Jedynie prawda jest ciekawa


Ceny paliw przestaną spadać

31.03.2017

Na rynku ropy naftowej widać ponownie trend wzrostowy. W przyszłym tygodniu dynamika spadków cen na stacjach niewątpliwie wyhamuje, co więcej w przypadku benzyn możliwe, że pojawią się niewielkie wzrosty - prognozują analitycy paliwowi.

Jak wskazali eksperci BM Reflex, podwyżki cen benzyn z ubiegłego tygodnia były kontynuowane, a olej napędowy zaczął drożeć od połowy tego tygodnia. W konsekwencji na przyszły tydzień spodziewamy się pierwszych korekt cen paliw na stacjach w górę, chociaż nie muszą one objąć wszystkich stacji. Średnie ceny, zwłaszcza benzyny, mogą wzrosnąć do 5 groszy na litrze - prognozują analitycy. Drożeć - ich zdaniem - nie powinien jedynie autogaz. BM Reflex zauważył także, że "ostatni tydzień marca przyniósł niewielkie wzrosty cen ropy naftowej". 

Podobnie sytuację oceniają analitycy e-petrol.pl. Podkreślają, że "po dynamicznych obniżkach widocznych w pierwszej połowie marca baryłka (ropy naftowej - PAP) ponownie powoli odrabia spadki". -Ewidentne wzrosty widać również na rynku hurtowym w Polsce, natomiast w przypadku detalu nadal pojawiają się cenowe ruchy w dół - dodano w komentarzu.

Specjaliści z e-petrol.pl poinformowali, że w tym tygodniu widać było podwyżki cen paliw na rynku hurtowym. -W porównaniu z cenami rafineryjnymi z ubiegłego piątku ewidentnie benzyny i olej napędowy odnotowały wzrosty cen. Za m sześc. benzyny 95-oktanowej trzeba obecnie zapłacić 3617,00 zł, czyli o 77,00 zł więcej niż przed tygodniem. Benzyna 98 podrożała o 33,00 zł i kosztuje 3815,00 zł za m sześc. W przypadku oleju napędowego wzrost ceny wyniósł najmniej, bo 24,00 zł, a cena w rafineriach uplasowała się na poziomie 3442,00 zł m.sześc.

Z kolei kierowcy - według wskazań analityków e-petrol.pl - za litr benzyny 95 płacili o 5 groszy mniej niż przed tygodniem, czyli 4,59 zł. Benzyna 98 potaniała o 8 groszy i kosztuje obecnie średnio 4,91 złotych za litr. Olej napędowy potaniał o 4 grosze, natomiast autogaz o 2 grosze. Przeciętne ceny tych paliw w kraju wyniosły 4,45 złotych za litr i 2,15 złotych za litr. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują, że "w przyszłym tygodniu dynamika spadków cen na stacjach niewątpliwie wyhamuje, co więcej w przypadku benzyn możliwe, że pojawią się niewielkie wzrosty".

fot. [Fratria]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook