Jedynie prawda jest ciekawa


Dlaczego foki giną w Bałtyku?

03.06.2017

- Do śmierci fok w Bałtyku najprawdopodobniej przyczynia się działalność człowieka - uważa szefowa Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, dr Iwona Pawliczka. W ciągu dwóch ostatnich dni fale wyrzuciły na polski brzeg kilkanaście martwych zwierząt.

Dr Pawliczka poinformowała w sobotę PAP, że w ciągu dwóch ostatnich dni do Stacji trafiły ciała dziesięciu martwych fok, a ciał kilku innych, z powodu ich stanu, nie przywieziono. 

"Po oględzinach, po dokonanych pomiarach zostały poddane utylizacji na miejscu" - dodała. Powiedziała, że szczególnie dużo informacji o martwych zwierzętach pochodziło z zachodniego wybrzeża. "To foki zwykle w dobrym stanie zdrowotnym, dobrze odżywione, więc nie ma powodu, żeby padły z jakichś innych przyczyn niż nasza działalność" - wskazała. "Ta śmiertelność jest wysoka, szczególnie że jej przyczyna na pewno nie jest naturalna" - mówiła. 

W tej chwili foki szare w Bałtyku, maluchy urodzone w tym roku - jak wyjaśniła - uczą się samodzielnego życia. "Może za wcześnie +urywają się od mamy+, może tracą matki z jakiegoś powodu" - dodała. Jak powiedziała, w tym roku do Stacji trafiło "sporo takich maluchów na rehabilitację". 

"Młode foki są jak dzieci - nie czują zagrożenia, nie czują niebezpieczeństwa" - dodała. Wyjaśniła, że chodzi o sieci rybackie, które "z jednej strony mogą stanowić miejsce zabaw dla takich maluchów, a z drugiej - niewidzialną pułapkę, w którą wpadają". 

Dr Pawliczka powiedziała, że foki przez cały czas padają, a tylko przy sprzyjających wiatrach ich ciała są wyrzucane na polski brzeg. Jej zdaniem niepokojące jest jednak to, że ginie tak dużo tych zwierząt. Przyznała jednak, że nie wiadomo, jaka jest skala śmiertelności. "Wiemy tylko o tych, których ciała są wyrzucane na polski brzeg" - powiedziała. Powodem wyrzucenia na brzeg ostatnio ciał tak wielu zwierząt są północne wiatry. 

Na polskim Wybrzeżu sytuację monitorują Błękitne Patrole WWF. "W innych państwach, w innych rejonach Bałtyku nie ma takiego monitoringu i skala śmiertelności nie jest znana" - dodała. 

Organizacja WWF Polska na swojej stronie informuje, że foka szara to jeden z trzech gatunków tych fok występujących w Bałtyku. Niegdyś liczna w rejonie Zatoki Gdańskiej, dziś należy tu do rzadkich gości. To największa bałtycka foka; samce dorastają nawet do trzech metrów długości, osiągając ciężar do 300 kg, zaś samice są mniejsze - maksymalnie mogą mieć dwa metry długości i ważyć do 200 kg.

Jeszcze pod koniec XIX wieku liczebność foczej populacji na odcinku Pomorza Gdańskiego i Prus Wschodnich była szacowana na około 1000 osobników. Tak licznie występujące zwierzęta traktowano jak szkodniki niszczące sieci i konkurujące o ryby z miejscowymi rybakami. Dlatego m.in. w rejonie Zatoki Gdańskiej powszechne były polowania na te zwierzęta. Po II wojnie światowej zwierzęta zniknęły z naszych wód.

Ekolodzy uważają, że jest szansa na to, że foka szara powróci na polskie plaże, ale będzie to zależało w dużej mierze od ludzi. 

PAP

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook