Jedynie prawda jest ciekawa


Chińscy milionerzy najwięcej wydają na edukację dzieci

06.07.2013

Chińscy milionerzy najwięcej wydają na edukację, a przy zakupie dóbr luksusowych zaczynają zwracać uwagę nie na markę, ale na jakość i oryginalność towarów - wynika z raportu szwajcarskiej grupy bankowej Julius Baer.

Pomimo spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego Chin, w najbliższych latach liczba milionerów w tym kraju (z majątkiem powyżej 1 mln dolarów) znacząco się zwiększy, co wspiera wysoki kurs juana, powiedział przedstawiając wyniki badań główny autor raportu, Stefan Hofer.
Obecnie w Chinach jest prawie 1,4 mln milionerów dysponujących łącznym majątkiem w wysokości 8,7 bln dolarów - wynika z danych zebranych przez szwajcarskich bankowców.
Z danych raportu wynika, że koszty związane z uzyskaniem wyższego wykształcenia, zwłaszcza w prestiżowych instytucjach naukowych, rosną szybciej, niż ceny jakiegokolwiek luksusowego produktu. Wszyscy badani chińscy rodzice zgodnie stwierdzili, że wydatki na edukację są jedynymi, na które decydują się bez wahania.
Zdaniem Kavena Leunga, dyrektora biura Julius Baer na Azję Północną, chińscy rodzice w trosce o kolejne pokolenie doceniają wartość edukacji i chcą rozwijać szerokie powiązania ze światem.
Zhuang Xiaoquan, sprzedawca książek z Hangzhou (prowincja Zhejiang) powiedział ogólnokrajowemu dziennikowi Zhongguo Ribao, że w ubiegłym roku wysłał swoją córkę do żeńskiego liceum z internatem do Wielkiej Brytanii i według niego jest to inwestycja, która w długim okresie czasu się zwróci. Choć czesne jest wysokie (10 tys. funtów rocznie) i rośnie z roku na rok, po powrocie córka z łatwością znajdzie dobrze płatną i ciekawą pracę.
Wzrost grupy chińskich milionerów jest tak szybki, a ich potrzeby tak duże, że podaż markowych dóbr luksusowych w Chinach do niedawna nie nadążała za popytem. W ostatnim czasie zmieniły się jednak znacznie upodobania chińskich bogaczy i ich znajomość światowego rynku wyrobów markowych, zwracają oni coraz większą wagę na autentyczność i jakość towarów - stwierdza raport.
Główny przedstawiciel szanghajskiego biura Julius Baer, Sun Yan, uważa, że kolekcja znanych win z jednej z czterech winnic o najwyższym statusie z rejonu Bordeaux do niedawna cieszyła się wielkim powodzeniem na chińskim rynku dóbr luksusowych, ale dziś chińscy bogacze są bardziej zainteresowani odkrywaniem produktów nowych winnic.
Uważa on, że Chińczycy w przeciwieństwie do amerykańskich milionerów, którzy odziedziczyli fortuny po przodkach, próbują pokazać swoją oryginalność i wyczucie dobrego smaku. Nie kupują zatem produktów uznanych tradycyjnych marek, a raczej otwarci są na nowe idee i poszukują produktów podkreślających ich wyjątkową osobowość.
Obecnie nie jest w dobrym guście paradować z torbą znanej luksusowej marki, twierdzi Liu Ruojin, właściciel paryskiej firmy Miss Coquine Holding, produkującej odzież, obuwie i akcesoria.
Dzisiejszy bogaty klient szuka niszowych, wysokiej jakości towarów, sprzedawanych po rozsądnych cennych. Podkreśla to jego poczucie dobrego smaku, w odróżnieniu od kupowania markowych, drogich towarów z wielkim logo, dostępnych wszędzie - dodał.
Bogaci Chińczycy należą do najchętniej kupujących społeczności świata, z wielkim apetytem na wszelkie dostępne dobra, ale raport wskazuje, że powoli następuje samoograniczanie się milionerów w prowadzeniu wystawnego trybu życia.
Z wyników badań przeprowadzonych przez Julius Baer wynika, że Szanghaj jest najdroższym z 11 wielkich miast azjatyckich. Zabieg kosmetyczny aplikacji botoksu kosztuje w tym mieście powyżej 1300 dolarów, o jedną trzecią więcej, niż w najbardziej luksusowym ośrodku w Hongkongu. Podobnie drogie są luksusowe ubrania, wina, cygara oraz usługi restauracyjne i hotelowe - znacznie powyżej średniej ceny tych towarów i usług w miastach azjatyckich.
Ceny te wynikają częściowo z bardzo wysokich podatków konsumpcyjnych od luksusu, które wynoszą od 20 do 30 proc. - wskazuje raport.
Z Pekinu Jacek Wan/PAP
fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 2. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 3. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 4. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

 5. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 6. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 7. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 8. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook