Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z produkcją cukru w Polsce?

02.02.2017

Niemiecki koncern Südzucker oferuje naszym rolnikom bardzo niekorzystne warunki umów na dostawy buraków. Plantatorzy obawiają się, że będą zmuszeni do likwidacji upraw- pisze "Nasz Dziennik".

Zaniepokojeni rolnicy, którzy do tej pory dostarczali buraki do pięciu cukrowni należących do Südzucker, takich jak: Cerekiew, Ropczyce, Strzelin, Strzyżów, Świdnica skarżą się, że w porównaniu z zakończoną niedawno kampanią cukrowniczą nowe umowy mają być dla nich bardzo niekorzystne. -W zasadzie te umowy są na tę chwilę nie do przyjęcia- twierdzi jeden z rolników. 

Gospodarze nie chcą wypowiadać się pod nazwiskami, bo obawiają się, że mogą zostać dodatkowo „ukarani” przy podpisywaniu nowych umów. W projekcie kontraktu ich największe obawy wzbudza fakt, że Niemcy nie zaproponowali gwarantowanej ceny skupu buraków, więc nie wiedzą na jaką minimalną kwotę mogą  liczyć. -Oczywiście w projekcie są pokazane jakieś wyliczenia, metoda liczenia ceny buraków, ale jest ona uzależniona od tak wielu czynników, że może się okazać, iż dostaniemy znacznie mniej niż do tej pory. A na pewno mniej korzystne będą dla nas rozliczenia kosztów transportu. Boję się, że w końcu cena za buraki nie pokryje nawet kosztów uprawy- ostrzega rolnik, który współpracuje z Cukrownią Ropczyce.

 Inny rolnik jest oburzony propozycją znacznego odroczenia płatności za buraki. -Niemcy proponują płatności w ratach. (...) U nas ostatnia rata ma być płacona w czerwcu następnego roku- podkreśla. Zaniepokojony plantator dodaje, że co prawda w projekcie umowy przewidziano, że cukrownie Südzucker będą odbierać buraki nawet do końca stycznia, jednak jego zdaniem ta niewielka część rolników powinna otrzymać pieniądze najpóźniej  po miesiącu, a nie po pięciu miesiącach od momentu dostarczenia buraków do cukrowni.

Rolnicy zmartwieni są faktem, że podczas rozpoczynającej się jesienią kampanii cukrowniczej nie będą już obowiązywać limity produkcji buraków i cukru. -Nie słyszeliśmy, aby podobne twarde warunki były narzucane przez Südzucker niemieckim plantatorom buraków- mówi jeden z dolnośląskich rolników. "Nasz Dziennik" pisze, że rolnicy są niejako pod ścianą. Pod koniec lutego ma się odbyć drugie spotkanie na temat projektu umów kontraktacyjnych, ale mało kto liczy na to, ze warunki dostaw i ceny zostaną zmienione na korzyść plantatorów. Cześć rolników być może zdecyduje się na zaprzestanie produkcji, ale inni będą zmuszeni przez sytuację na rynku do podpisania umów kontraktacyjnych, nawet bardzo dla siebie niekorzystnych. -Nie wiemy, może Niemcy planują likwidację produkcji cukru w Polsce i chcą najpierw zniechęcić nas do uprawiania buraków, abyśmy nie stanowili konkurencji dla niemieckich cukrowni- zastanawiają się rolnicy. 

fot.[You Tube]

pc/"Nasz Dziennik"

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook