczynić się na Pomorzu do zmiany tych proporcji na korzyść surowców energetycznych pozyskiwanych w regionie. "Mamy do czynienia z długofalową, ale dobrą perspektywą na uzyskiwanie w regionie pomorskim gazu z łupków, co daje długotrwałą perspektywę rozwojową" - mówił. Przekonywał, że "nie należy się bać tego zjawiska, bo współistnienie sektora wydobycia gazu z łupków np. z turystyką czy rolnictwem jest możliwe i jest do pogodzenia". Powołał się przy tym na przykłady z USA i Kanady.

Ryb, PAP

fot. [Wikimedia Commons/Karol Karolus]
Słowa kluczowe:

energetyka

,

Polska

,

Pomorskie

,

łupki

Warto poczytać

 1. email-6040091920 22.10.2016

  Elektroniczny podpis na poczcie

  Upowszechnienie elektronicznego podpisu to cel podpisanego w piątek trójstronnego porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Pocztą Polską i jej spółką córką - Pocztą Polską Usługi Cyfrowe.

 2. monitor-13072271920 22.10.2016

  Atak hakerów na internet w USA

  Hakerzy zaatakowali infrastrukturę internetową w Stanach Zjednoczonych. Skutkiem ataku była blokada popularnych stron internetowych oraz usług połączonych z siecią.

 3. market-1266663960720 22.10.2016

  Szybka reakcja Polski w sprawie skażonych jaj

  "Polska podjęła niezbędne działania w reakcji na wykrycie jaj skażonych salmonellą" - takie jest stanowisko Komisji Europejskiej.

 4. tesla-17389691280 22.10.2016

  Samochody Tesla promocją polskich mocy

  Rząd korzysta z fali popularności samochodu elektrycznego Tesla, by promować rozwój zużycia energii elektrycznej z polskich mocy, głównie węglowych.

 5. st-st 21.10.2016

  Gróbarczyk: Nie możemy stracić tej stoczni

  Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej Magdalena Smółka poinformowała na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że jest zmuszona do wystawienia przedsiębiorstwa na sprzedaż.

 6. coins-9486031280 21.10.2016

  Opozycja przeciw surowym karom za wyłudzenia VAT

  "Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy".

 7. knfwpolityce 21.10.2016

  Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

  Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?

 8. szym-st 21.10.2016

  Nord Stream 2 testem dla UE

  Szymański stwierdził, że Polska jest gotowa bronić fundamentalnych wartości Wspólnoty, nawet za cenę wejścia na drogę sądową.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook