Jedynie prawda jest ciekawa

Dobre perspektywy wydobycia gazu z łupków na Pomorzu

27.03.2014

W ramach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku odbyła się w czwartek debata na temat perspektywy przemysłowego wydobycia gazu z łupków na Pomorzu. B. wiceminister środowiska i b. Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak ocenił, że Pomorskie jest regionem najbardziej zaawansowanym pod względem poszukiwań gazu z łupków.

Poinformował, że na ponad 50 odwiertów poszukiwawczych wykonanych w Polsce, 27 znajduje się w Pomorskiem. Dodał, że większość z nich, z wyjątkiem czterech, „rokuje nieźle, a niektóre nawet bardzo dobrze".

Przedstawiciel jednej z firm prowadzących na Pomorzu poszukiwania gazu z łupków, dyrektor ds. rozwoju BNK Polska, Jacek Wróblewski, ocenił, że wydobycie przemysłowe i sprzedaż gazu na rynku wymaga jeszcze kilku lat ciężkiej pracy wszystkich koncesjonariuszy. Jak mówił, "nie wystarczy, że zrobimy udany zabieg szczelinowania, bo to tylko potwierdzi, że gaz jest i że potrafimy go wydobyć". "Aby gaz znalazł się na rynku, to musimy tych odwiertów wykonać dużo więcej" - tłumaczył. Argumentował, że "aby móc sprzedawać gaz na rynku, to odwiertów musi być kilkanaście - kilkadziesiąt i dopiero wtedy będzie to przemysłowe wydobycie". "Oprócz tego, że musi być potwierdzona możliwość technicznego wydobycia gazu, to jeszcze złoże musi być udokumentowane i muszą być: plan zagospodarowania przestrzennego, decyzje środowiskowe i koncesja na wydobycie" - wyjaśnił. Ocenił, że uzyskanie koncesji na wydobycie może potrwać kilka lat.

Tłumaczył, że jeśli w tym toku firmom poszukującym gazu uda się przeprowadzić zabiegi szczelinowania, które przyniosą dopływy gazu wskazujące na potencjał przemysłowy, to będzie sukces, ale to nie oznacza, że w tym roku rozpocznie się wydobycie gazu na skalę przemysłową. Firma BNK Polska przeprowadziła na Pomorzu 5 odwiertów poszukiwawczych. Wróblewski ocenił, że jeden z nich, Gapowo koło Kościerzyny, "jest obiecujący i w tym roku ma tam być wykonane szczelinowanie". Oprócz BNK, na Pomorzu koncesje na poszukiwanie gazu ma jeszcze 7 firm.

Piotr Woźniak jest przekonany, że potencjalne złoża węglowodorów dają szansę na rozwój Pomorza. Podał, że chodzi przede wszystkim o wpływy z podatków i nowe miejsca pracy. Przypomniał, że Pomorskie ponad 60 proc. wykorzystywanej energii importuje spoza regionu. Ocenił, że potencjalne złoża węglowodorów niekonwencjonalnych mogą przyczynić się na Pomorzu do zmiany tych proporcji na korzyść surowców energetycznych pozyskiwanych w regionie. "Mamy do czynienia z długofalową, ale dobrą perspektywą na uzyskiwanie w regionie pomorskim gazu z łupków, co daje długotrwałą perspektywę rozwojową" - mówił. Przekonywał, że "nie należy się bać tego zjawiska, bo współistnienie sektora wydobycia gazu z łupków np. z turystyką czy rolnictwem jest możliwe i jest do pogodzenia". Powołał się przy tym na przykłady z USA i Kanady.

Ryb, PAP

fot. [Wikimedia Commons/Karol Karolus]
Słowa kluczowe:

energetyka

,

Polska

,

Pomorskie

,

łupki

Warto poczytać

 1. Morawiecki20092017 22.09.2017

  Morawiecki: Mamy bardzo odważne założenia w gospodarce

  Przyjęliśmy bardzo odważne założenia makroekonomiczne, mikroekonomiczne, budżetowe, fiskalne, monetarne i regulacyjne - mówił w piątek Mateusz Morawiecki.

 2. Biedronkawiki 22.09.2017

  Założyciel Biedronki chwali Polskę. "Dobry kierunek do inwestowania"

  Alexandre Soares dos Santos, założyciel sieci Biedronka, w wywiadzie dla portugalskiej telewizji TVI24 wskazał Polskę jako dobry obszar do inwestowania. Podkreślił, że jest ona znacznie lepszym kierunkiem dla realizowania przedsięwzięć niż rodzima Portugalia.

 3. Lotnisko 22.09.2017

  Jest już szacunkowy koszt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. To ogromna kwota

  Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) może kosztować 30,9-34,9 mld zł; na obecnym etapie nie przesądzono o sposobie pozyskania finansowania - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Zakończenia podstawowego procesu inwestycyjnego planowane jest do 2027 r.

 4. Gry 22.09.2017

  Wiceminister finansów zapowiada wpływy z podatku od gier

  Resort finansów liczy, że planowane w tym roku wpływy z podatku od gier zostaną wykonane - powiedział PAP wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Zwrócił uwagę m.in. na większe zainteresowanie legalnymi zakładami wzajemnymi.

 5. SKOKwiki 21.09.2017

  SKOK-i apelują o zmianę prawa

  Apelujemy do polityków o naprawienie ustawy o SKOK-ach, aby była bardziej adekwatna do specyfiki kas - mówił w czwartek prezes Kasy Krajowej Rafał Matusiak.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook