Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Do 50 tys. zł kary za nierozstrzygnięty przetarg na wywóz śmieci

05.06.2013

Od 10 do 50 tys. zł - takie kary w drugiej połowie roku będą nakładać inspektorzy ochrony środowiska na samorządy za nierozstrzygnięte przetargi na wywóz śmieci. Do końca roku kontrole dot. wykonania ustawy śmieciowej mają się odbyć w 10 proc. gmin w Polsce.

Kontrole zapowiedział Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz. Wytyczne co do ich przeprowadzania były m.in. przedmiotem ustaleń podczas spotkania wszystkich wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska i kierowników delegatur inspekcji z kraju, które odbyło się we wtorek i środę w Prószkowie pod Opolem.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska w rozmowie z PAP poinformował, że prawo do nakładania kar daje inspekcji tzw. ustawa śmieciowa. Cykl kontroli, które mają wykazać, jak realizowane są jej zapisy, rozpocznie się 1 lipca. Oprócz sprawdzania dokumentacji, inspektorzy będą też prowadzić wizje w terenie, które mają np. wykazywać, czy deklarowane instalacje istnieją i działają tak, jak na to wskazują dokumenty.

Jagusiewicz zapowiedział, że do końca roku ma być skontrolowanych 10 proc. wszystkich gmin w Polsce - miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich.

"Będziemy się podczas tych kontroli koncentrować właśnie na prawidłowym wyłonieniu, w myśl ustawy o  zamówieniach publicznych, firm lub firmy, które będą się zajmować utylizacją odpadów" - dodał. Zaznaczył, że gminy, które nie wyłoniły takich podmiotów będą karane z uwzględnieniem tego, czy samorządy starały się procedurę przeprowadzić do końca i respektować zapisy tzw. ustawy śmieciowej, czy raczej je pomijały.

Wyjaśnił, że inspekcja wie z przekazów medialnych, iż są samorządy, które świadomie nie chcą przeprowadzać przetargów np. ze względu na funkcjonujące w gminach spółki. "Jest to sprzeczne z duchem ustawy, a Inspekcja Ochrony Środowiska działa w ramach prawa. Dlatego będziemy musieli karać takie samorządy najwyższą stawką kary w wysokości 50 tys. zł" - zapowiedział Jagusiewicz.

Jeśli natomiast firmy, która ma odbierać odpady, nie uda się wyłonić np. ze względu na składane przez oferentów odwołania, to będą nakładane kary z dolnego pułapu, czyli od 10 tys. zł. "Trzeba do takiego przypadku podejść z pewną dozą tolerancji" - powiedział PAP inspektor.

Kary będą nakładać wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska, a karane mają być samorządy. "Kary będą więc płatne z budżetu danej gminy" - dodał Jagusiewicz.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska przyznał, że kontrole będą prowadzone także w ślad za ukazującymi się w ostatnich miesiącach publikacjami prasowymi. Dodał, że jest prowadzona nawet swego rodzaju "czarna księga" nazwisk, nazw firm czy gmin, w których może dojść lub już dochodzi do jakichś nieprawidłowości w związku z realizowaniem zapisów ustawy śmieciowej, lub które zapowiadają kontestowanie jej zapisów.

Podkreślił też, że przedmiotem kontroli inspektorów będą nie tylko samorządy, ale też np. firmy startujące w przetargach. Również one mogą się spodziewać kar w związku z ewentualnymi nieprawidłowościami, takimi jak np. zmowy cenowe. "Mamy bardzo poważny oręż w walce z  nieuczciwymi graczami na rynku zagospodarowania naszych śmieci, bo jeżeli udowodnimy nieprawidłowości (...), to taką firmę możemy wyeliminować z rynku na trzy lata" - wskazał Jagusiewicz.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu Krzysztof Gaworski dodał, że zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły na konferencji w Prószkowie, w listopadzie ma być przedstawione rządowi i konwentowi marszałków pierwsze sprawozdanie z kontroli. Ma ono odpowiedzieć na pytania, jak realizowane są zapisy ustawy śmieciowej oraz na jakie problemy i trudności napotykają w tym zakresie samorządy czy firmy.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca gminy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

śmieci

,

ustawa

,

kara

,

przetarg

Warto poczytać

 1. kaczmarczyl 24.10.2016

  Otwarcie fabryki Volkswagena w gminie Września

  Niemiecki koncern rozpocznie produkcję swoich samochodów w miejscowości Białężyce.

 2. imac-605421960720 24.10.2016

  Morawiecki przeforsował korzystne zmiany dla firm

  "Korzystne dla firm propozycje z pakietu „100 zmian” zostały obronione" - informuje "Puls Biznesu".

 3. money-367973960720 24.10.2016

  Kontrola skarbowa najskuteczniejsza od lat

  "Dzięki działaniom kontroli skarbowej po trzech kwartałach br. w budżecie zostało 1 mld 552 mln zł" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

 4. mid-16a22152 24.10.2016

  Walonia podtrzymała weto ws. CETA

  "Nie będzie możliwe spełnienie ultimatum" UE ws. podpisania przez Belgię umowy o wolnym handlu UE-Kanada (CETA) - oświadczył szef parlamentu Walonii.

 5. walloniebelgiquecetaSI 23.10.2016

  Ostatnia szansa ws. CETA

  Komisja Europejska dała Belgii czas do poniedziałku na decyzję w sprawie mowy o wolnym handlu UE-Kanada.

 6. 1280px-PHSWI08 23.10.2016

  Większa aktywność w polskich portach

  Blisko o trzy procent wzrosły przeładunki w portach Szczecin i Świnoujście w ciągu dziewięciu miesięcy br. w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. Wzrastają przeładunki paliwa, drobnicy i zbóż; maleją m.in. węgla i rudy.

 7. euro-8707571920 23.10.2016

  Deklaracje podatku handlowego tylko do wtorku

  Mimo zawieszenia poboru podatku od sprzedaży detalicznej, do wtorku podatnicy tego podatku powinni złożyć do urzędu skarbowego deklarację podatkową

 8. email-6040091920 22.10.2016

  Elektroniczny podpis na poczcie

  Upowszechnienie elektronicznego podpisu to cel podpisanego w piątek trójstronnego porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Pocztą Polską i jej spółką córką - Pocztą Polską Usługi Cyfrowe.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook