Jedynie prawda jest ciekawa


Dobra zmiana w KNF

29.10.2016

Komisja Nadzoru Finansowego wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o Banku Spółdzielczym w Ciechanowie.

Urzędnicy nadzoru ostrzegają, że za „rozpowszechnianie fałszywych lub nierzetelnych informacji albo pogłosek dotyczących BS w Ciechanowie” (i każdej innej instytucji finansowej w Polsce) grozi surowa kara. 

To nie jedyny sygnał płynący ze strony instytucji nadzorujących polski sektor finansowy, który pokazuje, że nadrzędnym celem polityków i urzędników jest przede wszystkim stabilizowanie sytuacji na rynku. Zgodną troskę o ciechanowski bank i cały sektor spółdzielczy przejawiają wszystkie ważne państwowe instytucje. Od KNF, poprzez BFG, aż po NBP, którego prezes Adam Glapiński powiedział: - Od kilku dni obserwujemy odpływ depozytów spowodowany rozpowszechnianiem niesprawdzonych informacji o kłopotach banku spółdzielczego w Ciechanowie. W związku z tym uznaliśmy, że instytucje przez nas reprezentowane powinny zająć w związku z tym stanowisko. 

I chwilę po tym komunikacie uspokajał, że NBP jako ważny element sieci bezpieczeństwa finansowego na bieżąco monitoruje sytuację w banku spółdzielczym w Ciechanowie. 
Zarówno kontrolujący rynek finansowy urzędnicy, jak i odpowiadający za ten sektor politycy zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak bardzo przemyślane i roztropne muszą być ich decyzje. Tu każde źle wypowiedziane zdanie może spowodować nerwowość klientów. Każda nieprzemyślana strategia może zaowocować odpływem depozytów i zachwiać stabilnością rynku. 

Dlatego trzeba szczególnej odpowiedzialności za słowo i wyjątkowej precyzji, aby nie powodować i nie potęgować poczucia zagrożenia klientów. Widać to zachowanie po Komisji Nadzoru Finansowego, która w komunikacie umieszczonym na swojej stronie internetowej informuje: - W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów, KNF może, w drodze decyzji administracyjnej, nałożyć na każdego, kto dokonuje ww. manipulacji, karę pieniężną do wysokości do 200 tysięcy złotych lub karę pieniężną do wysokości dziesięciokrotności uzyskanej korzyści majątkowej albo obie te kary łącznie. 

Jakże różna to sytuacja od tej, z którą mieliśmy od czynienia w przypadku problemów sektora SKOK. Wówczas nie tylko czołowi urzędnicy KNF, ale także politycy, w tym przedstawiciele komisji finansów i ministerstwa finansów (a nawet premier RP!) wypowiadali się z zupełną beztroską. Odnieść można było wrażenie, że nadrzędnym celem polityków Platformy Obywatelskiej i niektórych urzędników była destabilizacja i upadek całego sektora. 

Przypomnijmy kilka takich wypowiedzi. W kwietniu 2015 roku wiceminister finansów Izabela Leszczyna zapowiadała, że SKOK-i nie są w żaden sposób zagrożone. Nagle, miesiąc przed wyborami, zmieniła się narracja w PO i od tej samej polityk usłyszeliśmy: — Sejmowa podkomisja ds. SKOK-ów ujawniła szereg nieprawidłowości w systemie kas, co wzbudziło poważne zaniepokojenie ministra finansów. Przy okazji wiceminister dodała, że sektor SKOK stał się niewypłacalny. Jeszcze mocniej wyraził się Mateusz Szczurek (minister finansów!): —Niewypłacalność w powiązaniu z ujemnym wynikiem finansowym daje sytuację jak w przypadku piramidy finansowej, która może jakiś czas działać, a potem przestaje i upada. I to jest ten przypadek — mówił zestawiając SKOK-i z piramidami finansowym, co powtórzył kilka razy. 

Malowanie rzeczywistości lub fałszowanie jej za pomocą zasad specjalnych czy też w ramach sprawozdań finansowych niczego nie zmienia. Piramida pozostaje piramidą. Ona może funkcjonować przy wsparciu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ale to też kiedyś się kończy – ostrzegał i straszył „kreatywna księgowością” SKOK-ów. Nieustannie oliwy do ognia dolewała również Krystyna Skowrońska, szefowa ówczesnej sejmowej komisji finansów, która nieustannie narzucała polityczną interpretację tematu. Do tego wszystkiego dochodziły regularne spektakle urządzane przez Andrzeja Jakubiaka, byłego prezesa KNF-u, które potęgowały polityczną nagonkę na SKOK-i.

Jakże inną sytuację mamy dziś, kiedy po upadku Banku Spółdzielczego w Wołominie i kolejnego, w Nadarzynie, widzimy liczne przykłady rozważnego nadzoru nad rynkiem finansowym. Kiedy tylko pojawiły się pierwsze informacje, że problemy ma BS w Ciechanowie, klienci ruszyli wypłacać swoje depozyty. 

Dodatkowo, 21 października Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie poinformował, że Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne ws. ustanowienia zarządu komisarycznego (wcześniej Komisja nie zgodziła się na powołanie Agnieszki Korzybskiej na stanowisko prezes banku). Mamy więc nerwową sytuacje, wielu klientów słusznie niepokoi się o los swoich depozytów. I co w tej sytuacji robią politycy i urzędnicy nadzoru? Uspokajają. I piszą o karaniu za podawanie nieprawdziwych informacji nt. sytuacji w banku spółdzielczym. 

Jednocześnie wskazują, że klienci nie mają się czego obawiać, bo ich depozyty są bezpieczne. Zamiast przeprowadzania nagonki w imię celów stricte politycznych wybierają stabilizację. Na tym polega rozumna, mądra kontrola nad rynkiem i bezpieczny nadzór, zamiast upolitycznionej ofensywy pozbawionej troski o finanse naszych rodaków. I to jest, ponad wszelką wątpliwość, dobra zmiana.

Warto poczytać

 1. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 2. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 3. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 4. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 5. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

 6. 3498425619685389265508513446467992387321856n 09.06.2018

  Zakończyła się budowa Dreamlinera upamiętniającego stulecie odzyskania Niepodległości

  W fabryce Boeinga w Everett zakończyło się właśnie malowanie najnowszego z Dreamlinerów w wersji 787-9. Wyjątkowa biało-czerwona maszyna zarejestrowana jako SP-LSC upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował LOT w komunikacie przekazanym w sobotę PAP

 7. ztmgdynia06062018 06.06.2018

  Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

  Zgodnie z zapowiedziami miast, które są stronami porozumienia metropolii trójmiejskiej, w dniu 1 czerwca 2018 roku w życie weszła ulga w postaci całorocznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W gronie sygnatariuszy jedynym wyjątkiem okazała się Rumia.

 8. rolnictwo 04.06.2018

  Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

  Najnowszy raport NIK szokuje. Fatalne wyniki polskiego rolnictwa zmuszą Izbę do działania

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook