Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co dalej z podatkiem od ukrytych dochodów?

16.12.2013

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło kolejne pytanie o 75-procentowy podatek od nieujawnionych przychodów. Chodzi o to, czy urzędy skarbowe mogą go wymierzać. Już raz TK orzekał w tej sprawie, ale wtedy badał podatek nakładany do końca 2006 r.

Sprawa jest niemal identyczna jak ta, którą Trybunał Konstytucyjny zajmował się 18 lipca 2013 r. (SK 18/09). Wtedy jednak badał zaskarżony przepis tylko w brzmieniu obowiązującym od 1998 r. do końca 2006 r.

Trybunał orzekł wówczas, że niezgodny z konstytucją jest art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, który pozwala urzędowi skarbowemu ustalić wysokość nieujawnionych przychodów na podstawie poniesionych przez podatnika wydatków i wartości zgromadzonego przez niego majątku.

W efekcie tego wyroku sądy zaczęły hurtem uchylać decyzje urzędów skarbowych wymierzające 75-procentowy podatek, a jeśli w sprawie zapadł już wyrok sądu pierwszej instancji, to Naczelny Sąd Administracyjny zaczął masowo również uchylać i takie wyroki.

Lipcowy wyrok Trybunału dotyczył przepisu w brzmieniu obowiązującym po 2006 r., bo skarga podatniczki dotyczyła tylko okresu od 1998 r. do końca 2006 r.

Z tego powodu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim skierował do TK pytanie, czy ten sam przepis jest niezgodny z konstytucją również w obecnym brzmieniu, tj. począwszy od 2007 r.

Bardzo prawdopodobne, że Trybunał orzeknie identycznie, ponieważ od 2006 r. zaskarżony przepis zmienił się nieznacznie - w zasadzie brzmi niemal identycznie.

Na razie jednak, dopóki nie ma wyroku TK, sądy nie mogą - zdaniem gorzowskiego WSA – uchylać również decyzji wydanych po 31 grudnia 2006 r., nawet jeśli są przekonane o niekonstytucyjności przepisu. Dopóki bowiem TK wprost tego nie powie, obowiązuje zasada tzw. domniemania konstytucyjności, co oznacza, że sąd nie można sam z góry założyć, że przepis jest niekonstytucyjny.

Niekonstytucyjny przepis w brzmieniu obowiązującym od 1998 r. do końca 2006 r. przestał obowiązywać 27 sierpnia br. - wówczas został opublikowany w Dzienniku Ustaw lipcowy wyrok Trybunału.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy TK rozpatrzy pytanie gorzowskiego sądu.

PAP, lz

[fot: sxc]  

Słowa kluczowe:

dochody

,

pieniądze

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook