Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Do 50 tys. zł kary za nierozstrzygnięty przetarg na wywóz śmieci

05.06.2013

Od 10 do 50 tys. zł - takie kary w drugiej połowie roku będą nakładać inspektorzy ochrony środowiska na samorządy za nierozstrzygnięte przetargi na wywóz śmieci. Do końca roku kontrole dot. wykonania ustawy śmieciowej mają się odbyć w 10 proc. gmin w Polsce.

Kontrole zapowiedział Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz. Wytyczne co do ich przeprowadzania były m.in. przedmiotem ustaleń podczas spotkania wszystkich wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska i kierowników delegatur inspekcji z kraju, które odbyło się we wtorek i środę w Prószkowie pod Opolem.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska w rozmowie z PAP poinformował, że prawo do nakładania kar daje inspekcji tzw. ustawa śmieciowa. Cykl kontroli, które mają wykazać, jak realizowane są jej zapisy, rozpocznie się 1 lipca. Oprócz sprawdzania dokumentacji, inspektorzy będą też prowadzić wizje w terenie, które mają np. wykazywać, czy deklarowane instalacje istnieją i działają tak, jak na to wskazują dokumenty.

Jagusiewicz zapowiedział, że do końca roku ma być skontrolowanych 10 proc. wszystkich gmin w Polsce - miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich.

"Będziemy się podczas tych kontroli koncentrować właśnie na prawidłowym wyłonieniu, w myśl ustawy o  zamówieniach publicznych, firm lub firmy, które będą się zajmować utylizacją odpadów" - dodał. Zaznaczył, że gminy, które nie wyłoniły takich podmiotów będą karane z uwzględnieniem tego, czy samorządy starały się procedurę przeprowadzić do końca i respektować zapisy tzw. ustawy śmieciowej, czy raczej je pomijały.

Wyjaśnił, że inspekcja wie z przekazów medialnych, iż są samorządy, które świadomie nie chcą przeprowadzać przetargów np. ze względu na funkcjonujące w gminach spółki. "Jest to sprzeczne z duchem ustawy, a Inspekcja Ochrony Środowiska działa w ramach prawa. Dlatego będziemy musieli karać takie samorządy najwyższą stawką kary w wysokości 50 tys. zł" - zapowiedział Jagusiewicz.

Jeśli natomiast firmy, która ma odbierać odpady, nie uda się wyłonić np. ze względu na składane przez oferentów odwołania, to będą nakładane kary z dolnego pułapu, czyli od 10 tys. zł. "Trzeba do takiego przypadku podejść z pewną dozą tolerancji" - powiedział PAP inspektor.

Kary będą nakładać wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska, a karane mają być samorządy. "Kary będą więc płatne z budżetu danej gminy" - dodał Jagusiewicz.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska przyznał, że kontrole będą prowadzone także w ślad za ukazującymi się w ostatnich miesiącach publikacjami prasowymi. Dodał, że jest prowadzona nawet swego rodzaju "czarna księga" nazwisk, nazw firm czy gmin, w których może dojść lub już dochodzi do jakichś nieprawidłowości w związku z realizowaniem zapisów ustawy śmieciowej, lub które zapowiadają kontestowanie jej zapisów.

Podkreślił też, że przedmiotem kontroli inspektorów będą nie tylko samorządy, ale też np. firmy startujące w przetargach. Również one mogą się spodziewać kar w związku z ewentualnymi nieprawidłowościami, takimi jak np. zmowy cenowe. "Mamy bardzo poważny oręż w walce z  nieuczciwymi graczami na rynku zagospodarowania naszych śmieci, bo jeżeli udowodnimy nieprawidłowości (...), to taką firmę możemy wyeliminować z rynku na trzy lata" - wskazał Jagusiewicz.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu Krzysztof Gaworski dodał, że zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły na konferencji w Prószkowie, w listopadzie ma być przedstawione rządowi i konwentowi marszałków pierwsze sprawozdanie z kontroli. Ma ono odpowiedzieć na pytania, jak realizowane są zapisy ustawy śmieciowej oraz na jakie problemy i trudności napotykają w tym zakresie samorządy czy firmy.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca gminy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

śmieci

,

ustawa

,

kara

,

przetarg

Warto poczytać

 1. paris-1836415960720 16.01.2017

  Paryż walczy z zanieczyszczeniami

  W stolicy Francji od poniedziałku wszystkie pojazdy muszą być zaopatrzone w specjalne winiety wskazujące, w jakim stopniu zanieczyszczają atmosferę.

 2. Zrzut-ekranu-2017-01-16-o-151407 16.01.2017

  Jurgiel zapowiada nowe zmiany

  "Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zdecydować o powstaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa".

 3. mid-epa05715019 16.01.2017

  Premier May straszy UE?

  "W. Brytania jest gotowa rozważyć alternatywne modele gospodarcze po Brexicie, jeśli będzie do tego zmuszona".

 4. jscedrob-17 16.01.2017

  Kukiz'15 z nowym projektem u Morawieckiego

  Posłowie chcą w poniedziałek przedstawić wicepremierowi ministrowi rozwoju i finansów projekt najprostszej w UE deklaracji VAT-owskiej.

 5. mid-17114342 15.01.2017

  Wektory 2016 dla zasłużonych przedsiębiorców

  Siedmiu przedstawicieli świata gospodarki, kultury i mediów otrzymało w sobotę Wektory 2016 - nagrody Pracodawców RP dla osób i instytucji, którzy swoją działalnością wyznaczyli standardy albo nowatorskie rozwiązania gospodarcze lub społeczne.

 6. hjmuchamkol 15.01.2017

  Mucha: Pracujemy nad rozwiązaniami dla frankowiczów

  Oczekujemy działań banków dot. odwalutowania kredytów oraz że prace parlamentarne nad projektem prezydenta ws. kredytów walutowych będą szły sprawnie - mówi PAP minister prezydencki Paweł Mucha.

 7. 91b0e237b6bf47078578f78a4ffcd46e 14.01.2017

  Ratingi potwierdzeniem stabilności gospodarki

  Jeżeli agencje ratingowe nie zmieniają swoich ocen, oznacza to, że uznają, iż w gospodarce nie zaszły takie zmiany, które powinny wpływać na decyzje inwestorów - mówi PAP ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar.

 8. DSC02943-2t572d0091m800x841418f0 14.01.2017

  Które zawody są potrzebne na rynku pracy?

  Lekarze i pielęgniarki, specjaliści IT, kierownicy budowy, księgowi, szefowie kuchni, kierowcy oraz blacharze i diagnostycy samochodowi nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w tym roku w Małopolsce - wynika z "Barometru zawodów" opublikowanego przez WUP.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook