Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czego premier nie powiedział przed wyborami?

21.11.2011

Plany Donalda Tuska na drugą kadencję swoich rządów znacząco odbiegają od tego, co jego partia proponowała przed wyborami – analizuje portal bankier.pl. Zauważa, że tylko 3 z 14 najważniejszych zapowiedzi premiera znalazło się programie ogłoszonym w czasie kampanii.

- 10 września 2011 roku rządząca partia opublikowała program wyborczy „Następny krok. Razem” - przypomina bankier.pl. - Na 188 stronach przedstawiono Polakom plan rządzenia na kolejne 4 lata, który dał Platformie Obywatelskiej zwycięstwo 9 października. Postanowiliśmy porównać treść expose premiera z zapowiedziami przedwyborczymi nie wnikając w zasadność poszczególnych propozycji. Okazuje się, że o kluczowych i bolesnych zmianach obywatele dowiedzieli się dopiero po wyborach. Tylko 3 z 14 najważniejszych zapowiedzi premiera znalazło się programie ogłoszonym przed wyborami.

W programie wyborczym nie znalazły się m.in.:

- wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn

- pozbawienie przywilejów emerytalnych górników niepracujących bezpośrednio przy wydobyciu

- likwidacja Funduszu Kościelnego

- reforma KRUS

- ograniczenie ulg na dzieci i becikowego dla lepiej zarabiających

- ograniczenie lepiej zarabiającym twórcom możliwości odliczania 50% kosztów uzyskania przychodów

- likwidacja dziennego naliczania odsetek od lokat kapitałowych

- podwyższenie składki rentowej

W tej ostatniej kwestii, w programie rządzącej partii mogliśmy przeczytać: Utrzymaliśmy obniżkę składki rentowej i stawek PIT, mimo że wielu ekspertów nakłaniało nas do tego, aby w dobie kryzysu powrócić do wcześniejszych stawek. Świadomie wybraliśmy trudniejszą drogę, wiedząc, że utrzymanie tych decyzji wiąże się z koniecznością przygotowania finansów publicznych na znaczny ubytek dochodów państwa.

Grzegorz Marynowicz z bankier.pl stawia pytanie o przyczynę takiej różnicy między expose a programem wyborczym przedstawionym zaledwie 2 miesiące wcześniej.

Czy wydarzyło się w tym czasie coś, co skłoniło premiera do takiego zwrotu? Przed wyborami byliśmy zieloną wyspą, na której premier zapewniał, że „rząd nie jest od zadawania Polakom bólu”. Po wyborach obywatele dowiedzieli się o konieczności bolesnych reform. Zmiany są niewątpliwie potrzebne a zapowiedzi premiera odważne. Tylko dlaczego szef rządu nie miał tej odwagi przed wyborami?

Odpowiedź jest prosta – bo ta odwaga kosztowałaby Donalda Tuska co najmniej kilka punktów procentowych uzyskanych 9 października.

rch, bankier.pl

[fot.PAP/Radek Pietruszka]

 

Słowa kluczowe:

Donald Tusk

,

expose

Warto poczytać

 1. 1280px-Zamekkrolewskifasadasaska02 26.03.2017

  Warszawa: Szczyt premierów V4 i Kongres Innowatorów

  W Warszawie 27-28 marca 2017 r. odbędzie się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw V4.

 2. ketchup-356438960720 26.03.2017

  GfK: Na sosy i dressingi wydaliśmy 1,3 mld zł

  - Polskie gospodarstwa domowe przeznaczyły w ubiegłym roku na zakupy produktów z kategorii sosów i dressingów niemal 1,3 mld złotych - wynika z danych firmy GfK.

 3. dzeicko-steff 25.03.2017

  Szefowa MRPiPS : Polacy nie marnotrawią środków z 500 plus

  Polacy nie marnotrawią środków z Programu 500 plus; nie potwierdziły się też obawy, że program spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy - mówiła w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 4. 682928503015416cb9f5a5c729a834b9 25.03.2017

  Problem przewoźników w Zakopanem

  Nowy właściciel dworca PKS w turystycznej stolicy polskich Tatr wypowiedział umowy przewoźnikom.

 5. zegar-steff 25.03.2017

  Dziś w nocy zmiana czasu z zimowego na letni

  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co pośpimy o godzinę krócej.

 6. wegiel-stefek 25.03.2017

  ME przychylne wobec zakazu palenia węglem złej jakości

  Resort energii przychylił się do uwag organizacji ekologicznych, by wprowadzić ustawowy zakaz palenia w domowych piecach węglem złej jakości. "To krok w dobrym kierunku" - mówią ekolodzy.

 7. wies-steff 24.03.2017

  45 tys. zł za najpiękniejszą i najbardziej nowatorską wieś

  45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

 8. knf-steff 24.03.2017

  Platynowe Inwestycje SA i SouthBanco na liście ostrzeżeń publicznych

  Platynowe Inwestycje SA z siedzibą w Płocku oraz SouthBanco - to nowe firmy, wpisane w piątek przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych - poinformowała KNF w komunikacie.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook