Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z produkcją cukru w Polsce?

02.02.2017

Niemiecki koncern Südzucker oferuje naszym rolnikom bardzo niekorzystne warunki umów na dostawy buraków. Plantatorzy obawiają się, że będą zmuszeni do likwidacji upraw- pisze "Nasz Dziennik".

Zaniepokojeni rolnicy, którzy do tej pory dostarczali buraki do pięciu cukrowni należących do Südzucker, takich jak: Cerekiew, Ropczyce, Strzelin, Strzyżów, Świdnica skarżą się, że w porównaniu z zakończoną niedawno kampanią cukrowniczą nowe umowy mają być dla nich bardzo niekorzystne. -W zasadzie te umowy są na tę chwilę nie do przyjęcia- twierdzi jeden z rolników. 

Gospodarze nie chcą wypowiadać się pod nazwiskami, bo obawiają się, że mogą zostać dodatkowo „ukarani” przy podpisywaniu nowych umów. W projekcie kontraktu ich największe obawy wzbudza fakt, że Niemcy nie zaproponowali gwarantowanej ceny skupu buraków, więc nie wiedzą na jaką minimalną kwotę mogą  liczyć. -Oczywiście w projekcie są pokazane jakieś wyliczenia, metoda liczenia ceny buraków, ale jest ona uzależniona od tak wielu czynników, że może się okazać, iż dostaniemy znacznie mniej niż do tej pory. A na pewno mniej korzystne będą dla nas rozliczenia kosztów transportu. Boję się, że w końcu cena za buraki nie pokryje nawet kosztów uprawy- ostrzega rolnik, który współpracuje z Cukrownią Ropczyce.

 Inny rolnik jest oburzony propozycją znacznego odroczenia płatności za buraki. -Niemcy proponują płatności w ratach. (...) U nas ostatnia rata ma być płacona w czerwcu następnego roku- podkreśla. Zaniepokojony plantator dodaje, że co prawda w projekcie umowy przewidziano, że cukrownie Südzucker będą odbierać buraki nawet do końca stycznia, jednak jego zdaniem ta niewielka część rolników powinna otrzymać pieniądze najpóźniej  po miesiącu, a nie po pięciu miesiącach od momentu dostarczenia buraków do cukrowni.

Rolnicy zmartwieni są faktem, że podczas rozpoczynającej się jesienią kampanii cukrowniczej nie będą już obowiązywać limity produkcji buraków i cukru. -Nie słyszeliśmy, aby podobne twarde warunki były narzucane przez Südzucker niemieckim plantatorom buraków- mówi jeden z dolnośląskich rolników. "Nasz Dziennik" pisze, że rolnicy są niejako pod ścianą. Pod koniec lutego ma się odbyć drugie spotkanie na temat projektu umów kontraktacyjnych, ale mało kto liczy na to, ze warunki dostaw i ceny zostaną zmienione na korzyść plantatorów. Cześć rolników być może zdecyduje się na zaprzestanie produkcji, ale inni będą zmuszeni przez sytuację na rynku do podpisania umów kontraktacyjnych, nawet bardzo dla siebie niekorzystnych. -Nie wiemy, może Niemcy planują likwidację produkcji cukru w Polsce i chcą najpierw zniechęcić nas do uprawiania buraków, abyśmy nie stanowili konkurencji dla niemieckich cukrowni- zastanawiają się rolnicy. 

fot.[You Tube]

pc/"Nasz Dziennik"

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook